Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2012
Rynny
O ile w wypadku pokryć dachowych, wybór jest ogromny i może przyprawić o ból głowy, o tyle w wypadku rynien w zasadzie wielki nie jest. Podstawowe założenia dla wszystkich systemów są wspólne: rynny muszą być szczelne, poprowadzone pod odpowiednim kątem i fachowo zamontowane.

Rynny
(fot. Plannja)
Największą różnicą między poszczególnymi systemami rynnowymi jest materiał, z którego zostały wykonane, cechą wspólną powinien być spadek około 0,5%, czyli 5 mm utraty wysokości na metrze długości koryta rynnowego.

 

Na rynku znaleźć można cały szereg rynien metalowych z blachy stalowej ocynkowanej lub powlekanej, miedzi, aluminium lub blachy cynkowo-tytanowej, a także rynny plastikowe i z PVC.

PVC

PVC jest jednym z popularniejszych materiałów używanych do produkcji systemów rynnowych. Jest stosunkowo lekkie, nie ulega korozji (również kontaktowej), dzięki barwieniu w masie nie widać na nim drobnych zarysowań, a przede wszystkim – jest rozwiązaniem zdecydowanie najtańszym.

 

Charakteryzuje się jednak stosunkowo wysoką rozszerzalnością temperaturową, co oznacza, że elementy wymagają specyficznego łączenia, umożliwiającego swobodne zmiany wymiarów wraz ze zmianami temperatury. Służą do tego celu specjalne uszczelki z tworzywa EPDM. W temperaturze poniżej +10°C PVC staje się kruche – co grozi uszkodzeniami w okresie zimowym, na przykład zsuwającym się z połaci śniegiem. Podobnie montaż w okresie jesiefot ni lub wczesnej wiosny należy wykonywać ze szczególną ostrożnością. Pewnym problemem może być również instalacja na bardzo skomplikowanych dachach, na których nie wystarczą standardowe elementy systemu (na przykład narożniki). Rozwiązaniem jest tu zamawianie elementów u producenta wg indywidualnego projektu (część firm wytwarzających systemy rynnowe z PVC oferuje taką usługę), znacznie podnosi to jednak koszty. Trwałość systemów rynnowych z PVC oceniana jest na około 50 lat.

Stal ocynkowana lub powlekana

Rynny z blachy stalowej ocynkowanej lub powlekanej to drugi z najpopularniejszych systemów. Są cięższe niż PVC, mniej odporne na uszkodzenia powierzchni (uszkodzenie powłoki zewnętrznej powoduje korozję stali). Mają jednak bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, co pozwala na stosowanie ich na przykład na terenach o bardzo obfitych opadach śniegu. Rynny ocynkowane można lutować, a więc skomplikowane dachy przestają być problemem.

 

Rynny powlekane łączy się na specjalne złączki lub klamry z gumową uszczelką. Trwałość takiego systemu szacuje się na 30–70 lat. Należy jednak pamiętać o okresowych przeglądach w poszukiwaniu ognisk korozji.

 

Piotr Kmiecik

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje