Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2012
Elewacje
Elewacja może znacznie zmienić wygląd budynku i sprawić, że będzie on harmonizował z otoczeniem. Oprócz tego chroni ocieplenie i konstrukcję ścian zewnętrznych przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Jednak źle dobrana lub wykonana fasada może stać się powodem kłopotów z użytkowaniem domu.

Elewacje
(fot. Vandersanden)
W budownictwie jednorodzinnym stosuje się różne formy elewacji: standardowe tynki, różnego typu okładziny i ekskluzywne obmurówki. Jednak podczas wyboru materiału wykończeniowego, oprócz jego kosztu i walorów estetycznych, trzeba wziąć pod uwagę wpływ na zjawiska fizyczne zachodzące w ścianie zewnętrznej. Chodzi przede wszystkim o ruch i wykraplanie się pary wodnej w ścianie.

Tynki

Jest to najpopularniejszy sposób wykończenia elewacji. Tynk można zastosować na każdym rodzaju ściany.

 

Na ociepleniu

 

Do ocieplania najczęściej stosuje się styropian odmiany EPS 70, ale w przypadku murów z materiałów porowatych (betonu komórkowego, pustaków keramzytobetonowych) lub gdy mają one podwyższoną wilgotność, należy użyć wełny mineralnej, która umożliwi dyfuzję pary wodnej na zewnątrz i tym samym szybsze osuszenie muru. W zależności od stopnia nierówności podłoża, płyty mocuje się na placki kleju lub klej nakłada się pacą zębatą. Dodatkowo wykonuje się mocowanie przy użyciu kołków z talerzykiem dociskowym (min. 4 szt./m2). Na ocieplenie nakłada się zaprawę klejową z wtopioną siatką zbrojącą. W narożnikach i wokół otworów okiennych należy dodatkowo wstawić kątowniki. Po utwardzeniu tej warstwy, aplikuje się preparat gruntujący w kolorze tynku, który zapewni mu dobrą przyczepność i zapobiegnie prześwitywaniu podłoża we wgłębieniach tynku.

 

Ostatnią warstwą – dekoracyjną – są cienkowarstwowe, barwione masy tynkarskie na spoiwie mineralnym, akrylowym, silikonowym lub silikatowym. Rodzaj spoiwa decyduje o własnościach paroprzepuszczalnych tynku, odporności na przywieranie zanieczyszczeń i trwałości barwy. Zawarte w tynku kruszywo lekkie o uziarnieniu 1–3 mm nadaje mu strukturę. Zależnie od sposobu zacierania, pozwala na uzyskanie różnej faktury. W przypadku ścian szkieletowych, tynk na ociepleniu wymaga nieco innego przygotowania podłoża. Ścianę taką należy po - kryć folią wiatroizolacyjną o wysokiej paroprzepuszczalności. Umożliwi ona przenikanie pary wodnej z wnętrza domu, a jednocześnie będzie stanowić hydroizolację od strony zewnętrznej.

 

Jako materiał ociepleniowy stosuje się płyty rowkowane, które po ułożeniu tworzą kanały wentylacyjne. Łączenia płyt powinny mijać się mniej więcej co połowę szerokości płyty, przy czym układ rowków musi pokrywać się na całej wysokości elewacji. Innym rozwiązaniem jest zamocowanie styropianowych pasków dystansowych o grubości 2 cm, w rozstawie 40–50 cm, do których mocuje się płyty ociepleniowe. Warto użyć twardszego styropianu EPS 100 z frezowanymi krawędziami, ze względu na punktowe mocowanie. Płyty można też sklejać na zakładach klejem do styropianu.

 

Cezary Jankowski

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje