Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2012
Okna w domu energooszczędnym
Budynek zaprojektowany zgodnie z zasadami budowy domów energooszczędnych, ale wykonany w sposób niedbały, może przysporzyć przyszłemu użytkownikowi więcej problemów niż korzyści. Dlatego jakość zastosowanych materiałów i dbałość o ich poprawny montaż to podstawa sukcesu w energooszczędnym budownictwie. Szczególnie istotne jest to w przypadku okien. Producenci prześcigają się w różnych rozwiązaniach technicznych, pozwalających na osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła U całych okien na poziomie poniżej 0,6 W/(m2•K). Parametry nawet najlepszego okna mogą jednak ulec pogorszeniu z powodu źle wykonanego montażu. Brak wiedzy i umiejętności poprawnego osadzania okien jest zwykle przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania okna i powstania zawilgoceń.

Okna w domu energooszczędnym
(fot. Vetrex)
Najważniejszym parametrem decydującym o termoizolacyjności okna, jest współczynnik przenikania ciepła oznaczany symbolem U. W domu energooszczędnym dopuszczalna wartość współczynnika U całego okna (rama z oszkleniem) powinna wynosić poniżej 1,1 W/(m2•K). Dodatkową izolację zewnętrzną okna powinny stanowić ocieplone okiennice lub rolety zewnętrzne.

Montaż okna

Główną zasadą przy wstawianiu nowoczesnych, energooszczędnych okien jest ich szczelny montaż, wykonany zgodnie z zasadą „szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz”, w którym pianka montażowa (tworząca warstwę izolacji cieplnej i akustycznej) powinna być zabezpieczona odpowiednimi warstwami izolacyjnymi: paroszczelną i paroizolacyjną. Warstwy te (od wewnątrz paroszczelna, od zewnątrz paroprzepuszczalna) zapobiegają wnikaniu wilgoci i niszczeniu pianki.

 

Sposób i miejsce osadzenia okna w ścianie ma istotny wpływ na termoizolacyjność budynku i jest różny w zależności od rodzaju ściany. I tak:

 

ściany jednowarstwowe (jedna ściana nośna bez izolacji) – okno montuje się w połowie grubości ściany nośnej, wykorzystując do poprawy parametrów energetycznych termoizolacyjny węgarek, osłaniający nadproże i krawędź okna;

 

ściany dwuwarstwowe (ściana nośna oraz izolacja cieplna zewnętrzna) – okno lokuje się w płaszczyźnie termoizolacji, a nie na krawędzi ściany nośnej. W celu poprawy parametrów energetycznych – nadproże oraz krawędź okna zostają osłonięte izolacją, w której zamontowane jest okno;

 

ściany trójwarstwowe (ściana nośna, izolacja cieplna oraz ściana osłonowa) – okno (podobnie jak w przypadku ściany dwuwarstwowej) powinno być osadzone w płaszczyźnie izolacji oraz osłonięte zarówno izolacją termiczną, jak i ścianą osłonową.

 

Ekspert – dr inż. Arkadiusz Węglarz Adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Krajowej Agencji Poszanowania Energii, wiceprezes Zarządu Zrzeszenia Audytorów Energetycznych, właściciel energooszczędnego domu

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny