Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2012
Zdaniem architekta - Wybór wykonawcy, pierwsze kroki na budowie
Mamy projekt. Znamy materiały, z których powstanie nasz dom i wiemy, jak będzie ogrzewany. Opanowaliśmy teorię dotyczącą funkcji poszczególnych osób na budowie. Możemy więc zakasać rękawy, chwycić łopatę, taczki, worek z cementem i rzucić się w wir robót... albo wybrać ekipę, która zrobi to za nas. Przy czym drugie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze. Ale jak wybrać kogoś, kto dobrze, sprawnie i względnie tanio zbuduje nam dom? Na co patrzeć, o co pytać, jak sformułować umowę? Czy zdecydować się na osobne ekipy do poszczególnych etapów budowy, czy może zlecić wszystko jednemu wykonawcy? Wreszcie czy warto oszczędzać na wykonawstwie?

Zdaniem architekta - Wybór wykonawcy, pierwsze kroki na budowie
Czy warto oszczędzać na wykonawstwie? Odpowiedź na to pytanie jest w zasadzie kluczem do wszystkich innych. Brzmi ona: warto, ale mądrze i nie za wszelką cenę. W końcu wykwalifikowanego wykonawcę zatrudniamy po to, żeby zrealizował budynek według projektu, popełniając przy tym jak najmniej błędów i biorąc odpowiedzialność za te, których uniknąć się nie udało. To, że błędy się pojawią – jest w zasadzie (mimo najszczerszych z reguły chęci wszystkich uczestników procesu) oczywiste, czy to na etapie projektowym, czy wykonawczym. Popełniają je wszyscy, zarówno projektant, kierownik budowy, wykonawca, jak i inwestor. Budowa domu jest zadaniem zbyt złożonym i skomplikowanym, żeby w praktyce mogła zajść w sposób idealny.

 

Warto zadbać o to, aby były to pomyłki możliwie drobne i aby usuwanie ich poszło sprawnie i bez zbędnych kosztów. Nie oznacza to, że mamy się godzić z popełnionymi uchybieniami. Należy jednak zawczasu zadbać o to, aby ich rozwiązanie pochłonęło minimalną ilość nerwów, czasu i pieniędzy. W końcu im mniej czasu poświęcimy jako inwestorzy na „obsługę budowy”, łagodzenie sporów i rozwiązywanie problemów – tym więcej go zostanie z jednej strony na zarabianie pieniędzy (a finansowanie budowy to przecież jedno z podstawowych zadań inwestora), a z drugiej na zwykłe życie ze wszystkimi jego przyjemnościami.

 

Nikt przecież nie powiedział, że czas budowy (wbrew obiegowej opinii) oznacza „lata wyrwane z życiorysu”. Podstawowym warunkiem, aby tak było – jest mądre skompletowanie zespołu ludzi, od których budowa będzie zależeć.

 

Jak więc szukać ekipy budowlanej, aby znaleźć tą optymalną? Idealnej i zawsze skutecznej metody prawdopodobnie nie ma, jest jednak kilka elementów, które pozwolą na zgromadzenie wystarczającej ilości informacji, umożliwiających dokonanie właściwego wyboru. W tym celu warto najpierw stworzyć listę firm wykonawczych, współpracą z którymi jesteśmy potencjalnie zainteresowani.

dr inż. architekt Piotr Kmiecik: ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. W 2006 roku obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek i licznych artykułów. Obecnie prowadzi własną pracownię projektową.

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny