Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2010
Rynny
Choć w niektórych przypadkach można zrezygnować z orynnowania, jednak na większości domów jest ono niezbędne. Dobrze dobrany i zamontowany system rynnowy chroni elewację przed zaciekami wody, a dom przed zawilgoceniem ścian. Ten niewielki wydatek w ogólnych kosztach wykonania dachu istotnie wpływa na trwałość budynku.

Rynny
(fot. Plannja)
Rynny chronią ściany przed zamakaniem wodą ściekającą z dachu, zabezpieczają otoczenie domu przed rozmywaniem przez strugi wody spadające z dużą energią, umożliwiają też skanalizowanie odpływu wody i skierowanie z dala od fundamentów.

 

Montowane są nie tylko na dachach, ale również na krawędziach tarasów i balkonów.

 

Dobór systemu rynnowego powinien uwzględniać wielkość i kształt dachu, kąt pochylenia połaci, a także sposób odprowadzenia wody deszczowej. Nie bez znaczenia jest również estetyka orynnowania, gdyż jego elementy są dobrze widoczne i powinny pasować do elewacji domu.

Metal czy PVC?

Producenci elementów stosowanych do odwodnienia dachu oferują kompletne systemy rynnowe, w których skład wchodzą wszystkie elementy potrzebne do ich budowy. Większość systemów orynnowania produkowana jest ze stali powlekanej oraz nieplastyfikowanego PVC. Dostępne są również orynnowania z aluminium, cynkowo-tytanowe oraz miedziane, ale ze względu na wysoką cenę montowane są rzadko. Systemy orynnowania z PVC i z metalu w większości przypadków umożliwiają równie łatwy montaż, dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej, o kształtach półokrągłych, eliptycznych, trapezowych lub prostokątnych.

 

O wyborze konkretnego systemu powinny decydować właściwości tych materiałów, które różnią się jedynie nieznacznie trwałością w zależności od warunków, w jakich są eksploatowane.

 

Rynny z PVC są bardziej podatne na uszkodzenia i odkształcenia na dachach mocno nasłonecznionych, zwłaszcza gdy są w ciemnych kolorach oraz tam, gdzie duże opady śniegu sprzyjają ich nadmiernemu obciążeniu. Są za to odporne na uszkodzenia powierzchniowe, gdyż wszelkie zarysowania nie wpływają na ich trwałość i estetykę, bowiem nie korodują i na materiale barwionym w masie nie widać wyraźnie śladów uszkodzeń.

 

Rynny metalowe są stabilne wymiarowo: nie wydłużają się zbytnio pod wpływem wysokiej temperatury, ale powłoki łatwo mogą ulec uszkodzeniu przy nieostrożnym montażu lub np. w wyniku ocierania gałęzi o orynnowanie. Są też podatne na korozję, zwłaszcza w rejonach o silnym zanieczyszczeniu powietrza lub nadmorskich. Orynnowanie takie może być też mniej trwałe na dachach domów usytuowanych w terenie zalesionym, gdy często trzeba usuwać z ich wnętrza liście, gałązki i igliwie.

 

Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF Rynny

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny