Choć w niektórych przypadkach można zrezygnować z orynnowania, jednak na większości domów jest ono niezbędne. Dobrze dobrany i zamontowany system rynnowy chroni elewację przed zaciekami wody, a dom przed zawilgoceniem ścian. Ten niewielki wydatek w ogólnych kosztach wykonania dachu istotnie wpływa na trwałość budynku.
(fot. Plannja)
Rynny chronią ściany przed zamakaniem wodą ściekającą z dachu, zabezpieczają otoczenie domu przed rozmywaniem przez strugi wody spadające z dużą energią, umożliwiają też skanalizowanie odpływu wody i skierowanie z dala od fundamentów.
Montowane są nie tylko na dachach, ale również na krawędziach tarasów i balkonów.
Dobór systemu rynnowego powinien uwzględniać wielkość i kształt dachu, kąt pochylenia połaci, a także sposób odprowadzenia wody deszczowej. Nie bez znaczenia jest również estetyka orynnowania, gdyż jego elementy są dobrze widoczne i powinny pasować do elewacji domu.
Metal czy PVC?
Producenci elementów stosowanych do odwodnienia dachu oferują kompletne systemy rynnowe, w których skład wchodzą wszystkie elementy potrzebne do ich budowy. Większość systemów orynnowania produkowana jest ze stali powlekanej oraz nieplastyfikowanego PVC. Dostępne są również orynnowania z aluminium, cynkowo-tytanowe oraz miedziane, ale ze względu na wysoką cenę montowane są rzadko. Systemy orynnowania z PVC i z metalu w większości przypadków umożliwiają równie łatwy montaż, dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej, o kształtach półokrągłych, eliptycznych, trapezowych lub prostokątnych.
O wyborze konkretnego systemu powinny decydować właściwości tych materiałów, które różnią się jedynie nieznacznie trwałością w zależności od warunków, w jakich są eksploatowane.
Rynny z PVC są bardziej podatne na uszkodzenia i odkształcenia na dachach mocno nasłonecznionych, zwłaszcza gdy są w ciemnych kolorach oraz tam, gdzie duże opady śniegu sprzyjają ich nadmiernemu obciążeniu. Są za to odporne na uszkodzenia powierzchniowe, gdyż wszelkie zarysowania nie wpływają na ich trwałość i estetykę, bowiem nie korodują i na materiale barwionym w masie nie widać wyraźnie śladów uszkodzeń.
Rynny metalowe są stabilne wymiarowo: nie wydłużają się zbytnio pod wpływem wysokiej temperatury, ale powłoki łatwo mogą ulec uszkodzeniu przy nieostrożnym montażu lub np. w wyniku ocierania gałęzi o orynnowanie. Są też podatne na korozję, zwłaszcza w rejonach o silnym zanieczyszczeniu powietrza lub nadmorskich. Orynnowanie takie może być też mniej trwałe na dachach domów usytuowanych w terenie zalesionym, gdy często trzeba usuwać z ich wnętrza liście, gałązki i igliwie.