![]() |
(Zdjęcie pochodzi z konkursu Home Sweet Home 2 (fot. Duga)) |
Ważny jest przede wszystkim odpowiedni dobór roślin. Trzeba dobrać je tak, aby zminimalizować występowanie alergenów. Oprócz tego ogród powinien być tak zaplanowany, aby nie wymagał wiele pielęgnacji.
Szczególnie praca w ogrodzie wiosną, w czasie obfitego kwitnienia roślin i wysokiego stężenia pyłków, a także zarodników grzybów, jest dla alergika niewskazana.
Pamiętajmy, że niektórzy mogą źle reagować na rośliny uznane za bezpieczne dla większości alergików, inni natomiast nie będą odczuwać negatywnych skutków w zetknięciu z roślinami uważanymi za niebezpieczne.
Wybór roślin
Drzewa, krzewy, pnączaRośliny wiatropylne (leszczyna i brzoza), które mają zwykle drobne, niepozorne kwiaty, produkują bardzo dużo pyłku unoszącego się w powietrzu. Do ogrodu osoby uczulonej na pyłki najlepsze są rośliny owadopylne, często o dużych, pełnych kwiatach wabiących owady: drzewa owocowe, azalia, berberys, czereśnia, glicynia, głóg dwuszyjkowy, grujecznik, irga wierzbolistna, jabłoń, kasztanowiec krwisty, karagana, magnolia, różanecznik, surmia, złotokap.
W ogrodzie takim powinny znaleźć się także drzewa dwupienne rodzaju żeńskiego, gdyż nie produkują pyłku. Należą do nich: cisy, grusze, jarząb mączny, kasztanowiec czerwony, topole, tulipanowiec, wierzby, wiśnie. Iglaki są wiatropylne i wytwarzają dużo lekkiego pyłku, jednak nie jest on silnie uczulający z wyjątkiem pyłku roślin z rodziny cyprysowatych (cyprysiki, mikrobiota syberyjska, żywotniki).
Anna Orlicka
Małgorzata Cuch
Pełny artykuł w PDF Jak urządzić ogród dla alergika?