Pokrycia dachowe

Pokrycia dachowe
Pokrycie to znaczna część kosztów dachu, a wybór materiału pokryciowego przesądza też o kosztach podkładu: pod jedne materiały wystarczy folia na ruszcie drewnianym, inne wymagają sztywnego poszycia pokrytego papą lub folią. Oto koszty i zasady układania trzech najczęściej wybieranych pokryć dachowych.

Dachówki

Pokrycia dachowe
(fot. Pruszyński)
Podkład

 

Dawniej dachówki układało się na pokrytym papą sztywnym poszyciu z desek, obecnie częściej układa się je na ruszcie z łat i kontrłat, umieszczając pod nimi jedynie membranę dachową. Przekrój łat zależy od ich obciążenia i odległości między krokwiami: zwykle są to przekroje 40 × 50 mm lub 50 × 60 mm. Łaty montuje się w rozstawie zalecanym przez producenta dachówek i dostosowanym do kąta nachylenia połaci dachowej – przeciętnie rozstaw ten wynosi 30–35 cm.

 

Dachówki ceramiczne i cementowe powinny być układane na dachach o kącie nachylenia podanym w tabeli 1. Pod dachówki układane na fragmentach dachu o mniejszym nachyleniu, na przykład na lukarnie, trzeba stosować pełne deskowanie pokryte papą i dopiero do niego przybić ołacenie.

 

Zakup

 

Dachówki kupuje się na sztuki, dlatego producenci często podają ich zużycie na jeden metr kwadratowy pokrycia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dachówki układa się z zakładem zależnym od kąta nachylenia dachu: na dachach o mniejszym nachyleniu zakład powinien być szerszy, co powoduje zwiększone zużycie dachówek w stosunku do liczby podawanej przez producenta.

 

Szerokość połaci dachowej powinna być wielokrotnością szerokości ułożonej dachówki, tak by dachówek nie trzeba było przycinać. Liczbę potrzebnych dachówek ustala się na podstawie rzutu dachu z góry i jego powierzchni, według których oblicza się, ile potrzeba dachówek skrajnych (lewych i prawych), gąsiorów i innych elementów uzupełniających. Wyliczenia takie bezpłatnie wykonuje handlowiec w punkcie sprzedaży i przedstawia klientowi kosztorys. Na dachówki czeka się zwykle od 7 do 14 dni. Transport materiału na miejsce budowy najczęściej wliczony jest w cenę.

 

Jeśli zamierzamy pokryć dachówką stary dom i nie mamy rzutu dachu (nie znamy jego dokładnych wymiarów), wówczas sprzedawca wysyła dekarza, który mierzy dach, sporządza rysunki i na tej podstawie firma wylicza potrzebną ilość dachówek. Zwykle wizyta dekarza na miejscu jest wliczona w cenę materiału, ale niektóre firmy, chcąc zabezpieczyć się przed rezygnacją z zakupu u nich materiału, mogą pobierać opłaty.

 

Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF Pokrycia dachowe

Pozostałe artykuły z tego numeru
Oświetlenie w półce podsufitowej
Oprawy oświetleniowe umieszczane w różnego rodzaju konstrukcjach podsufitowych nie tylko uatrakcyjniają wnętrze, ale są sprawdzonym i praktycznym sposobem na doświetlenie pomieszczeń. Ponadto powierzchnia płyt, pod którymi ukryte jest oświetlenie pozwala ukryć niestarannie wykonane stropy, przewody wentylacyjne czy kanalizacyjne. Dlatego decyzję o miejscu i sposobie ich montażu podejmuj, mając na uwadze także te dodatkowe korzyści.
Oświetlenie w półce podsufitowej
Kabina prysznicowa bez brodzika
Decyzję o natrysku bez brodzika najlepiej podejmij jeszcze na etapie projektu domu. W takiej łazience trzeba bowiem zostawić odpowiedniej wysokości zapas na wszystkie warstwy podłogi i spadek, aby po wykonaniu natrysku podłoga łazienki była na tym samym poziomie co podłoga innych pomieszczeń.
Kabina prysznicowa bez brodzika
Pompa ciepła "zeszła" pod ziemię
W czasach żywiołowego rozwoju techniki, technologii oraz dehumanizacji, ludzie marzą o ucieczce na łono przyrody. Niewielu ma jednak odwagę realizować takie plany. Zdzisław Bolanowski oraz jego żona Krystyna udowodnili, że dom w lesie wcale nie musi oznaczać rezygnacji z wygód życia, a realizacja takich marzeń często zamienia się w podróż do krainy jutra.
Pompa ciepła "zeszła" pod ziemię
Wybieramy pompę ciepła. Przegląd oferty rynkowej
Na krajowym rynku pomp ciepła konkuruje kilkudziesięciu producentów i dostawców. Dominują produkty z Niemiec, Szwecji i Austrii, ale są też polskie.
Wybieramy pompę ciepła. Przegląd oferty rynkowej
Szeregowy lecz nietuzinkowy
Błędem jest myślenie, że z założeniem małego ogrodu poradzi sobie każdy. Właśnie na niedużej przestrzeni liczy się każdy szczegół i każda roślina. A to wymaga fachowej wiedzy.Przekonali się o tym właściciele prezentowanego ogrodu.
Szeregowy lecz nietuzinkowy
Systemy automatycznego nawadniania
Automatyka w ogrodzie? – Czemu nie! System automatycznego nawadniania jest wszak prawie niewidoczny i włącza się w odpowiednim czasie, dozując właściwą ilość wody poszczególnym grupom roślin.
Systemy automatycznego nawadniania
Jak urządzić ogród dla alergika?
Przebywanie wśród zieleni na ogół jest przyjemne, jednak niekoniecznie dla alergika. Pyłki i kurz nie wpływają na niego korzystnie. Urządzając swój ogród, osoba uczulona musi wziąć to pod uwagę i stworzyć miejsce jak najbardziej przyjazne.
Jak urządzić ogród dla alergika?
Wybieramy posadzkę
To ważna decyzja. Wśród wielu elementów wykończeniowych, które wybieramy na ostatnim etapie budowy, posadzkę można nazwać kluczem do sukcesu. Wie o tym każdy, kto wymieniał podłogi w wyniku pochopnie podjętej decyzji. Dlatego bądźmy mądrzy przed szkodą.
Wybieramy posadzkę
Wannę z hydromasażem
Hydromasaż relaksuje, odpręża, działa korzystnie na organizm, dotlenia go, jest dobry na krążenie, stawy, kręgosłup i skórę. A dzięki coraz przystępniejszym cenom wanien można się nim cieszyć również w swoim domu. Co musimy wiedzieć, aby je kupić?
Wannę z hydromasażem
Jaka farba do jakiego wnętrza?
Pytanie czytelnika: Niedawno kupiliśmy dwudziestokilkuletni dom. Wiemy już, który pokój będzie dla babci, gdzie urządzimy salon, sypialnię, gabinet i pokój dla nastoletniego syna. W domu jest też miejsce na pralnię i pomieszczenie gospodarcze. Korytarz jest oddzielony od pokoi, kuchnia jest zamknięta. Jakimi farbami malować poszczególne pomieszczenia, by było praktycznie, a jednocześnie oszczędnie?
Jaka farba do jakiego wnętrza?
Komin z ceramiki czy ze stali?
Pytanie czytelnika: Jeszcze nie wiem, jakim paliwem będę ogrzewać dom, ale tak czy owak czeka mnie wybór komina. Dużo dobrego słyszałem i o prefabrykowanych kominach ceramicznych, i o stalowych, ale nie wiem, czym się kierować i na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru.
Komin z ceramiki czy ze stali?
Ogród zimowy
W ogrodzie zimowym można odpoczywać przez cały rok, nawet podczas deszczowej czy mroźnej pogody. Wprawdzie to spory wydatek, ale można go zbudować także przy gotowym już domu.
Ogród zimowy
Impregnacja drewna
Drewno, jako naturalny, przyjazny człowiekowi materiał, od dawna wykorzystywano do budowy i wykańczania domów. Dziś wytwarzane są z niego także meble ogrodowe, płoty, altanki, pergole i wiele innych konstrukcji czy przedmiotów. Aby na długo zachowały swój piękny charakter, musimy o nie właściwie zadbać.
Impregnacja drewna
Klimatyzatory
Ile kosztują domowe klimatyzatory? Czy ich eksploatacja jest droga? Ile urządzeń potrzeba do domu? Jak się dobiera ich moc? Czy będą hałasować? Sprzedawcy klimatyzatorów słyszą dziesiątki podobnych pytań, gdy tylko zaczynają się pierwsze upalne dni.
Klimatyzatory
Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne
Nowoczesne instalacje ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem – nieproszonymi „gośćmi”, pożarem czy zalaniem. Przy odpowiednim poziomie zaawansowania mogą jednak nie tylko informować o zagrożeniach, ale również aktywnie im przeciwdziałać.
Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne
Ogrzewanie podłogowe
Jakie są konsekwencje wyboru różnych rodzajów ogrzewania podłogowego? Jakie będzie odpowiednie do nowego domu, a jakie wybrać do modernizowanego? Jak właściwie dobrać ogrzewanie do różnych rodzajów posadzki?
Ogrzewanie podłogowe
Uzdatnianie wody z wodociągu
Chociaż woda z wodociągu zwykle spełnia normy, nie zawsze odpowiada nam jej smak, zapach lub to, że nieprzyjemnie wysusza skórę. Warto wtedy samemu zadbać o jej jakość.
Uzdatnianie wody z wodociągu
Rynny
Choć w niektórych przypadkach można zrezygnować z orynnowania, jednak na większości domów jest ono niezbędne. Dobrze dobrany i zamontowany system rynnowy chroni elewację przed zaciekami wody, a dom przed zawilgoceniem ścian. Ten niewielki wydatek w ogólnych kosztach wykonania dachu istotnie wpływa na trwałość budynku.
Rynny
Konstrukcje dachowe
Więźba to drewniana konstrukcja nośna dachu. Warto wiedzieć, jakie są jej rodzaje, jak jest zbudowana i jak to wpływa na koszty domu.
Konstrukcje dachowe
Przegrody i mostki termiczne
Wiele domów budowanych w Polsce w rzeczywistości zużywa więcej energii na ogrzewanie, niż wynika to z projektu. Dla energooszczędności ważne jest nie tylko zastosowanie grubej warstwy izolacji w ścianach czy stropie. Bardzo ważne jest również jej staranne ułożenie i dbałość o detale. Zaniedbanie tego powoduje powstanie tzw. mostków termicznych – miejsc, przez które uciekają duże ilości ciepła. Ich eliminacja na szczęście zwykle nie wymaga zwiększenia kosztów, lecz jedynie staranności i wiedzy.
Przegrody i mostki termiczne
Wybór i montaż drzwi
Kiedy wybiera się drzwi, łatwo o drobny błąd i spore kłopoty. Z niewiedzy lub braku doświadczenia ekipa może niewłaściwie je zamontować. Można też nie popełnić żadnego błędu, by potem nie mieć z drzwiami żadnych problemów – i tu właśnie o tym wszystkim można przeczytać.
Wybór i montaż drzwi
Osadzanie okien
Aż 90% reklamacji okien bierze się z niewłaściwego montażu. Nic dziwnego, że producenci udzielają gwarancji jedynie na okna montowane przez autoryzowane ekipy. Jeśli inwestor zatrudnił przypadkowego wykonawcę i nie zawarł z nim odpowiedniej umowy, zostaje często sam z problemem. A wcale nietrudno zapobiec takiej sytuacji...
Osadzanie okien
Dom dobrze przemyślany
Mariusz Stec jest szefem działu marketingu w spółce Vaillant Saunier Duval, która reprezentuje w Polsce dwie marki o światowej renomie w dziedzinie produkcji, a także dystrybucji urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych. Od kilku lat mieszka z żoną Małgorzatą oraz dziesięcioletnią córką Ingą w podwarszawskiej miejscowości, o trudnej do wymówienia nazwie – Jazgarzewszczyzna. Rodzinie od początku towarzyszy w nowym miejscu suczka o imieniu Bera.
Dom dobrze przemyślany
Do odważnych i zaradnych świat należy
Kupno bardzo taniej, bo podmokłej działki, na szczęście nie okazało się dla pani Eugenii pułapką. Choć przygotowanie do budowy domu tak „trudnego” gruntu było dość uciążliwe i długotrwałe.
Do odważnych i zaradnych świat należy
Może jeszcze nie ostatni
Kształt i lokalizacja działki są ważnymi czynnikami ułatwiającymi bądź utrudniającymi korzystanie z jednorodzinnego domu. Warto o tym odpowiednio wcześnie pomyśleć i rozważyć szczegółowo wady i zalety danego miejsca – radzą Beata i Sławomir Koprowiczowie.
Może jeszcze nie ostatni
Może jeszcze nie ostatni
Kształt i lokalizacja działki są ważnymi czynnikami ułatwiającymi bądź utrudniającymi korzystanie z jednorodzinnego domu. Warto o tym odpowiednio wcześnie pomyśleć i rozważyć szczegółowo wady i zalety danego miejsca – radzą Beata i Sławomir Koprowiczowie.
Może jeszcze nie ostatni
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz