Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2010
Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne
Nowoczesne instalacje ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem – nieproszonymi „gośćmi”, pożarem czy zalaniem. Przy odpowiednim poziomie zaawansowania mogą jednak nie tylko informować o zagrożeniach, ale również aktywnie im przeciwdziałać.

Domofony i wideodomofony

Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne
(fot. Gajdom)
Typowy domofon to proste urządzenie umożliwiające prowadzenie rozmów z osobą stojącą przy wejściu na posesję. Z wnętrza domu decydujemy, czy otworzyć dla niej furtkę.

 

Natomiast wideo-domofon pozwala również na przesyłanie obrazu, ewentualnie także jego rejestrację. Przydaje się zwłaszcza, gdy dom stoi w głębi dużej działki albo gdy furtka i brama wjazdowa są z domu niewidoczne – zasłonięte murem ogrodzenia czy roślinnością.

 

Najczęściej stosowane domofony i wideodomofony to proste i tanie urządzenia analogowe, droższe cyfrowe niekiedy jednak też warto zastosować, bo pełnią wówczas funkcję zamka szyfrowego przy furtce – by ją otworzyć, nie musimy wyciągać kluczy. Zawsze warto wybrać urządzenie dobrej jakości, pochodzące od solidnego producenta. Trzeba pamiętać, że zainstalowana przy furtce część domofonu pracuje w bardzo trudnych warunkach, jest narażona na deszcz, śnieg i bardzo duże zmiany temperatury.

 

Układając w ziemi przewody domofonu, powinno się je zabezpieczyć rurką osłonową. Ze względu na to, że na tym etapie robót otoczenie domu (ogród czy podjazd) jest zwykle jeszcze niewykończone, warto zastosować bardziej wytrzymałą rurkę metalową, a nie typowy cienki peszel z tworzywa sztucznego. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia przewodów przy dalszych pracach będzie znikome.

 

Uwaga! Przewody (rurki) powinno się zakopać na głębokości 60–70 cm, obsypać piaskiem, a 10 cm nad nimi ułożyć pas niebieskiej folii ostrzegawczej.

 

Wewnątrz domu przewody zwykle ukrywa się w tynku, podobnie jak typowe przewody instalacji elektrycznej. Są jednak bardzo cienkie, więc łatwo można je ukryć także za listwami przypodłogowymi czy nawet przykleić bezpośrednio do ściany (np. w rogu).

 

Jarosław Antkiewicz

Pełny artykuł w PDF Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny