Hydromasaż relaksuje, odpręża, działa korzystnie na organizm, dotlenia go, jest dobry na krążenie, stawy, kręgosłup i skórę. A dzięki coraz przystępniejszym cenom wanien można się nim cieszyć również w swoim domu. Co musimy wiedzieć, aby je kupić?
(fot. Kohler)
Z jednej strony słyszymy, że komfortowo jest mieć w domu małe spa, w którym można się relaksować, z drugiej – że czyszczenie takich wanien jest pracochłonne, a pompy zbyt hałasują. Na forach internetowych jedni przekonują do zakupu, inni odradzają. Czym więc się kierować? Aby rozwiać wątpliwości, zapraszamy do lektury artykułu.
Jednym z ważnych wyborów, jaki podejmuje się podczas zakupu wanny z hydromasażem, jest jej wielkość. Co nam oferują producenci? Mniejsze wanny mają 1,5 m długości, 35 cm głębokości i 150 l pojemności, duże wanny mogą mieć 3 m długości, 50 cm głębokości i 450 l pojemności. Wanny o głębokości do 40 cm są popularne ze względu na oszczędność wody podczas kąpieli. Wanny z hydromasażem – tak samo jak zwykłe – mogą mieć różne kształty i wymiary:
prostokątne od 120 × 70 do 190 × 90 cm;
asymetryczne od 145 × 100 do 160 × 100 cm;
owalne od 165 × 130 do 190 × 100 cm;
narożne od 125 × 125 do 153 × 153 cm.
Jeśli podobają się nam formy asymetryczne, sprawdźmy, czy w ofercie firmy są „prawe” i „lewe” modele: do prawego lub lewego narożnika łazienki.
Warto jednak pamiętać, że wielkość łączy się z pojemnością, a ta z kolei z możliwością przygotowania odpowiedniej ilości ciepłej wody do napełnienia wanny oraz z kosztami jej zużycia. Wielkość wanny ma także wpływ na to, ile osób będzie mogło z niej korzystać jednocześnie.
Dysze
W zależności od modelu wanny, montuje się w niej zazwyczaj od kilku do kilkunastu dysz, przez które wypływają strumienie wody. W najdroższych modelach jest ich nawet ponad 20. Najczęściej producenci proponują standardową liczbę dysz określonego rodzaju, a dodatkowe dysze można zamówić jako opcję i trzeba za nie dopłacić. A jaka powinna być minimalna liczba dysz? Aby hydromasaż przynosił odpowiednie efekty, w wannie powinny być co najmniej 3–4 dysze.
Dysze różnią się wielkością i mocą, z jaką wypływa z nich strumień wody. Są dysze regulowane: strumień można kierować w dowolne miejsce ciała i dostosować go do indywidualnych potrzeb. Niektóre dysze można zamykać, co umożliwia punktowe ustawienie masażu lub zwiększenie jego intensywności w dyszach otwartych.
Dysze mogą być montowane w specjalnych zagłębieniach lub równo z powierzchnią wanny. Warto wiedzieć, że montowane w zagłębieniach nie ograniczają w żaden sposób wygody korzystania z kąpieli. Rozmieszczenie dysz w ściankach wanny z hydromasażem nie jest przypadkowe – są one tak ustawione, by efekt masażu był najlepszy. Zależnie od liczby dysz nakierowywane są one na najbardziej narażone na napięcie mięśnie ciała: kark, plecy, ramiona, uda, łydki i stopy. Więcej dysz sprawia, że masaż jest bardziej precyzyjny. Przykładowo – do masażu pleców wystarcza jedna duża dysza i kilka mniejszych (zwanych minidyszami), które rozmieszczone są symetrycznie po obu stronach pleców. Aby masaż był skuteczny, odległość ciała od dyszy powinna wynosić około 10 cm.