Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2010
Wannę z hydromasażem
Hydromasaż relaksuje, odpręża, działa korzystnie na organizm, dotlenia go, jest dobry na krążenie, stawy, kręgosłup i skórę. A dzięki coraz przystępniejszym cenom wanien można się nim cieszyć również w swoim domu. Co musimy wiedzieć, aby je kupić?

Wannę z hydromasażem
(fot. Kohler)
Z jednej strony słyszymy, że komfortowo jest mieć w domu małe spa, w którym można się relaksować, z drugiej – że czyszczenie takich wanien jest pracochłonne, a pompy zbyt hałasują. Na forach internetowych jedni przekonują do zakupu, inni odradzają. Czym więc się kierować? Aby rozwiać wątpliwości, zapraszamy do lektury artykułu.

 

Jednym z ważnych wyborów, jaki podejmuje się podczas zakupu wanny z hydromasażem, jest jej wielkość. Co nam oferują producenci? Mniejsze wanny mają 1,5 m długości, 35 cm głębokości i 150 l pojemności, duże wanny mogą mieć 3 m długości, 50 cm głębokości i 450 l pojemności. Wanny o głębokości do 40 cm są popularne ze względu na oszczędność wody podczas kąpieli. Wanny z hydromasażem – tak samo jak zwykłe – mogą mieć różne kształty i wymiary:

  • prostokątne od 120 × 70 do 190 × 90 cm;
  • asymetryczne od 145 × 100 do 160 × 100 cm;
  • owalne od 165 × 130 do 190 × 100 cm;
  • narożne od 125 × 125 do 153 × 153 cm.
Jeśli podobają się nam formy asymetryczne, sprawdźmy, czy w ofercie firmy są „prawe” i „lewe” modele: do prawego lub lewego narożnika łazienki.

 

Warto jednak pamiętać, że wielkość łączy się z pojemnością, a ta z kolei z możliwością przygotowania odpowiedniej ilości ciepłej wody do napełnienia wanny oraz z kosztami jej zużycia. Wielkość wanny ma także wpływ na to, ile osób będzie mogło z niej korzystać jednocześnie.

Dysze

W zależności od modelu wanny, montuje się w niej zazwyczaj od kilku do kilkunastu dysz, przez które wypływają strumienie wody. W najdroższych modelach jest ich nawet ponad 20. Najczęściej producenci proponują standardową liczbę dysz określonego rodzaju, a dodatkowe dysze można zamówić jako opcję i trzeba za nie dopłacić. A jaka powinna być minimalna liczba dysz? Aby hydromasaż przynosił odpowiednie efekty, w wannie powinny być co najmniej 3–4 dysze.

 

Dysze różnią się wielkością i mocą, z jaką wypływa z nich strumień wody. Są dysze regulowane: strumień można kierować w dowolne miejsce ciała i dostosować go do indywidualnych potrzeb. Niektóre dysze można zamykać, co umożliwia punktowe ustawienie masażu lub zwiększenie jego intensywności w dyszach otwartych.

 

Dysze mogą być montowane w specjalnych zagłębieniach lub równo z powierzchnią wanny. Warto wiedzieć, że montowane w zagłębieniach nie ograniczają w żaden sposób wygody korzystania z kąpieli. Rozmieszczenie dysz w ściankach wanny z hydromasażem nie jest przypadkowe – są one tak ustawione, by efekt masażu był najlepszy. Zależnie od liczby dysz nakierowywane są one na najbardziej narażone na napięcie mięśnie ciała: kark, plecy, ramiona, uda, łydki i stopy. Więcej dysz sprawia, że masaż jest bardziej precyzyjny. Przykładowo – do masażu pleców wystarcza jedna duża dysza i kilka mniejszych (zwanych minidyszami), które rozmieszczone są symetrycznie po obu stronach pleców. Aby masaż był skuteczny, odległość ciała od dyszy powinna wynosić około 10 cm.

 

Olimpia Wolf

Pełny artykuł w PDF Wannę z hydromasażem

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny