Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2010
Komin z ceramiki czy ze stali?
Pytanie czytelnika: Jeszcze nie wiem, jakim paliwem będę ogrzewać dom, ale tak czy owak czeka mnie wybór komina. Dużo dobrego słyszałem i o prefabrykowanych kominach ceramicznych, i o stalowych, ale nie wiem, czym się kierować i na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru.

Komin z ceramiki czy ze stali?
(fot. Schiedel)
Redakcja: Komin to ważny element instalacji grzewczej, który powinien dobierać fachowiec – inżynier budowlany z uprawnieniami wykonawczymi, specjalista kominiarski lub projektant instalacji. Komin musi być niezawodny, a jednym z tego warunków jest dopasowanie go do kotła, który ma ogrzewać dom.

 

Jeszcze kilkanaście lat temu budowało się przede wszystkim kominy murowane, dostosowane do kotłów na paliwo stałe. Obecnie coraz liczniejsi inwestorzy wybierają ogrzewanie gazem lub olejem, które, choć droższe, jest jednak znacznie wygodniejsze, a ponadto mniej zanieczyszcza środowisko naturalne. Spaliny gazu i oleju mają niższą temperaturę niż te, które powstają podczas spalania węgla lub drewna.

 

Z chłodniejszych spalin łatwo wykrapla się para wodna, ponadto spaliny gazu ziemnego i oleju opałowego zawierają znacznie więcej wody niż te powstające w wyniku spalania węgla. Powoduje to tworzenie się wewnątrz komina tzw. kondensatu, czyli skroplin zawierających rozpuszczone związki chemiczne powstałe w czasie spalania. Kondensat jest żrący i może szybko doprowadzić do zniszczenia ścianek komina, jeśli nie ma on specjalnych zabezpieczeń.

 

Takim zabezpieczeniem może być wkład stalowy albo ceramiczny, choć obecnie coraz popularniejsze są specjalne prefabrykowane systemy kominowe. Główną zaletą tych kominów jest to, że powstają w wytwórni, a nie na budowie, gdzie nietrudno o błędy. Montuje się je łatwo i dużo szybciej, niż muruje kominy tradycyjne, gdyż producenci oferują wszystkie elementy i materiały potrzebne do montażu: nie tylko rury czy izolacje, ale także drzwiczki rewizyjne, specjalne zakończenia komina oraz kit lub zaprawy.

Prefabrykowane kominy ceramiczne

Komin prefabrykowany można postawić jako wolno stojący, może on być też fragmentem ściany wewnętrznej lub zewnętrznej budynku.

 

Do jakich kotłów? W sprzedaży są prefabrykowane kominy ceramiczne przeznaczone do kotłów opalanych tylko jednym typem paliwa: albo stałym, albo płynnym. Są też kominy uniwersalne – nadające się zarówno do kotłów na paliwo stałe, czyli węgiel, drewno, koks, pelety, jak i do kotłów na gaz i olej. Taki komin mogą wybrać ci budujący, którzy jeszcze nie podjęli decyzji, czym będą ogrzewać dom, a także ci, którzy w przyszłości planują zmianę rodzaju opału.

 

Elementy komina. Komin ceramiczny to rura z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej obudowana pustakami z betonu lekkiego. Pomiędzy obudową a ceramicznym wkładem kominowym może być izolacja termiczna z wełny mineralnej, która chroni obudowę przed przegrzaniem.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełny artykuł w PDF Komin z ceramiki czy ze stali?

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje