Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2010
Ogród zimowy
W ogrodzie zimowym można odpoczywać przez cały rok, nawet podczas deszczowej czy mroźnej pogody. Wprawdzie to spory wydatek, ale można go zbudować także przy gotowym już domu.

Ogród zimowy
(fot. Reynaers)
Zanim zdecydujemy się na ogród zimowy, warto przemyśleć, do czego ma służyć: umożliwić cieszenie się przez cały rok ciekawymi roślinami, czy też być efektownym przedłużeniem salonu? A może miałaby to być tylko przechowalnia roślin, których na zimę nie można zostawić na dworze?

 

Czy jeszcze inaczej: zależy nam na energooszczędności i ogród zimowy ma być przestrzenią buforową, czyli przyczyniać się do zmniejszenia kosztów ogrzewania domu? Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór konstrukcji, umiejscowienie, a także koszt ogrodu zimowego.

 

Pomieszczenie ogrodu zimowego, z którego będziemy korzystać cały rok jako miejsca wypoczynku, wymaga ogrzewania i wentylacji. Jego przegrody zewnętrzne (ściany, dach, podłoga) powinny mieć możliwie dobrą izolacyjność cieplną, a na ich styku z domem nie powinno być mostków termicznych.

 

W ogrodzie użytkowanym sezonowo utrzymanie pokojowej temperatury nie jest konieczne choć i w takim wentylacja powinna umożliwiać usuwanie nadmiaru wilgoci i chłodzenie wnętrza, gdy jest ono silnie nagrzewane przez słońce.

 

Niezależnie od sposobu użytkowania ogrodu zimowego, jego wnętrze trzeba zawsze tak rozplanować, aby można było się po nim swobodnie poruszać wśród mebli wypoczynkowych i rozrastających się roślin. Z tych względów nie zaleca się budowania ogrodów zimowych o powierzchni mniejszej niż 10 m2. W kąciku wypoczynkowym na sam stół i cztery fotele należy przeznaczyć około 4–6 m2. Ogrody zamawiane w wyspecjalizowanych firmach mają najczęściej powierzchnię 15–25 m2.

Usytuowanie

Od południa. Jeśli chcemy, aby ogród zimowy pozyskiwał dla domu darmową energię (i redukował w ten sposób zapotrzebowanie na energię konwencjonalną do jego ogrzewania za którą trzeba zapłacić), powinno się go zbudować po południowej stronie domu: zyski energii słonecznej ogrodu po wschodniej lub zachodniej stronie domu będą nawet o 30% mniejsze. Wadą ogrodu po stronie południowej jest to, że latem nadmiernie się nagrzewa (nawet do 60°, co powodowałoby więdnięcie roślin), dlatego taki ogród wymaga urządzeń do zacieniania (np. rolet) oraz dobrej wentylacji.

 

Od wschodu. To usytuowanie zapewni korzystne warunki rozwoju roślinom, a mieszkańcom – jasne wnętrze z dużą ilością światła. Tak zorientowana oranżeria nie będzie się nadmiernie nagrzewać, będzie więc dobrym miejscem do odpoczynku nawet w upalną pogodę.

 

Olimpia Wolf

Pełny artykuł w PDF Ogród zimowy

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny