Stary czy nowy dom? Na co zwrócić uwagę, analizując koszty wykonania poddasza?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Stary czy nowy dom? Na co zwrócić uwagę, analizując koszty wykonania poddasza?

Szukając miejsca do życia, inwestorzy rozważają nie tylko budowę domu od podstaw, ale także zakup starego budynku do remontu. W obydwu przypadkach projekt oznacza sporo wyzwań i pracy, ale efekt końcowy jest warty poświęceń. Tym, co decydująco rzutuje na komfort mieszkania, a także budżet domowy, jest standard ocieplenia. Eksperci ISOVER podpowiadają, jak wyglądają prace termoizolacyjne w przypadku starych i nowych domów.

aktualizacja: 2021-03-29 12:48:09

Dlaczego termoizolacja jest kluczowa?

Izolacja zmienia profil energetyczny domu - zarówno starego, jak i nowego. Dlatego eksperci i audytorzy rekomendują, aby w kolejności wykonywania prac termomodernizacyjnych to właśnie ocieplenie domu pojawiało się, jako pierwsze. Dopiero na drugim i trzecim miejscu wskazują wymianę wentylacji oraz systemu ogrzewania. Dlaczego?

Ocieplony dom doskonale utrzymuje stałą temperaturę. W związku z tym często okazuje się, że potrzebne jest źródło ciepła o dużo mniejszej sile, niż w domu nieogrzewanym. A to już na starcie oznacza oszczędności. Powyższa zasada dotyczy również inwestorów planujących budowę. Powinni oni dodatkowo wziąć pod uwagę trwałość materiałów, którymi ocieplą dom.

Poradnik izolacji w formie E-Book

Jakie materiały wybrać do izolacji starego i nowego poddasza w domu?

Znaczące ilości ciepła z wnętrza domu przenikają przez niezaizolowane poddasze, dlatego warto przyjrzeć się tej właśnie przegrodzie bez względu na to czy pojawi się w nowym czy starym domu. Choć mogłoby się wydawać, że rekomendacje w obydwu przypadkach będą zupełnie różne, w rzeczywistości tak nie jest i wybór ocieplenia jest bardzo prosty.

Izolacja poddasza

- Zamiast szukać różnic, lepiej skupić się na potrzebach właścicieli domów nowych i starych i poszukać materiału o wszechstronnych właściwościach, dopasowanego do rodzaju dachu. Dla przykładu, szklana wełna mineralna zapewnia ochronę termiczną, akustyczną, ogniową, a także chroni przed wilgocią. Przy tym to materiał, który zachowuje swoje parametry w czasie przez co najmniej 55 lat! Co ważne, świetnie dopasowuje się do drewnianych krokwi i współpracuje z konstrukcją dachu - wyjaśnia Agata Wołkowiecka, Kierownik Produktu, ekspert ISOVER.

- Co ważne, stosując produkty z wełny mineralnej o odpowiedniej grubości można zaizolować każdą przegrodę zgodnie z nowymi Warunkami Technicznymi, obowiązującymi od początku tego roku - dodaje.

Agata Wołkowiecka, ISOVER
Agata Wołkowiecka, ISOVER

O ile możemy postawić na jeden uniwersalny materiał, o tyle różnice pojawią się już na poziomie konkretnych rozwiązań i parametrów technicznych. Bez względu na to, czy odnawiamy dom, czy też planujemy budowę nowego, warto sięgnąć po opinię audytora energetycznego. Doradzi on, jaka grubość ocieplenia i wartość współczynnika przenikania ciepła Uc jest konieczna, aby spełnić wymagania nowych Warunków Technicznych.

Dla każdej przegrody domu - podłóg, ścian zewnętrznych, dachu, okien i drzwi - w Warunkach Technicznych są podane konkretne wartości współczynnika przenikania ciepła. Im mniejsza jest jego wartość, tym lepiej. Od 2021 roku te wymagania są jeszcze bardziej rygorystycznie, ale pozytywnie wpływają na wiele aspektów eksploatacji domu. Dzięki odpowiedniej izolacji cieplnej budynek będzie zużywał mniej energii do ogrzewania - to opłacalne nie tylko dla naszego portfela, ale też środowiska.

Ile kosztuje termomodernizacja dachu?

Rozważając budowę lub zakup domu do remontu, inwestorzy często zastanawiają się, czy termomodernizacja istniejącego jest droższa od ocieplenia nowego budynku.

Izolacja poddasza

- Remont zakłada usunięcie lub naprawę starych fragmentów przegród, co podnosi ogólną wycenę. W rzeczywistości koszty zależą od stanu budynku, ale także konstrukcji bryły. Im bardziej skomplikowany plan, im więcej zniszczeń, tym drożej. Innymi słowy, zarówno dom nowy, jak i stary może generować znaczne koszty. Nieocenioną pomocą są audytorzy, którzy oszacują zakres i kolejność prac. Tym samym pomogą zdecydować czy warto odnawiać stary dom lub modyfikować plan nowego - mówi Agata Wołkowiecka.

- Ceny prac ociepleniowych są bardzo zróżnicowane i wahają się w zależności od regionu. Jeżeli chodzi o ceny materiałów izolacyjnych to zależą one od parametrów i jakości produktów. Dla przykładu, po szczegółowe wyceny wełny mineralnej szklanej ISOVER warto zgłosić do dystrybutorów. Ich lista jest dostępna pod linkiem: https://www.isover.pl/gdzie-kupic-produkty-isover - dodaje ekspert ISOVER.

Warto jednak pamiętać, że każda inwestycja to osobna wycena, a od rzetelnego dobrania materiałów i montażu izolacji zależy, czy będzie ona spełniać swoją rolę, czyli chronić dom przed stratami ciepła. Dlatego nieoceniona może okazać się pomoc specjalisty.

- Porównajmy dwa warianty ocieplenia. W obu przypadkach warstwa wełny ułożonej między krokwiami ma 20 cm. W pierwszym wariancie pomiędzy krokwiami zastosowano Uni-Matę, a pod krokwiami 10 cm tego samego produktu. W drugim wariancie mamy Super-Matę, gdzie pod krokwiami zastosowano ten sam materiał o grubości jedynie 5 cm. Od strony poddasza uwzględniono zastosowanie standardowej paroizolacji Stopair 1104, która ochroni przegrodę przed wnikaniem wilgoci. Koszt inwestycji w wełnę i folię w przypadku użycia Uni-Maty to około 40 zł/m2 a przy zastosowaniu Super-Maty - niewiele ponad 60 zł/m2. Jeszcze raz jednak zaznaczę, że to wartości cennikowe, a po szczegółową ofertę należy się zwrócić do naszych dystrybutorów - podkreśla.

Warto postawić na termomodernizację

Koszty zwiększenia standardu termicznego budynku zależą więc od jego projektu i będą podobne w przypadku domów starych i nowych. Poszczególne prace termomodernizacyjne przynoszą różne efekty i oszczędności. Odmienna jest też ich opłacalność, czyli czas, po którym inwestycja się nam zwróci. Warto o tym pamiętać i odpowiednio zaplanować działania - szczególnie, gdy fundusze nie pozwalają nam wykonać termomodernizacji w maksymalnym zakresie.

Warto jednak realizować te usprawnienia, które są najbardziej opłacalne. Dodatkowo - każdy wkład w zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku to odpowiedzialne działania, które pozytywnie wpływają na środowisko.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje