Formalności i koszty adaptacji poddasza

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Formalności i koszty adaptacji poddasza

Jakie formalności są związane z adaptacją poddasza i jakie są koszty przykładowych robót budowlanych?

Formalności przy adaptacji poddasza

Sposób załatwienia formalności związanych z adaptacją strychu zależy zarówno od planowanego zakresu robót, jak i cech domu, np. jego odległości od granic działki. W praktyce jednak w każdym z wariantów będzie trzeba przygotować podobną dokumentację techniczną.

Jeżeli zaadaptowanie poddasza na mieszkalne nie wymaga przebudowy elementów konstrukcyjnych budynku oraz nie zmienia jego wymiarów zewnętrznych i wyglądu, np. przez dobudowanie lukarn, to prace można rozpocząć na podstawie zgłoszenia o planowanej zmianie sposobu użytkowania pomieszczeń. Składamy je przynajmniej 21 dni wcześniej, w wydziale budownictwa i architektury starostwa powiatowego, ewentualnie odpowiadającego mu urzędu w miastach.

Do zgłoszenia trzeba dołączyć dokumentację potwierdzającą możliwość adaptacji, oraz to, że poddasze po zmianach spełni wszystkie niezbędne warunki dotyczące pomieszczeń mieszkalnych - ciepłochronności, oświetlenia, wyposażenia w niezbędne instalacje. Nie ma tu jednego wzorca i zakres tej dokumentacji może być bardzo różny. Opracowuje ją architekt lub konstruktor, ewentualnie także specjaliści w ramach poszczególnych instalacji (tzw. projekty branżowe).

Sprawa jest nieco trudniejsza, jeżeli naruszane będą elementy konstrukcyjne, albo zmienią się wymiary zewnętrzne i kształt budynku. W takiej sytuacji możliwe są dwa tryby postępowania - zgłoszenie lub wniosek o pozwolenie na przebudowę. Jednak zgłoszenie wchodzi w grę tylko w przypadku budynków, których tzw. obszar oddziaływania mieści się w granicach działki. Nie ma więc zastosowania np. przy zabudowie bliźniaczej lub do budynków wybudowanych przy granicy działki.

Wówczas trzeba wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na przebudowę. Wymagany zakres dokumentacji jest praktycznie ten sam. Jednak zgłoszenie jest szybszą procedurą z okresem oczekiwania 21 dni. Na pozwolenie będziemy zaś czekać zwykle 3 miesiące lub nawet dłużej. Lecz pozwolenie ma jedną istotną zaletę. Mianowicie, w ramach tej procedury dopuszczalne jest (za zgodą urzędu) wprowadzanie zmian w trakcie prowadzenia prac. W przypadku zgłoszenia to zaś niemożliwe. Trzeba się zaś liczyć z różnymi niespodziankami w trakcie prowadzenia prac remontowych. Zmiana pierwotnych zamysłów bywa koniecznością.

Koszty adaptacji poddasza

Koszty adaptacji poddasza zależą od jej zakresu. Jeśli potrzebny będzie projekt, to za jego sporządzenie, przez architekta lub konstruktora, zapłacimy przynajmniej 6000 zł.

Pozostałe koszty najważniejszych prac można oszacować następująco:

  • 60 000 zł - ocieplenie i wykończenie połaci dachu na strychu o powierzchni ok. 100 m2 (liczonej po podłodze);
  • od 3000 zł wstawienie okna dachowego lub w ścianie szczytowej;
  • 12 000-16 000 zł - budowa dużej lukarny. 

Pozostałe roboty związane z wykonaniem podłóg oraz instalacji są już takie same, jak przy remoncie innych pomieszczeń. 

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Fakro

Zdaniem naszych Czytelników

Zgłoszenie z projektem wykonanym przez uprawnionego projektanta, o ile nie ma tu dodatkowych czynników. Przykładowo, jeżeli obszar oddziaływania budynku wykracza poza granice działki (choćby z racji położenia mniej niż 3-4 m od którejś z jej granic). W przeciwnym razie wkraczamy ...

Potrzebne jest zgłoszenie z projektem. https://www.velux.pl/poradnik/okna-dachowe/remont-domu-kiedy-jest-wymagane-pozwolenie-na-budowe-a-kiedy-jej-zgloszenie

time image

Gość Martyna

16 Gru 2020, 20:03

Witam Chcemy wyremontować strych i zrobić 3 pokoje oraz lazienke. Mamy do wstawienia 6 okien dachowych bo nigdy tam nie było. Potrzebne będzie projekt i pozwolenie czy tylko zgłoszenie ?

time image

09 Paź 2020, 21:50

potrzebujesz projektu przebudowy, pozwolenia, kierownika budowy.

time image

Gość Sylwia

09 Paź 2020, 16:47

Witam. Chcemy zaadaptować poddasze o pow. ok 100m2 . Są już okna dachowe . Mamy w planie 3 sypialnie plus łazienka . Jaki to.moze być koszt ? I czy chcąc zmienić dach na potrzeby łazienki , aby w suficie nie było spadu dachowego czy potrzebuję planu zmieniając ten kawałek dachu na kapliczkę ?

time image

Gość Darek

02 Lip 2020, 09:50

Witam, chce strych przekształcić w małe mieszkanko jest 32m2 potrzebuje do tego projektu przebudowy. Kto może się tym zająć tak dokladnie

time image

Gość terkoz45

18 Lip 2013, 20:20

Ocieplenie i wykończenie połaci dachowej kosztowało mnie 16,5 tys. (135m2 liczone po podłodze), oprócz tego w tej cenie goście położyli panele na całej powierzchni nad częścią mieszkalną i podłogę nad garażem, regipsy, a jak czekali jak przyjadę z kasą (dom 40km od mojego ...

time image

Gość terkoz45

18 Lip 2013, 20:04

ocieplenie i wykończenie połaci dachowej

time image

Gość Wac

18 Lip 2013, 07:34

Nawet jeśli nie zmieniamy elementów konstrukcyjnych to konstruktor musi przeliczyć czy te elementy są wystarczające. Mieszkanie to zupełnie inne obciążenie niż poddasze.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!