Formalności i koszty adaptacji poddasza

Formalności i koszty adaptacji poddasza

Jakie formalności są związane z adaptacją poddasza i jakie są koszty przykładowych robót budowlanych?

Formalności przy adaptacji poddasza

Sposób załatwienia formalności związanych z adaptacją strychu zależy zarówno od planowanego zakresu robót, jak i cech domu, np. jego odległości od granic działki. W praktyce jednak w każdym z wariantów będzie trzeba przygotować podobną dokumentację techniczną.

Jeżeli zaadaptowanie poddasza na mieszkalne nie wymaga przebudowy elementów konstrukcyjnych budynku oraz nie zmienia jego wymiarów zewnętrznych i wyglądu, np. przez dobudowanie lukarn, to prace można rozpocząć na podstawie zgłoszenia o planowanej zmianie sposobu użytkowania pomieszczeń. Składamy je przynajmniej 21 dni wcześniej, w wydziale budownictwa i architektury starostwa powiatowego, ewentualnie odpowiadającego mu urzędu w miastach.

Do zgłoszenia trzeba dołączyć dokumentację potwierdzającą możliwość adaptacji, oraz to, że poddasze po zmianach spełni wszystkie niezbędne warunki dotyczące pomieszczeń mieszkalnych - ciepłochronności, oświetlenia, wyposażenia w niezbędne instalacje. Nie ma tu jednego wzorca i zakres tej dokumentacji może być bardzo różny. Opracowuje ją architekt lub konstruktor, ewentualnie także specjaliści w ramach poszczególnych instalacji (tzw. projekty branżowe).

Sprawa jest nieco trudniejsza, jeżeli naruszane będą elementy konstrukcyjne, albo zmienią się wymiary zewnętrzne i kształt budynku. W takiej sytuacji możliwe są dwa tryby postępowania - zgłoszenie lub wniosek o pozwolenie na przebudowę. Jednak zgłoszenie wchodzi w grę tylko w przypadku budynków, których tzw. obszar oddziaływania mieści się w granicach działki. Nie ma więc zastosowania np. przy zabudowie bliźniaczej lub do budynków wybudowanych przy granicy działki.

Wówczas trzeba wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na przebudowę. Wymagany zakres dokumentacji jest praktycznie ten sam. Jednak zgłoszenie jest szybszą procedurą z okresem oczekiwania 21 dni. Na pozwolenie będziemy zaś czekać zwykle 3 miesiące lub nawet dłużej. Lecz pozwolenie ma jedną istotną zaletę. Mianowicie, w ramach tej procedury dopuszczalne jest (za zgodą urzędu) wprowadzanie zmian w trakcie prowadzenia prac. W przypadku zgłoszenia to zaś niemożliwe. Trzeba się zaś liczyć z różnymi niespodziankami w trakcie prowadzenia prac remontowych. Zmiana pierwotnych zamysłów bywa koniecznością.

Koszty adaptacji poddasza

Koszty adaptacji poddasza zależą od jej zakresu. Jeśli potrzebny będzie projekt, to za jego sporządzenie, przez architekta lub konstruktora, zapłacimy przynajmniej 6000 zł.

Pozostałe koszty najważniejszych prac można oszacować następująco:

  • 60 000 zł - ocieplenie i wykończenie połaci dachu na strychu o powierzchni ok. 100 m2 (liczonej po podłodze);
  • od 3000 zł wstawienie okna dachowego lub w ścianie szczytowej;
  • 12 000-16 000 zł - budowa dużej lukarny. 

Pozostałe roboty związane z wykonaniem podłóg oraz instalacji są już takie same, jak przy remoncie innych pomieszczeń. 

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Fakro

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Zgłoszenie z projektem wykonanym przez uprawnionego projektanta, o ile nie ma tu dodatkowych czynników. Przykładowo, jeżeli obszar oddziaływania budynku wykracza poza granice działki (choćby z racji położenia mniej niż 3-4 m od którejś z jej granic). W przeciwnym razie wkraczamy ...
Potrzebne jest zgłoszenie z projektem. https://www.velux.pl/poradnik/okna-dachowe/remont-domu-kiedy-jest-wymagane-pozwolenie-na-budowe-a-kiedy-jej-zgloszenie
Gość Martyna
16-12-2020 21:03
Witam Chcemy wyremontować strych i zrobić 3 pokoje oraz lazienke. Mamy do wstawienia 6 okien dachowych bo nigdy tam nie było. Potrzebne będzie projekt i pozwolenie czy tylko zgłoszenie ?
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz