Wymiana starych drzwi na nowe krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Wymiana starych drzwi na nowe krok po kroku

Przy okazji kapitalnego remontu wnętrza domu często decydujemy się na wymianę drzwi, a niekiedy również na wstawienie ich w innym miejscu bądź w dobudowanej ściance działowej. Czasem prace ograniczamy jedynie do zastąpienia samego skrzydła, gdy uległo ono uszkodzeniu, przestało się nam podobać bądź chcemy uzyskać, np. lepszą izolację akustyczną. Jak wymienić stare drzwi na nowe krok po kroku, zarówno w przypadku pozostawienia starej futryny, jak i montażu nowej ościeżnicy. 

Co i jak można wymienić?

Decydując się na wymianę drzwi wewnętrznych, musimy najpierw ustalić, czy wystarczy osadzić jedynie nowe skrzydło drzwiowe, czy też konieczna będzie wymiana również ościeżnicy bądź jej obudowanie. Zależy to od stanu i rodzaju futryny, która musi mieć znormalizowane wymiary, rozstaw i rodzaj zawiasów oraz odpowiednią lokalizację zaczepu pod rygiel, jeśli zamierzamy wymienić jedynie skrzydło.

W praktyce wszystkie fabryczne ościeżnice wyprodukowane po 1980 roku powinny spełniać te wymagania, a problem pojawia się głównie wtedy, gdy mamy ramy starsze lub robione na zamówienie oraz w przypadku, gdy chcemy założyć skrzydło bezprzylgowe z krytymi zawiasami. Pozostaje jeszcze do rozważenia kwestia estetyki starej ramy, ale można ją będzie poprawić poprzez oklejenie folią drewnopodobną bądź zamontowanie maskującej nakładki na ościeżnicy metalowej.

Oczywiście, będziemy musieli osadzić nową futrynę, jeśli stara nie pasuje do nowych znormalizowanych skrzydeł, chcemy zmienić szerokość przejścia albo zamontować drzwi łamane bądź przesuwne.

Dobieramy skrzydło i ościeżnicę

Pod względem technicznym dobór skrzydła do starej ramy nakłada pewne ograniczenia i nie zawsze będziemy mogli wymienić skrzydło na takie, które nam najbardziej odpowiada. Pewne problemy może stwarzać dobranie pożądanego obramowania otworu drzwiowego, zwłaszcza przy dużej szerokości muru. Podstawową sprawą przy wyborze skrzydła jest ustalenie kierunku otwierania. Różne źródła informacyjne podają mniej lub bardziej skomplikowane sposoby określenia kierunku otwierania drzwi - które są prawe, a które to lewe.

Jednak chyba najłatwiej zapamiętać prostą regułę: drzwi otwierające się zgodnie z ruchem wskazówek zegara to drzwi lewe, a w kierunku przeciwnym, to drzwi prawe.

Schemat: kierunki otwierania się drzwi.
Schemat: kierunki otwierania się drzwi. 

Dopasowanie skrzydła i ościeżnicy wymaga ustalenia, czy skrzydło jest o budowie przylgowej (ze stopniowaną krawędzią na obwodzie), czy bezprzylgowej, gdy jego krawędzie są proste. Oczywiście ma to znaczenia w przypadku dokupowania skrzydła do istniejącej ramy, choćby ze względu na rodzaj stosowanych zawiasów.

Natomiast wybór modelu drzwi, gdy zmieniamy również ościeżnicę jest praktycznie nieograniczony. W przypadku montażu ościeżnicy stałej grubość muru nie ma znaczenia, natomiast, gdy decydujemy się na ościeżnicę regulowaną, musimy dobrać przy zakupie taką jej szerokość, aby mieściła się w zakresie przewidzianej dla niej regulacji. Jeśli przy okazji chcemy zmienić sposób otwierania, np. do środka lub na zewnątrz pociąga to za sobą przesunięcie lica ościeżnicy, której zawiasy muszą pokrywać się z płaszczyzną ściany, gdyż tylko wtedy można zapewnić pełne ich otwarcie i możliwość założenia i zdjęcia z typowych zawiasów walcowych (zewnętrznych).

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Jak zamontować nowe drzwi w starej futrynie?

Zamontowanie nakładanej ościeżnicy na starą ramę to dość łatwy sposób na kompleksową zmianę wyglądu zniszczonych już drzwi. Przy okazji możemy tez zmienić kierunek ich otwierania, ale nie to, że będą, np. otwierać się na zewnątrz, a nie jak dotąd do wewnątrz. Jej założenie zmniejsza co prawda szerokość przejścia o ok. 5 cm (ale skrzydło ma taką samą szerokość) i wysuwa profil drzwiowy na ok. 3 cm od powierzchni ściany, co z reguły nie utrudnia użytkowania i nie pogarsza estetyki. Na taki zabieg decydujemy się najczęściej, gdy stare ramy są metalowe, zabetonowane w murze i ich wymiana byłaby dość trudna.

Po wybraniu odpowiadającego nam kompletu - nakładki i skrzydła drzwiowego - pracę rozpoczynamy oczyszczeniem powierzchni starej ramy (zmycie, ewentualnie przeszlifowanie i odkurzenie) oraz usunięciem istniejących zawiasów. Dalsze postępowanie opisane jest w dołączonej instrukcji montażowej dla konkretnego wyrobu, niemniej ogólne zasady postępowania są podobne.

Nakładkę, po odkręceniu lub odcięciu starych zawiasów - osadza się na metalowej ramie przy pomocy pianki montażowej lub przykręca (zależnie od zaleceń producenta).

Odcięcie starych zawiasów.
Odcięcie starych zawiasów, fot. Toya (Yato).
Osłonięcie starej, metalowej futryny przy pomocy nakładek.
Osłonięcie starej, metalowej futryny przy pomocy nakładek, fot. Invado.

Po jej stwardnieniu i zamocowaniu listew maskujących przeprowadza się regulację zawiasów i nowe drzwi są gotowe do użytkowania. Trzeba też zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego szyldu pod klamką, gdyż zbyt szeroki może powodować ocieranie o bok zwężonej ościeżnicy Ramę drzwiową można również okleić tapetą samoprzylepną (winylową) o wyglądzie dopasowanym do nowych drzwi. Przed jej przyklejeniem powierzchnia ościeżnicy musi być wygładzona (szlifowana i z wypełnionymi ubytkami) i dokładnie odkurzona, a pracę przy oklejaniu najlepiej wykonać z udziałem drugiej osoby.

Wymieniamy ościeżnicę

Radykalna modernizacja wewnętrznych otworów drzwiowych połączona z wymianą starej ościeżnicy będzie konieczna, gdy mają one nietypowe wymiary lub chcemy poszerzyć otwór drzwiowy. Usunięcie drewnianej ramy nie będzie trudne, ale demontaż ościeżnicy metalowej zabetonowanej w ścianie najlepiej przeprowadzić przez jej wycięcie szlifierką kątową z tarczą do betonu. Jednocześnie będziemy mogli utworzyć otwór o szerokości dostosowana do nowego obramowania. Przy standardowych wymiarach skrzydeł typowa szerokość otworu w murze powinna być o co najmniej 10 cm większa niż wymiar skrzydła - np. pod drzwi „osiemdziesiątki” otwór w ścianie to 90 cm.

Wysokość otworu drzwiowego powinna się mieścić w granicach 205-210 cm, przy czym dopuszczalne jest nieznaczne skrócenie ościeżnicy, jeśli konstrukcja skrzydła pozwala na jego podcięcie.

Boki otworu po usuniętej ramie trzeba wyrównać, nakładając, np. klej gipsowy, który szybko twardnieje. Gdy otwór trzeba zmniejszyć, możemy to zrobić przy pomocy pasków wyciętych z płyty gipsowo-kartonowej i przyklejonych nawet w kilku warstwach przy użyciu kleju gipsowego. Przy wyrównywaniu musimy zwrócić uwagę na zachowanie jednakowej szerokości otworu na całej wysokości ościeża i utrzymanie pionu.

Sposób osadzenia ościeżnicy z reguły opisany jest w instrukcji dołączanej do produktu w różnych wariantach połączenia z obramowaniem i najczęściej odbywa się przez wklejenie poszczególnych elementów „na piankę”.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Standardowy montaż z reguły przebiega według następującej procedury:

 1. Sprawdzić wymiary ościeża na całej szerokości i jego pion, a następnie dopasować boczne elementy, ościeżnicę do wysokości otworu, odpowiednio ją skracając.
 2. Zmontować części składowe, ościeżnicę w sposób opisany w instrukcji dołączonej przez producenta.
 3. Wstawić ościeżnicę w otwór drzwiowy, licując ją z płaszczyzną ściany od strony zawiasów. Ramę należy przenosić w pozycji pionowej, zwracając uwagę na to, aby nie nastąpiło nadmierne rozchylenie dolnych jej końców.
 4. Za pomocą klinów drewnianych wstawianych parami zablokować ramę w otworze drzwiowym, ustalając jednocześnie pionowe jej ustawienie w płaszczyźnie ściany i boków otworu. Przed rozsuwaniem się dolnych końców ramy zabezpieczy deseczka o długości równej docelowej szerokości wewnętrznej ramy drzwiowej.
  Drewniane kliny blokują nową ościeżnicę, trzymając jej pion.
  Drewniane kliny blokują nową ościeżnicę, trzymając jej pion, fot. Classen.
  Wstawienie regulowanych rozpórek.
  Wstawienie regulowanych rozpórek, fot. Classen.
 5. Wstawić 3 rozpórki regulowane na wysokościach ok. 180 cm, 110 cm i 30 cm, sprawdzając długa poziomnicą, czy boki ramy są proste. Jeśli nie mamy regulowanych rozpórek, możemy posłużyć się odpowiednio przyciętymi listwami rozpieranymi przy pomocy plastikowych klinów. Musimy wtedy zadbać o ochronę powierzchni ościeżnicy przed jej zarysowaniem, podkładając, np. kawałki tektury.
 6. Zwilżyć delikatnie mur wokół otworu drzwiowego, rozpylając wodę w szczelinie między ramą i ścianą, a następnie zaczynając od dołu, równomiernie wypełnić wolną przestrzeń niskoprężną pianką montażową.
  Szczelinę między ścianą a ościeżnicą należy wypełnić pianką niskoprężną.
  Szczelinę między ścianą a ościeżnicą należy wypełnić pianką niskoprężną, fot. Classen.
 7. Odciąć ostrym nożem nadmiar pianki i wstawić równomiernie, wsuwając zmontowaną opaskę regulowaną.
 8. Zamontować zawiasy w ościeżnicy oraz w skrzydle drzwiowym i zależnie od ich konstrukcji połączyć je, umożliwiając zawieszenie skrzydła. W razie potrzeby wyregulować ich ustawienie, sprawdzając jednakową szerokość szczeliny i prześwit nad podłogą przy różnych pozycjach otwarcia.
  Montaż i regulacja zawiasów.
  Montaż i regulacja zawiasów, fot. Porta.
 9. Zamocować klamkę i szyldy ozdobne
 10. Szczeliny między opaską a ścianą wypełnić masą akrylową, kształtując jej przekrój.

Autor: Cezary Jankowski

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Fotolia

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!