Wymiana starych drzwi na nowe krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Wymiana starych drzwi na nowe krok po kroku

Podczas gruntownego remontu wnętrza domu często decydujemy się na wymianę drzwi. Czasem wiąże się to z ich przełożeniem w inne miejsce lub montażem w nowo wybudowanej ściance działowej. Niekiedy wystarczy wymiana samego skrzydła, gdy ulegnie ono uszkodzeniu, przestanie nam się podobać lub gdy chcemy uzyskać lepszą izolację akustyczną. W artykule przedstawimy krok po kroku, jak wymienić stare drzwi na nowe, zarówno w przypadku pozostawienia starej futryny, jak i montażu nowej ościeżnicy.

aktualizacja: 2024-05-15 12:29:00
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Co i jak można wymienić?
 • Jak dobrać skrzydło i ościeżnicę?
 • Jak zamontować nowe drzwi w starej futrynie?
 • Jak wymienić ościeżnicę?

Co i jak można wymienić?

Przed wymianą drzwi wewnętrznych należy ustalić, czy wystarczy zamontować nowe skrzydło, czy konieczna będzie wymiana ościeżnicy lub jej obudowanie. Zależy to od stanu i rodzaju futryny, która musi spełniać określone parametry:

 • Wymiary: Wysokość i szerokość ościeżnicy powinny być zgodne ze standardowymi wymiarami skrzydeł drzwiowych.
 • Rozstaw zawiasów: Odstępy między otworami na zawiasy muszą być dostosowane do mocowań w skrzydle drzwiowym.
 • Rodzaj zawiasów: Należy dobrać odpowiedni typ zawiasów (np. uniwersalne, czopowe) do grubości skrzydła i sposobu montażu.
 • Położenie zaczepu pod rygiel: Umiejscowienie zaczepu musi odpowiadać umiejscowieniu zamka w skrzydle drzwiowym.

W przypadku drzwi fabrycznych wyprodukowanych po 1980 roku ościeżnice zazwyczaj spełniają wyżej wymienione wymagania. Problem może pojawić się w przypadku starszych drzwi wykonanych na zamówienie lub gdy chcemy zamontować skrzydło bezprzylgowe z krytymi zawiasami.

Jeśli stara futryna nie pasuje do nowych skrzydeł, ma niestandardowe wymiary, chcemy zmienić szerokość przejścia lub zamontować drzwi łamane lub przesuwne, konieczna będzie jej wymiana.

W przypadku, gdy chcemy zachować starą futrynę, ale jej wygląd nie jest satysfakcjonujący, można poprawić jej estetykę poprzez oklejenie folią drewnopodobną lub zamontowanie maskującej nakładki na ościeżnicy metalowej.

Dobieramy skrzydło i ościeżnicę

Pod względem technicznym wymiana skrzydła w starej futrynie może wiązać się z pewnymi ograniczeniami. Nie zawsze uda się zamontować wymarzone drzwi, a problematyczne może być dobranie odpowiedniego obramowania otworu drzwiowego, szczególnie w przypadku szerokich murów.

Pierwszym krokiem jest ustalenie kierunku otwierania drzwi. Istnieje wiele sposobów na określenie, czy drzwi są prawe, czy lewe, ale najprostsza zasada mówi, że:

 • Drzwi otwierające się zgodnie z ruchem wskazówek zegara to drzwi lewe.
 • Drzwi otwierające się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara to drzwi prawe.
Schemat: kierunki otwierania się drzwi.
Schemat: kierunki otwierania się drzwi. 

Należy ustalić, czy wybrane skrzydło jest przylgowe (z wyprofilowaną krawędzią) czy bezprzylgowe (z prostą krawędzią). Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku dobierania skrzydła do istniejącej futryny, ze względu na rodzaj stosowanych zawiasów.

Wybór modelu drzwi

Jeśli wymieniamy również ościeżnicę, wybór modelu drzwi jest praktycznie nieograniczony. W przypadku montażu ościeżnicy stałej grubość muru nie ma znaczenia. Natomiast przy ościeżnicy regulowanej należy dobrać jej szerokość tak, aby mieściła się w zakresie regulacji.

Zmiana sposobu otwierania

Jeśli chcemy zmienić kierunek otwierania drzwi (np. z otwierania do środka na otwieranie na zewnątrz), konieczne jest przesunięcie lica ościeżnicy. Zawiasy muszą pokrywać się z płaszczyzną ściany, aby zapewnić pełne otwarcie drzwi i umożliwić montaż i demontaż typowych zawiasów walcowych (zewnętrznych).

Może cię zainteresować
Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Jaka roleta na skośne okno? Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Co to za kolor Winchester? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Jak zasłonić okna na parterze? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Wymiana okien, drzwi i bramy garażowej - jak się do tego zabrać? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Jak myć żaluzje fasadowe? Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Co daje anodowanie aluminium? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Jakie okna przesuwne wybrać? Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Okna na straży bezpieczeństwa Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Jak zamontować drzwi techniczne? Co to jest szkło ornamentowe? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy
Zobacz więcej Zwiń

Jak zamontować nowe drzwi w starej futrynie?

Zamontowanie nakładanej ościeżnicy na starą ramę to prosty i efektywny sposób na kompleksową zmianę wyglądu zniszczonych drzwi. Przy okazji można zmienić kierunek ich otwierania (np. z otwierania do wewnątrz na otwieranie na zewnątrz), jednak należy pamiętać, że ościeżnica nakładana zmniejsza szerokość przejścia o około 5 cm (przy zachowaniu szerokości skrzydła) i wysuwa profil drzwiowy o około 3 cm od powierzchni ściany. Zazwyczaj nie ma to wpływu na komfort użytkowania i estetykę pomieszczenia.

Nakładane ościeżnice są szczególnie polecane w przypadku, gdy stare futryny są metalowe, zabetonowane w murze i ich wymiana byłaby skomplikowana i kosztowna.

Montaż nakładanej ościeżnicy krok po kroku:

 1. Wybór kompletu: Dobierz odpowiednią nakładkę i skrzydło drzwiowe, kierując się rozmiarem otworu drzwiowego, stylem wnętrza i własnymi preferencjami.
 2. Przygotowanie starej ramy: Oczyść powierzchnię starej futryny (zmyj, przeszlifuj i odkurz), usuń stare zawiasy.
 3. Montaż nakładki: Postępuj zgodnie z instrukcją montażu dołączoną do konkretnego produktu. Ogólnie rzecz biorąc, nakładkę należy osadzić na metalowej ramie przy użyciu pianki montażowej lub przykręcić śrubami (zgodnie z zaleceniami producenta).
 4. Montaż skrzydła drzwiowego: Zamontuj skrzydło drzwiowe na zawiasach do nakładanej ościeżnicy, zgodnie z instrukcją producenta.
 5. Wykończenie: Wyreguluj zawiasy, zamontuj klamkę i inne elementy ozdobne.

Dodatkowe wskazówki:

 • Po stwardnieniu pianki montażowej i zamocowaniu listew maskujących, przeprowadź regulację zawiasów, aby drzwi otwierały się i zamykały płynnie.
 • Wybierz szyld pod klamkę o odpowiedniej szerokości, aby nie ocierał się o bok zwężonej ościeżnicy.
 • Ramę drzwiową można również okleić tapetą samoprzylepną (winylową) o wzorze dopasowanym do nowych drzwi. Przed przystąpieniem do oklejania, powierzchnię ościeżnicy należy wygładzić (zeszlifować i wypełnić wszelkie ubytki), a następnie dokładnie odkurzyć. Pracę najlepiej wykonywać z pomocą drugiej osoby.
Odcięcie starych zawiasów.
Odcięcie starych zawiasów, fot. Toya (Yato).
Osłonięcie starej, metalowej futryny przy pomocy nakładek.
Osłonięcie starej, metalowej futryny przy pomocy nakładek, fot. Invado.

Wymieniamy ościeżnicę

Radykalna przebudowa wewnętrznych otworów drzwiowych, obejmująca wymianę starej ościeżnicy, staje się konieczna w przypadku nietypowych wymiarów lub chęci poszerzenia otworu. Usunięcie drewnianej ramy nie stanowi wyzwania, natomiast demontaż metalowej ościeżnicy zabetonowanej w ścianie najlepiej przeprowadzić za pomocą szlifierki kątowej z tarczą do betonu. Jednocześnie możliwe jest wytworzenie otworu o szerokości dostosowanej do nowego obramowania.

W przypadku standardowych wymiarów skrzydeł typowa szerokość otworu w murze powinna przewyższać wymiar skrzydła o co najmniej 10 cm. Przykładowo, dla drzwi o szerokości 80 cm otwór w ścianie powinien mieć 90 cm.

Wysokość otworu drzwiowego mieści się w granicach 205-210 cm. Dopuszczalne jest nieznaczne skrócenie ościeżnicy, jeśli konstrukcja skrzydła pozwala na jego podcięcie.

Boki otworu po usuniętej ramie należy wyrównać, stosując na przykład szybko twardniejący klej gipsowy. Zmniejszenie otworu możliwe jest poprzez zastosowanie pasków wyciętych z płyty gipsowo-kartonowej, przyklejonych nawet w kilku warstwach przy użyciu kleju gipsowego. Podczas wyrównywania należy zadbać o zachowanie jednakowej szerokości otworu na całej wysokości ościeża oraz zachowanie pionu.

Sposób osadzenia ościeżnicy z reguły opisany jest w instrukcji dołączanej do produktu. Dostępne są różne warianty połączenia z obramowaniem, a proces najczęściej odbywa się poprzez wklejenie poszczególnych elementów "na piankę".

Standardowy montaż z reguły przebiega według następującej procedury:

 1. Sprawdzić wymiary ościeża na całej szerokości i jego pion, a następnie dopasować boczne elementy, ościeżnicę do wysokości otworu, odpowiednio ją skracając.
 2. Zmontować części składowe, ościeżnicę w sposób opisany w instrukcji dołączonej przez producenta.
 3. Wstawić ościeżnicę w otwór drzwiowy, licując ją z płaszczyzną ściany od strony zawiasów. Ramę należy przenosić w pozycji pionowej, zwracając uwagę na to, aby nie nastąpiło nadmierne rozchylenie dolnych jej końców.
 4. Za pomocą klinów drewnianych wstawianych parami zablokować ramę w otworze drzwiowym, ustalając jednocześnie pionowe jej ustawienie w płaszczyźnie ściany i boków otworu. Przed rozsuwaniem się dolnych końców ramy zabezpieczy deseczka o długości równej docelowej szerokości wewnętrznej ramy drzwiowej.
  Drewniane kliny blokują nową ościeżnicę, trzymając jej pion.
  Drewniane kliny blokują nową ościeżnicę, trzymając jej pion, fot. Classen.
  Wstawienie regulowanych rozpórek.
  Wstawienie regulowanych rozpórek, fot. Classen.
 5. Wstawić 3 rozpórki regulowane na wysokościach ok. 180 cm, 110 cm i 30 cm, sprawdzając długa poziomnicą, czy boki ramy są proste. Jeśli nie mamy regulowanych rozpórek, możemy posłużyć się odpowiednio przyciętymi listwami rozpieranymi przy pomocy plastikowych klinów. Musimy wtedy zadbać o ochronę powierzchni ościeżnicy przed jej zarysowaniem, podkładając, np. kawałki tektury.
 6. Zwilżyć delikatnie mur wokół otworu drzwiowego, rozpylając wodę w szczelinie między ramą i ścianą, a następnie zaczynając od dołu, równomiernie wypełnić wolną przestrzeń niskoprężną pianką montażową.
  Szczelinę między ścianą a ościeżnicą należy wypełnić pianką niskoprężną.
  Szczelinę między ścianą a ościeżnicą należy wypełnić pianką niskoprężną, fot. Classen.
 7. Odciąć ostrym nożem nadmiar pianki i wstawić równomiernie, wsuwając zmontowaną opaskę regulowaną.
 8. Zamontować zawiasy w ościeżnicy oraz w skrzydle drzwiowym i zależnie od ich konstrukcji połączyć je, umożliwiając zawieszenie skrzydła. W razie potrzeby wyregulować ich ustawienie, sprawdzając jednakową szerokość szczeliny i prześwit nad podłogą przy różnych pozycjach otwarcia.
  Montaż i regulacja zawiasów.
  Montaż i regulacja zawiasów, fot. Porta.
 9. Zamocować klamkę i szyldy ozdobne
 10. Szczeliny między opaską a ścianą wypełnić masą akrylową, kształtując jej przekrój.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Fotolia

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!