Rodzaje tynków zewnętrznych: jaki tynk na elewację domu?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Rodzaje tynków zewnętrznych: jaki tynk na elewację domu?

Budowa lub remont domu jednorodzinnego wiążą się ze znacznymi kosztami. To ważna inwestycja i choć istnieją obszary, w których można sobie pozwolić na oszczędności, nie należy do nich wybór tynku na elewację. Jak może skończyć się pozorna oszczędność, czyli wybór gorszej jakości tynku? Na co zwrócić szczególną uwagę?

aktualizacja: 2019-05-31 15:54:57
Henkel Polska
 • ul.Domaniewska 41
  02-672, Warszawa
 • tel.:infolinia 800 120 241
 • www.ceresit.pl

Rodzaje tynków zewnętrznych - najważniejsze właściwości dobrego tynku

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje wypraw tynkarskich:

 • Tynki mineralne doskonale przepuszczają parę wodną, co przyspiesza ich wysychanie, jednak stosunkowo łatwo nabierają wilgoci.
 • Tynki akrylowe wręcz przeciwnie: są dość odporne na wilgoć, jednak charakteryzują się obniżoną paroprzepuszczalnością.
 • Tynki silikatowe prezentują właściwości podobne do mineralnych, choć są nieco bardziej odporne na nasiąkanie.
 • Do wyboru pozostają jeszcze tynki silikonowe, które łączą w sobie zalety mineralnych i akrylowych i dzięki temu charakteryzują się dobrą dyfuzją i dość niską nasiąkliwością.

Ostateczny wybór tynku powinien zależeć od charakterystyki budynku i najbliższej okolicy. Na dom działać będą zagrożenia w postaci pyłu, brudu czy sadzy. Budynki usytuowane w specyficznych miejscach są także zagrożone zanieczyszczeniami drogowymi i przemysłowymi.

Osobną kwestię stanowią warunki atmosferyczne. Wiatr, deszcz i promieniowanie UV potrafią bardzo negatywnie wpływać na elewację. Wilgotność i zabrudzenia stwarzają natomiast sprzyjające warunki do rozwoju grzybów i glonów. Wówczas tynk dość szybko szarzeje lub zielenieje i staje się nieestetyczny.

Optymalnym wyborem będzie elewacja, która jest odporna na wodę, a jednocześnie dobrze przepuszcza parę wodną. Dzięki temu nie dojdzie do uszkodzeń samego tynku, a tym bardziej wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej.

Jaki tynk na elewację domku? Szybko wysychający i odporny na gromadzenie się wilgoci

W kontekście spełnienia obu kryteriów prawdziwą innowację proponuje marka Ceresit oferująca tynki z technologią Double Dry. Jej nazwa odwołuje się do podwójnej ochrony:

 1. polegającej na silnych właściwościach hydrofobowych i odporności na nasiąkanie
 2. oraz błyskawicznym schnięciu osiąganym za sprawą doskonałej paroprzepuszczalności.

Takie parametry osiągnięto dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów. Tynk oprócz wypełniacza zawiera także synergistyczną kombinację wysoce funkcjonalnych polimerów, zmodyfikowaną mieszaninę nieabsorbujących spoiw krzemianowych, a także środki hydrofobizujące.

Jakie korzyści dla inwestorów niesie tynk z technologią Double Dry >>

Zabezpieczona w ten sposób elewacja posiada zdolność do samoczyszczenia w trakcie opadów atmosferycznych - krople wody łączą się z brudem i spływają po tynku, usuwając niechciane zanieczyszczenia. Elewacja jest odporna na brud i szybko wysycha. Dzięki temu nie powstają warunki korzystne dla grzybów i glonów. W konsekwencji tynk jest bardziej odporny na przebarwienia i przez wiele lat wygląda estetycznie.

Elewacja Ceresit Double Dry zapewnia ponadto odpowiednią ochronę przeciw uderzeniom. Nie wolno zapominać o celu nadrzędnym, czyli ochronie warstwy termoizolacyjnej znajdującej się pod tynkiem.

Tynki Double Dry to najlepsze parametry na rynku. Odznaczają się paroprzepuszczalnością i nasiąkliwością wynoszącymi odpowiednio W3 i V1. Ponadto są dostępne w ponad 500 wariantach kolorystycznych!

Test tynku z technologią Double Dry: materiał wideo

Jaki tynk do domu energooszczędnego?

Tynk Ceresit Double Dry to dobry wybór do energooszczędnego budownictwa. Odpowiednia termoizolacja budynku przekłada się na niższe koszty ogrzewania - nawet o 40%. Należy ją wykonać, zanim dokonana zostanie wymiana pieca. Doskonałą do tego sposobność stanowi prowadzony do 2029 roku rządowy program "Czyste powietrze". To batalia nie tylko z kosztami ogrzewania, ale również ze smogiem stanowiącym corocznie przyczynę tysięcy zgonów i wielu chorób układu oddechowego.

Dodaj komentarz

time image
time image
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny