Na czym polega galwaniczne uzdatnianie wody?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Na czym polega galwaniczne uzdatnianie wody?

Odpowiedź eksperta: Na rynku pojawiły się w ostatnim czasie galwaniczne uzdatniacze wody Energywater®, w których zastosowano przemiennie ogniwa tytanowo-cynkowe i miedziane. Urządzenia te w zasadniczy sposób różnią się od stacji uzdatniających. Są od nich znacznie tańsze i łatwiejsze w montażu. Mimo dużo niższej ceny uzyskiwany efekt jest równie dobry. Jak wygląda cały proces galwanicznego uzdatniania wody od strony fizyki i chemii i dlaczego jest on tak skuteczny?

aktualizacja: 2018-06-21 09:03:14

W wodzie sieciowej transportowany jest wodzie rozpuszczony jest wapń Ca+2. Jest on główną przyczyną zanieczyszczenia rurociągów i wymienników ciepła przez kamień, który znajduje się w wodzie jako wodorowęglan wapnia Ca(HCO3)2. Pod wpływem hydrodynamiki wody i zmiany temperatury wody, wodorowęglan wapnia rozkłada się na tlenek węgla CO2 i słabo rozpuszczalny węglan wapnia (kalcyt).

Energywater® wykorzystuje do uzdatniania zasadę elektrochemiczną. Podczas przepływu wody przez uzdatniacz powstaje w nim różnica potencjałów o napięciu od 0,7 do 1 wolta. Anoda tytanowo-cynkowa uzdatniacza Energywater® uwalnia jony cynku. Tlenek węgla CO2 znajdujący się w wodzie wiąże się z kationami cynku i tworzy węglan cynku ZnCO3. Z kalcytu CaCO3 krystalizującego w układzie trójkątnym powstaje aragonit CaCO3, krystalizujący w układzie rombowym, który z łatwością wypłukiwany jest z instalacji wodnej.

Aragonit transportowany razem z wodą szlifuje dodatkowo istniejące osady kamienia w rurociągu. Wolne aniony cynku mają tendencję do łączenia się z już osadzonym wapniem, a tym samym do wypłukiwania osadów wapnia i związków wapna z systemu wodnego.

Kolejnym pozytywnym efektem funkcjonowania uzdatniacza Energywater® jest przekształcenie powierzchniowych, oksydowanych warstw metalu za pomocą reakcji redukcji cynku. Istniejące warstwy kamienia wodnego i rdzy są stale usuwane w mikroskopijnych ilościach i w formie roztworu są wypłukiwane z systemu. Po usunięciu osadu kamienia wodnego, na powierzchni rurociągu stopniowo utworzy się antykorozyjna warstwa ochronna - magnetyt, co skutkuje zatrzymaniem dalszej korozji systemu.

W efekcie z instalacji wodnej usuwany jest kamień i nie powstają nowe osady. Woda uzdatniona przez Energywater® zachowuje wszystkie składniki mineralne; wapń, magnez, sód, potas oraz pierwiastki śladowe: miedź, selen, cynk niezbędne dla naszego zdrowia.

Może cię zainteresować
MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Wszystko o rurach spustowych Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak działa pompa abisynka?
Zobacz więcej Zwiń

Alfred Owczarek
Dział techniczny CIEPŁO-TECH sp.j.
Wyłączny przedstawiciel marki Energywater® w Polsce
fot. Ciepło-Tech

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Zbyszek

19 Sep 2018, 21:57

W jakiej pozycji - pionowej czy poziomej należy na rurze zamontować uzdatniacz galwaniczny?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!