BioModule: Jak legalnie zbudować oczyszczalnię na bazie istniejącego zbiornika?

BioModule: Jak legalnie zbudować oczyszczalnię na bazie istniejącego zbiornika?

W obliczu rosnących kosztów wywozu nieczystości oraz zaostrzenia przepisów dotyczących gospodarki ściekowej, właściciele nieruchomości coraz częściej poszukują alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest przekształcenie istniejących zbiorników bezodpływowych w efektywne przydomowe oczyszczalnie ścieków. Na rynku pojawił się BioModule firmy JFC Polska, który jako pierwszy w Polsce posiada oznakowanie CE, zapewniające możliwość jego sprzedaży na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego - EOG.

BioModule - nowoczesne rozwiązanie

BioModule to moduł biologiczny, który umożliwia przekształcenie istniejącego zbiornika bezodpływowego lub osadnika gnilnego w biologiczną oczyszczalnię ścieków. Produkt jest kompatybilny zarówno z betonowymi, jak i tworzywowymi zbiornikami, pod warunkiem, że są one szczelne.

Jak działa BioModule?

Po zamontowaniu w zbiorniku, BioModule pracuje w pełni automatycznie w systemie sekwencyjnym, w dwóch cyklach 12-godzinnych.

Każdy cykl oczyszczania składa się z trzech faz:

  1. Napowietrzanie - ścieki są cyklicznie napowietrzane i mieszane z mikroorganizmami osadu czynnego.
  2. Sedymentacja - oczyszczone ścieki oddzielane są od osadu czynnego, który osiada na dnie zbiornika.
  3. Odpompowanie - oczyszczone ścieki są odpompowywane do odbiornika.

Zalety BioModule

  • Ekonomiczność: Redukcja kosztów eksploatacji dzięki eliminacji potrzeby częstego wywozu nieczystości-wywóz osadu nawet raz na kilka lat w zależności od pojemności zbiornika.
  • Ekologia: Przyczynia się do ochrony środowiska poprzez efektywne oczyszczanie ścieków.
  • Zgodność z przepisami: Jako jedyny produkt na polskim rynku z oznakowaniem CE, BioModule spełnia wszystkie wymagania prawne.
Poznaj BioModule od JFC Polska!

Formalności

Przynajmniej 21 dni przed planowanym terminem montażu, należy zgłosić budowę przydomowej oczyszczalni ścieków na bazie modułu biologicznego BioModule i istniejącego zbiornika. Jeśli odbiornikiem ścieków będzie drenaż rozsączający lub studnia chłonna, należy wykonać wcześniej dodatkowo zgłoszenie wodnoprawne. Dla powierzchniowego zagospodarowania poprzez nawadnianie gruntu DropGarden JFC, zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Infrastruktury i Krajowego Zarządu Wód Polskich, zgłoszenie wodnoprawne nie jest wymagane. W niektórych starostwach i Nadzorach wodnych mogą wystąpić różnice w interpretacji przepisów co do potrzeby zgłoszenia wodnoprawnego. W przypadku żądania zgłoszenia wodnoprawnego można je wykonać lub poczekać na sprzeciw i złożyć odwołanie do wojewody. W Urzędzie Gminy lub Miasta należy również zgłosić eksploatację oczyszczalni. JFC oferuje wzorce zgłoszeń i aktywnie wspiera klientów w procesie zgłaszania.

Czasami gminy mogą nie być świadome, że na rynku dostępny jest już oznakowany CE moduł biologiczny i mogą niepotrzebnie wymagać dodatkowych dokumentów. Z doświadczenia wynika, że przedstawienie dokumentów BioModule jest wystarczające do skutecznego zgłoszenia oczyszczalni. Przykładem jest Urząd Miasta Nowy Targ, który po interwencji JFC Polska zaktualizował kartę usługi, wymagając jedynie kopii dokumentacji potwierdzającej stopień oczyszczania ścieków (zgodnie z informacją z dnia 29.11.2024 r. ma zostać opublikowana w przyszłym tygodniu).

Należy podkreślić, że trudności ze zgłoszeniem oczyszczalni mogą wystąpić niezależnie od tego czy dotyczy ono budowy oczyszczalni zgodnej z normą 12566-3 czy oczyszczalni opartej na module biologicznym i istniejącym zbiorniku. JFC Polska, jako producent przydomowych oczyszczalni ścieków, rekomenduje wykonanie zgłoszenia budowy i eksploatacji przed zakupem jakiegokolwiek rozwiązania. Autoryzowani dystrybutorzy i instalatorzy oczyszczalni JFC zwykle oferują również wykonanie niezbędnych zgłoszeń.

Zgodność z przepisami

BioModule jest jedynym w Polsce oznakowanym CE wyrobem budowlanym przeznaczonym do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków na bazie istniejącego zbiornika. Posiada deklarację właściwości użytkowych, sporządzoną na podstawie Europejskiej Oceny Technicznej. BioModule jest w pełni zgodny z przepisami i przeznaczony do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków opartych na istniejącym zbiorniku.

Dodatkowe konsultacje z wybranymi starostwami potwierdziły, że nie ma przeszkód do budowy oczyszczalni z wykorzystaniem BioModule, ponieważ został wprowadzony do obrotu zgodnie z przepisami. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego również nie zgłosił uwag co do BioModule.

Koszty i rekomendacje

Cena BioModule jest konkurencyjna w porównaniu do kompletnych przydomowych oczyszczalni ścieków, które mogą kosztować od 10 000 do 30 000 zł. Owszem, na rynku można znaleźć również przydomową oczyszczalnię w niższej cenie, jednak różnica w cenie wynika z jakości, pojemności zbiornika, co się składa na żywotność systemu, poziom bezobsługowości, kosztów napraw i eksploatacji związanych z wywozem osadu.

Trudno porównywać cenowo urządzenie bazujące na skrajnie niewielkiej pojemności zbiornika oczyszczalni z BioModule, które jest przeznaczone do zbiornika o pojemności np. 10 m³ czy rozwiązanie bazujące na plastikowych, zaworach regulacyjnych, które regularnie należy regulować z systemem automatycznym zarządzanym przez sterownik. Ponadto, jakość zbiornika i stosowanych podzespołów składających się na tanią oczyszczalnię zwykle jest skrajnie niska. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o zakupie warto osobiście obejrzeć i ocenić takie rozwiązanie. Ponadto montaż BioModule nie wymaga użycia koparki ani wykonania wykopu, co redukuje koszty i czas instalacji oraz chroni ogród przed zniszczeniem.

Podsumowanie

BioModule firmy JFC Polska to innowacyjne i efektywne rozwiązanie dla właścicieli nieruchomości, którzy chcą przekształcić swoje zbiorniki bezodpływowe w nowoczesne oczyszczalnie ścieków. Dzięki oznakowaniu CE, produkt jest w pełni zgodny z przepisami i może być legalnie stosowany w budownictwie, przyczyniając się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych i ochrony środowiska.

Komentarze

Zdaniem Czytelnika
20-12-2024 16:32
Komentarz dodany przez Jacek: Fajne urządzenie, naprawdę działa- nie smierdzi i po oczyszczeniu ścieki wyglądają jak woda. Co do procedury zgłoszeniowej, u mnie akurat zajął się tym instalator, bo wiedząc jakie trudnosci miał sąsiad że zgłoszeniem już gotowej oczyszczalni, od ...
Zdaniem Czytelnika
19-12-2024 09:27
Komentarz dodany przez Sławomir: Przecież nikt nie naciąga... jest napisane, że niektórzy urzędnicy są nieświadomi przez to, że to pierwszy w Polsce, a nie jedyny w Europie legalny moduł... druga kwestia działania producentów, którym nie na rękę, żeby ktoś kupił moduł zamiast ...
Zdaniem Czytelnika
18-12-2024 19:13
Komentarz dodany przez aaaaaa: Przestańta naciągać ludzi byłem w gminie i powiedzieli ze mam kupic oczyszczalnie a nie stare szambo reperowac bo to i tak nie przejdzie
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz