Zebrane dane pozwalają na dostarczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza we właściwym czasie i miejscu. Możliwe jest to właśnie dzięki strefowaniu, czyli podziale domu na strefy: dzienną (np. salon, jadalnia, gabinet) oraz nocną (sypialnie) według naturalnego cyklu dnia domowników. W ciągu dnia świeże powietrze w większym stopniu dostarczane jest do strefy dziennej, a w mniejszym do sypialni, gdzie z reguły w ciągu dnia nikogo nie ma. W nocy sytuacja ta się odwraca.
Oczywiście jest to uproszczony schemat działania algorytmów systemu. Do poprawnego działania potrzebne są co najmniej dwa czujniki (po jednym dla każdej strefy), najczęściej będą to czujniki CO2.
Czujniki stężenia dwutlenku węgla, wilgotności i detekcji ruchu monitorują na bieżąco obecność domowników oraz jakość powietrza (IAQ). Następnie przesyłają dane do specjalnego urządzenia sterującego, które odpowiada za podział systemu nawiewu na strefy. Urządzenie automatycznie reguluje wbudowane przepustnice tak, aby świeże powietrze było kierowane głównie do strefy, w której przebywają domownicy, a nie do całego budynku.
W ten sposób dostarczamy tyle powietrza ile faktycznie potrzebują mieszkańcy, a centrala wentylacyjna może pracować na niższych obrotach. Wpływa to znacząco na komfort użytkowników oraz zmniejsza koszty energii generowane przez rekuperator.
Po pierwszym uruchomieniu oraz konfiguracji, system działa w pełni autonomicznie.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej