Ogrzewanie "domu do 70 m2 na zgłoszenie"

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Ogrzewanie "domu do 70 m2 na zgłoszenie"

Skokowo rosnące ceny materiałów i usług budowlanych nie są przeszkodą. W 2021 r. wydano rekordową liczbę pozwoleń na budowę. Zgodnie z nowelizacją przepisów Prawa Budowlanego już od stycznia 2022 r. będzie można wybudować dom o powierzchni zabudowy do 70 m2 bez uzyskania pozwolenia na budowę, bez nadzoru kierownika budowy, i z projektem za 1 zł. Czy będzie taniej, szybciej? Co z ogrzewaniem małego budynku? Jaką instalację wybrać, aby wydać na starcie jak najmniej, a jaką aby oszczędzać na eksploatacji przez lata wyjaśniają eksperci Rotenso.

aktualizacja: 2021-12-03 11:35:33

Z danych GUS wynika, że tylko w pierwszym półroczu br. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszeń budowy 171,5 tys. mieszkań, czyli o 40,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jak widać niepewna sytuacja związana z pandemią, ani skokowo rosnące ceny usług budowlanych i materiałów, które w październiku 2021, w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wzrosły średnio o 20,5% nie powstrzymują Polaków przed inwestycją we własne 4 kąty.

Dom do 70 m2 "na zgłoszenie" budzi sprzeciw branży architektonicznej i budowlanej, mimo to można przypuszczać, że wielu skorzysta z przepisów, które wejdą w życie już w styczniu 2022 r., a sama idea uproszczenia i przyśpieszenia procedur związanych z budową jest bez wątpienia dobrym i zgodnym z oczekiwaniami krokiem.

Jaki system ogrzewania wybrać: ze względu na koszty inwestycji, komfort i ekonomię eksploatacji?

Bez względu na wielkość budowli każdy inwestor na starcie musi podjąć decyzję w zakresie wyboru systemu ogrzewania np. podłogowego, ściennego, grzejnikowego czy mieszanego, a także sposobu w jaki zamierza ogrzewać wodę użytkową i w końcu dokonać wyboru samego źródło ciepła, który będzie zasilać układ. Decyzja w tym zakresie pozwoli oszacować koszty inwestycji. Nie ulega wątpliwości, iż obecnie wybór w zakresie sposobu ogrzewania komplikuje wyjątkowo niestabilna sytuacja na rynku paliw kopalnych, w tym gazu ziemnego, a także zapowiedź podwyżek cen energii elektrycznej.

Mały energooszczędny dom w standardzie WT2021

Dobra wiadomość jest jednak taka, że nowelizacja Ustawy dot. "domu na zgłoszenie" nie zwalnia inwestora z zapewnienia parametrów nowego budynku zgodnie z rozporządzeniem o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki. Oznacza to, że w każdym nowo budowanym domu musi być spełniony warunek by EP (Energia Pierwotna Budynku) była nie wyższa niż 70 kWh/m2 w ciągu roku. W efekcie zapotrzebowanie na moc grzewczą w nowych domach jest stosunkowo nieduże, a małych nowych domach jeszcze mniejsze.

Klimatyzacja do ogrzewania czyli pompa ciepła powietrze/powietrze - dobra opcja na start

Z tego powodu nie powinno dziwić, że przy małej powierzchni do 70 m2 koszt ogrzewania za pomocą pompy ciepła powietrze/powietrze, czyli po prostu systemu klimatyzacji staje się coraz częstszym wyborem inwestorów, w szczególności wśród właścicieli nowych lokali użytkowych. Dlaczego? Za wyborem tego nieoczywistego rozwiązania przemawia z jednej strony stosunkowo niski, względem innych rozwiązań, koszt inwestycji na start, a z drugiej szybkość montażu. Ogrzewanie za pomocą klimatyzacji to mniejsza ingerencja w budynek, gdyż instalacja nie wymaga rozprowadzenia skomplikowanego systemu hydraulicznego.

Wydatek związany z zakupem dobrej jakości i energooszczędnych klimatyzatorów o odpowiedniej mocy grzewczej będzie zależny od modelu np. w przypadku klimatyzatora Rotenso Versu Mirror powinniśmy liczyć się z kosztem ok. 5300 zł, a w przypadku klimatyzatora Rotenso IMOTO ok. 3700 zł. Liczba potrzebnych klimatyzatorów będzie zależna od ilości pomieszczeń do ogrzania, a także liczby kondygnacji. Przykładowo dla niewielkiego domu, w którym chcemy ogrzać salon połączony z aneksem kuchennym oraz dodatkowo dwie osobne sypialnie, możemy zastosować system Rotenso Multi Split z jednym agregatem i 3 jednostkami wewnętrznymi. Dzięki funkcji nawiewu 4D eMOTO klimatyzatorów Rotenso zastosowane modele ścienne Rotenso Versu i IMOTO rozprowadzą ciepłe powietrze efektywnie po całym pomieszczeniu, a komfort termiczny osiągniemy natychmiast bowiem ogrzewanie odbywa się poprzez nadmuch ciepłego powietrza.

Klimatyzator Rotenso Versu Mirror: bogata oferta modeli i kolorystyki klimatyzatorów Rotenso pozwoli wybrać odpowiedni do każdego wystroju wnętrza.
Klimatyzator Rotenso Versu Mirror: bogata oferta modeli i kolorystyki klimatyzatorów Rotenso pozwoli wybrać odpowiedni do każdego wystroju wnętrza.
Klimatyzator Imoto posiada wysoką wydajność w trybie grzania
Klimatyzator Imoto posiada wysoką wydajność w trybie grzania
Całkowicie matowy panel klimatyzatora TETA generacji
Całkowicie matowy panel klimatyzatora TETA generacji X
Klimatyzator Rotenso Revio generacji X
Klimatyzator Rotenso Revio generacji X dzięki pakietowi pracy całorocznej sprawdzi się nawet przy ekstremalnie niskiej temperturze

Uwaga: decydując się na ogrzewanie za pomocą klimatyzacji, powinniśmy jednak wiedzieć, że pojedyncze urządzenie ogrzeje tylko to pomieszczenie, w których zostanie zamontowane. Ponadto do rozstrzygnięcia pozostanie kwestia ogrzania np. łazienki, jak i zapewnienia ciepłej wody użytkowej w budynku. Te kwestie łatwo jednak rozwiązać decydując się na ogrzanie łazienki za pomocą elektrycznej maty grzewczej oraz dodatkowo zaopatrując się w zbiornik ciepłej wody użytkowej z wbudowaną pompą ciepła lub grzałką elektryczną.

Na korzyść ogrzewania pompą ciepła typu powietrze/powietrze Rotenso przemawia na pewno szybkość montażu, która może być istotną kwestią gdy wiemy, że część prac związanych z budową będzie wykonywana metodą gospodarczą i z tego powodu byłoby nam na rękę wprowadzić się "na już" do nowego domu podczas gdy prace wykończeniowe będą wciąż trwać. Rozwiązanie to ma również taką zaletę, iż może być traktowane jako tymczasowe. W przypadku decyzji o wymianie źródła ciepła standard budynku będzie podwyższony o efektywny system klimatyzacji, który posłuży w okresie letnim w podstawowej funkcji, czyli do klimatyzacji.

Kompaktowa budowa jednostki wewnętrznej tzw. hydroboksu pozwala na jej montaż w łazience lub zabudowę w dowolnej szafce
Kompaktowa budowa jednostki wewnętrznej tzw. hydroboksu pozwala na jej montaż w łazience lub zabudowę w dowolnej szafce
Klimatyzator Rotenso Mira to wysoka wydajność w trybie grzania
Klimatyzator Rotenso Mira to wysoka wydajność w trybie grzania

Szacunkowe koszty zakupu i montażu systemu klimatyzacji dla domu 70 m2

Z jakim wydatkiem należy się liczyć? W zależności od ceny usługi montażu w danym regionie zaoferowanej przez fachową firmą instalacyjną posiadającą tzw. uprawnienia f - gazowe oraz modelu klimatyzatorów do systemu klimatyzacji Rotenso Multi Split z 3 jednostkami wewnętrznymi koszt może się wahać od 15 000 do ok 20 000 zł.

Pompa ciepła powietrze/woda - ekonomia użytkowania na lata

Jak podaje PORT PC, w nowych budynkach jednorodzinnych pompy ciepła stały się technologia pierwszego wyboru. Ta tendencja będzie się utrzymywać w związku z wspomnianymi wymogami WT2021 oznaczającymi wyższe standardy energetyczne i wymuszającymi wsparcie nowych budynków odnawialnymi źródłami energii, do których należą pompy ciepła. Rzeczywiście pod względem ekologii oraz ekonomii, nie wspominając o komforcie użytkowania, pompy ciepła typu powietrze-woda, będą najlepszym wyborem zarówno dla dużych i małych domów. Świadczy o tym zarówno sprzedaż pomp ciepła, która rośnie z dynamiką przekraczającą 100 proc. w stosunku rok do roku, jak również ilość nowych modeli, których z roku na rok jest coraz więcej. Dość wspomnieć, że tylko w ofercie pomp ciepła Rotenso Aquami w ostatnim roku pojawiło się aż 19 modeli pomp typu Split oraz Monoblock: o mocach od 6 kW do 16 kW.

Agregat zewnętrzny i Hydroboks Pompy Ciepła Rotenso Aquami Split
Agregat zewnętrzny i Hydroboks Pompy Ciepła Rotenso Aquami Split

Przykładowo dla nowych domów z użytkowym poddaszem, idealnym rozwiązaniem może być pompa ciepła Rotenso Aquami typu MONOBLOCK AQM60X1 lub jednostka typu SPLIT AQS60X1o/AQS60X13i. Obydwa modele mają moc grzewczą ponad 6 kW (A7W35) oraz funkcję grzania ciepłej wody użytkowej (CWU). Obsługa dwóch obiegów grzewczych przy dwukondygnacyjnym domu może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania ponieważ, bez konieczności montowania dodatkowych termostatów, pozwala zadać na sterowniku osobno temperaturę dla pomieszczeń znajdujących się na paterze, a osobno dla tych na piętrze.

W pompach ciepła Rotenso Aquami klasa efektywności energetycznej A+++ dla temperatury wody zasilającej 35°C i A++ dla temperatury wody zasilającej 55°C oraz maksymalna temperatura wody wychodzącej z urządzenia aż 65°C zapewniają efektywną i ekonomiczną pracę układu. Funkcjonalny sterownik z opcją ustawienia dowolnego harmonogramu czasowego zapewnia ponadto komfort dostosowany do indywidualnych potrzeb domowników, trybu życia, a także funkcji pomieszczeń.

Pompy ciepła to wyższy wydatek niż klimatyzacja, ale także długofalowa oszczędność wziąwszy pod uwagę koszty eksploatacji. Nawet przy wysokiej cenie energii elektrycznej stosunek energii pobranej potrzebnej do zasilania względem wytworzonego ciepła wynosi 1:5. Bez wątpienia pompy ciepła powietrze/woda to rozwiązanie, które przyniesie oszczędności eksploatacyjne, ale także inwestycyjne. Rozważając to rozwiązanie warto wiedzieć, iż zgodnie z zapowiedziami dotyczącymi programu rządowego programu Moje Ciepło, od przyszłego roku również właściciele nowych domów będą mogli uzyskać dopłaty do zakupu instalacji z pompą ciepła.

Szacunkowe koszty zakupu i montażu pompy ciepła powietrze/woda dla domu 70 m2

Na jakie koszty w małym domu musi być przygotowany inwestor? Obecnie koszt instalacji pompy ciepła wraz z instalacją ogrzewania podłogowego i zbiornikiem CWU dla domu o powierzchni zabudowy 70 m2 z poddaszem użytkowym może się wahać w granicach ok. 35 000~50 000 zł. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju zastosowanych materiałów, lokalizacji domu, ceny usług i konkretnego urządzenia. Wydatek na starcie rekompensują koszty eksploatacji, które są niskie ponieważ pompa ciepła typu powietrze-woda większość energii pobiera z powietrza.

Jak wygląda porównanie kosztów ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła względem ogrzewania gazowego? Przykładowo przy 4 osobowej rodzinie zapotrzebowanie roczne na energię potrzebną do ogrzania domu i ogrzania ciepłej wody użytkowej wyniesie 8500 kWh. Przyjmując koszt energii elektrycznej w wysokości 0,65 zł za 1 kWh, a gazu 0,31 zł z 1 kWh energii, to porównanie kosztów ogrzewania za pomocą pompy ciepłą przemawia na jej korzyść bowiem nie powinno przekroczyć 1600 zł rocznie, podczas gdy koszt ogrzania domu przy zastosowaniu kotła gazowego wyniesie już ok. 2600 zł rocznie.

Wybór systemu ogrzewania i źródła ciepła to kluczowa kwestia w przypadku budowy nowego domu, planowania budżetu i oszacowania dalszych kosztów jego utrzymania. Mniejsza ilość potrzebnych formalności w przypadku tzw. "domu na zezwolenie" przed rozpoczęciem budowy pozwoli zaoszczędzić czas i skupić uwagę na wyborze odpowiedniego źródła ciepła, a także rozeznać dostępność programów dopłat dla inwestorów.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Jarosław

13 Sty 2022, 16:09

Już pozamiatane, kredyt drogi, materiały drogie, robocizna też. Teraz to jest pałac dla bogatych.

time image

Gość Elka

07 Sty 2022, 13:48

Fajny artykuł. Zgadzam się w 100%, że wybór źródła ciepła to kluczowa sprawa.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w gruntową pompę ciepła NIBE
Osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w gruntową pompę ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje