1,5 m od granicy działki a spadek dachu

1,5 m od granicy działki a spadek dachu

Od gminy otrzymałem wyrys, gdzie mam zezwolenie na budowę w granicy lub w odległości 1,5 m od granicy działki. Planuję postawienie budynku jak najbliżej granicy, jak to jest możliwe. Jedynym problemem jest dach. Budując budynek w odległości 1,5 m od granicy działki, muszę zakończyć dach równo ze ścianą czy okap może być lekko wysunięty poza odległość 1,5 m? Na zdjęciu przedstawiam podobny budynek, który prawdopodobnie został tak wybudowany.

W powyższej sprawie ważne jest to, że o ile zasadą jest, że na działkach, sytuowanych w granicach z inną działką budowlaną możliwe jest lokalizowanie obiektów w odległościach określonych w § 12 ust. 1 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, to jednakże gmina może zezwolić na lokalizację budynku w odległości mniejszej, w drodze planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy.

W tej sytuacji budujący powinien się ściśle trzymać wytycznych wskazanych przez organ techniczno-budowlany gminy. Jeżeli organ daje wytyczne do, co budowy w granicy 1,5 m od granicy działki, nie należy wytycznych tych przekraczać. Tym samym okap powinien się mieścić w odległości 1,5 m od granicy działki. Jeżeli zaleceniem organu jest budowa murka ogniowego również warto inwestycje taką wziąć pod uwagę. Warto zawsze dopytać organ, jeżeli niektóre kwestie są niejasne w tej sprawie. 

Zgodnie z orzeczeniem NSA w Warszawie z dnia 16 stycznia 2015 roku II OSK 227/14 decyzja o warunkach zabudowy będąca aktem stosowania prawa przesądza jedynie o rodzaju (przeznaczeniu, powierzchni zabudowy, wysokości itd.) obiektu budowlanego, który może zostać na danym terenie wybudowany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa planistycznego. W konsekwencji decyzje o warunkach zabudowy nie tworzą porządku prawnego i nie mają charakteru konstytutywnego, stanowiąc jedynie szczegółową urzędową informację o tym, jaki obiekt i pod jakimi warunkami inwestor może na danym terenie wybudować bez obrazy przepisów prawa.

Decyzja o warunkach zabudowy, która dopuszcza możliwość posadowienia budynku w odległości mniejszej niż 3 m od granicy lub bezpośrednio przy granicy z nieruchomością sąsiednią, wiąże organ architektoniczno-budowlany jedynie w zakresie, w jakim realizacja inwestycji nie doprowadzi do naruszenia ładu przestrzennego obszaru, na którym ma ona zostać zrealizowana. Nie jest bowiem tak, że norma powyższej decyzji będzie każdorazowo prowadziła do wydania pozytywnej decyzji o pozwoleniu na budowę.

W świetle powyższego organy architektoniczno-budowlane są związane, na podstawie art. 35 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego ostateczną decyzją o warunkach zabudowy, która przesądza, czy proponowana lokalizacja w granicy z działką sąsiadującą lub w odległości mniejszej niż 3 m jest zgodna z zabudową występującą na obszarze poddanym analizie.

Zgodnie z par 15 ust 5 Rozporządzane Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż:

  1. 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa;
  2. 4 m do zwróconego w stronę tej granicy otworu okiennego umieszczonego w dachu lub połaci dachowej.

Warto ponadto zwrócić uwagę  że zgodnie z Orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi II SA/Łd 952/14, budowa przy granicy nieruchomości lub też w zbliżeniu do granicy, może być uznana za legalną wyłącznie wyjątkowo, gdy istnieją po temu szczególnie uzasadnione przyczyny. Pozytywnie można rozstrzygnąć sprawę tej strony, która wykaże, iż budowa przy granicy z nieruchomością sąsiednią, lub w zbliżeniu do tej granicy, nie narusza zasad współżycia społecznego jak też nie zakłóca korzystania z sąsiedniej nieruchomości ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości a także w zależności od konkretnej sprawy, wynika z zasady równości wobec prawa określonej w art. 32 ust. 1 Konstytucji RP.

Podstawa prawna:

Ustawa prawo budowlane (Dz. U. z 2013 poz. 1409 ze zm.)

Rozporządzane Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2015. 1422).

Przemysław Gogojewicz

Kancelaria Usług Prawnych Firma & Prawo

www.gogojewicz.pl

Komentarze

vlad1431
22-12-2022 19:41
Trzeba mu powiedzieć, że albo sobie skróci ten daszek, albo weźmierz kątówke i sam mu go skrucisz.Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
Gość Sąsiad
22-12-2022 16:43
Teściowa zakupiła dom 20pare lat temu sąsiad miał postawioną oborę jak na tamte czasy długości 15m że spadem dachu na jej posesję w odległości około 1do1.5 od granicy prosiła by orynnowal dach więc ją zbył po śmierci teściowej ja odziedziczyłem i też go poprosiłem o orynnowanie ...
Elfir
25-08-2020 19:29
1 godzinę temu, Gość Katarzyna Kowalska napisał:  Teraz chce naslac inspektora nadzoru budowlanego, że daszek jest niezgodnie z prawem zrobiony. Karteczki podpisywane przez sąsiada nie mają żadnej mocy prawnej. Jeśli altana/wiata (bo to jednak różne budowle) ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz