Jakie są zalety ogrzewania podłogowego oraz ściennego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jakie są zalety ogrzewania podłogowego oraz ściennego?

Ogrzewanie płaszczyznowe dobrze nadaje się do niskotemperaturowych źródeł ciepła. Ze względu na dużą powierzchnię wymiany ciepła wystarczy dosyć niska jej temperatura (26-29°C), a to parametry osiągane przez wszystkie rodzaje pomp ciepła.

Ciepła posadzka tworzy bardzo korzystnie odbierany przez człowieka rozkład temperatury powietrza w pionie (ciepłe stopy - chłodna głowa). Ruchy konwekcyjne są delikatne i dlatego ogrzewanie takie jest przyjazne dla osób ze skłonnościami do alergii. Zaletę ogrzewania podłogowego docenia się także przy aranżacji wnętrza, nic nie przeszkadza w swobodnym ustawianiu mebli.

Odmianą ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie ścienne. Dzięki przewodom ułożonym w ścianie uzyskuje się możliwość zamiennej pracy systemu - to znaczy ogrzewanie, a jeśli zajdzie taka potrzeba chłodzenie. Nie da się tego zrobić na podłodze ze względu na dużą gęstość zimnego powietrza i jego zaleganie. Z powierzchni ściany lub sufitu schłodzone powietrze łagodnie opada ku dołowi, stopniowo obniżając temperaturę wewnątrz.

Ogrzewanie ścienne nie obciąża posadzki i nie wymaga solidnego stropu, dobrze sprawdza się jeśli ze względów konstrukcyjnych nie ma możliwości podniesienia posadzki.

Włodzimierz Guzik
Szef regionu KERMI
fot. otwierająca: Kermi

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!