Trzy argumenty za domem inteligentnym

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Trzy argumenty za domem inteligentnym

Dom idealny powinien być nie tylko bezpieczny, ale także oszczędny i komfortowy. Inteligentne systemy sterowania oświetleniem, temperaturą powietrza czy instalacją alarmową z pewnością podniosą jakość życia domowników. Przedstawiamy najciekawsze z punktu widzenia indywidualnego inwestora rozwiązania, oferowane przez uznaną firmę ABB.

aktualizacja: 2019-09-04 05:43:33
ABB

Dziś, za sprawą technologii mobilnych, zarządzanie domem jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej i możliwe tak naprawdę z każdego miejsca, w jakim się znajdziemy. Kompletną kontrolę nad naszym miejscem zamieszkania zapewni system automatyki budynkowej ABB.

Instalacja poszczególnych urządzeń i systemów wymaga wcześniejszego projektu, wykonanego najpóźniej zanim zostaną położone tynki, a budynek znajduje się w stanie surowym. Możliwe jest też wykonanie automatyki w gotowym mieszkaniu lub niedużym domu (150-200 m2 powierzchni użytkowej).

Wykonujący projekt architekt powinien wziąć pod uwagę styl życia i potrzeby domowników, aby zaproponowane rozwiązania były dla nich optymalne.

Na etapie budowy dobrze jest zaznaczyć miejsca, w których znajdą się źródła światła i doprowadzić do nich przewody zasilające. Odpowiednie okablowanie powinno zostać podciągnięte także tam, gdzie znajdą się wideofon, okna, system audio itp. Montażu oświetlenia, sterowników, kamer i czujek, podobnie zresztą jak konfiguracji całego systemu, dokonuje się tuż przed przeprowadzką.

Aplikacja mobilna ABB-ControlTouch dla systemu KNX na tablecie.
Aplikacja mobilna ABB-ControlTouch dla systemu KNX na tablecie. Źródło: Archiwum ABB

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Systemy bezpieczeństwa oferowane przez ABB stanowią połączenie niezawodnej technologii alarmowej z łatwym w obsłudze systemem zarządzania budynkiem. Jak to działa? Otóż czujki alarmowe współpracują z systemem sterowania domem, wykrywając i zawiadamiając domowników o potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach. W skład systemu wchodzą zintegrowane czujniki dymu, które aktywują się w momencie pożaru, ale także gdy w pomieszczeniu jest zbyt wysoki poziom dwutlenku węgla, powstającego np. w wyniku spalania drewna w kominku. Wówczas uruchamiane są wentylatory, wtłaczające do budynku świeże powietrze.

Inne czujniki chronią dom przed zawilgoceniem i zalaniem. Są to tzw. sensory wyroszenia, montowane w kuchni i zalania, które zakłada się najczęściej w łazienkach. W sytuacji ryzykownej czujniki aktywują się, informując o problemie administratora systemu. Mogą one zostać również zintegrowane z głównym zaworem wody (w momencie zagrożenia następuje jej odcięcie) i np. systemem kamer, aby będąc poza domem można było podejrzeć na czym polega problem.

Kolejnym rozwiązaniem podnoszącym bezpieczeństwo jest system przyzywowy ABB Signal. Powstał on z myślą o osobach starszych, korzystających z sauny lub łazienki. W momencie, gdy potrzebują one pomocy, mogą wezwać któregoś z domowników wciskając przycisk lub pociągając za sznurek. Wezwanie może zostać przekierowane też do opiekuna, który mieszka w innym miejscu.

Ostatnia grupa zabezpieczeń chroni domowników przed ingerencją intruzów, w tym włamywaczy. Specjalne czujki aktywują się w momencie, gdy w domu zostanie otwarte okno lub wybita szyba. Z kolei system sensorów ruchu współpracuje z umieszczonymi zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku kamerami. Oczywiście informacja o ewentualnym zagrożeniu jest przekazywana także mobilnie poprzez dedykowaną aplikację, którą można zainstalować na telefonie lub tablecie.

Jeśli intruz dostanie się do domu podczas obecności domowników, wówczas przyda się funkcja cichego alarmu (uruchamia się za pomocą przycisku na ścianie lub w telefonie), dzięki czemu szybko i dyskretnie wezwiemy pomoc.

Skutecznym zabezpieczeniem przed nieproszonymi gośćmi jest także wideodomofon, pracujący w systemie ABB Welcome. Dzięki połączeniu go z aplikacją mobilną, nawet będąc poza domem sprawdzimy, kto próbuje dostać się na naszą posesję. Obraz przekazywany przez kamery może być oczywiście rejestrowany. Funkcję odstraszającą pełni także oświetlenie pracujące w trybie symulowania obecności, ale o tym będzie mowa za chwilę.

Stacja zewnętrza wideodomofonu ABB WELCOME
Stacja zewnętrza wideodomofonu ABB WELCOME. Źródło: Archiwum ABB

Możliwości sterowania oświetleniem

System inteligentnego, centralnego sterowania oświetleniem nie tylko pozwoli obniżyć koszty zużycia energii, ale także zagwarantuje komfort i wygodę domownikom, zapewniając im w każdej sytuacji dobre samopoczucie.

Dzięki automatyce ABB można z łatwością zapanować nad światłem, programując najbardziej przydatne w danym momencie sceny. Można w prosty sposób konfigurować je manualnie lub zdalnie, np. za pomocą specjalnej aplikacji na telefon komórkowy. Co ciekawe, jedna aplikacja pozwala także na sterowanie telewizorem, sprzętem grającym, domofonem czy roletami.

Każdy z domowników może mieć do niej dostęp poprzez osobistego smartfona. Jeśli system zostanie zaprojektowany i wykonany poprawnie, tak naprawdę każdym źródłem światła sterujemy osobno. Intensywność i rodzaj światła dopasowujemy do najczęściej wykonywanych czynności, jak wieczorne oglądanie telewizji, romantyczna kolacja przy świecach czy odrabianie lekcji z dziećmi. Wybrane sceny, które można rozbudować także o inne ustawienia (preferowana temperatura w danym pomieszczeniu, muzyka itp.) odtwarza się za pomocą jednego przycisku.

Ciekawą funkcją, będącą rodzajem prewencji przed włamywaczami, jest symulacja obecności domowników. Przydaje się ona zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy długo poza domem. Światło, żaluzje, rolety, muzyka mogą załączać się w zaprogramowanej przez nas kolejności. Oczywiście wszystkie ustawienia można zmieniać na odległość za pomocą aplikacji.

Dużym udogodnieniem, które sprawdza się zwłaszcza nocą, są także czujki ruchu i urządzenia ściemniające. Niewielkie źródło światła zamontowane przy podłodze będzie dyskretnie oświetlać ciągi komunikacyjne i prowadzić domowników do pokoju dziecka, toalety czy kuchni, bez konieczności załączania górnych lamp. Światło włączy się, gdy czujka rozpozna ruch i zgaśnie po zaprogramowanym przez nas czasie. Pozwala to na dyskretne przemieszczanie się po domu, ale także na oszczędność energii.

Inteligentna automatyka pozwala wreszcie kontrolować ilość (według preferencji domowników) wpadającego do domu naturalnego światła. Czerpiąc informacje z zainstalowanej na zewnątrz budynku stacji pogodowej oraz zegara astronomicznego steruje ona roletami i kątem nachylenia lameli w żaluzjach.

Panel 4,3 cala do systemu ABB free@home
Panel 4,3 cala do systemu ABB-free@home. Źródło: Archiwum ABB

Zawsze świeże powietrze

Dobre samopoczucie domowników zapewnia również właściwie dobrana temperatura. System inteligentnej automatyki ABB pozwala zaprogramować ją dla każdego pomieszczenia osobno. Regulator temperatury w pomieszczeniach ma także zintegrowaną funkcję automatycznego przełączania z trybu letniego na zimowy - przy wysokiej temperaturze aktywna jest funkcja chłodzenia, a przy niskiej - ogrzewania.

Precyzyjne sterowanie temperaturą pozwala zoptymalizować zużycie energii, co przyczynia się do realnych oszczędności na ogrzewaniu, które pochłania znaczną część domowego budżetu. Również ten system można podłączyć do stacji pogodowej, monitorującej nasłonecznienie i stopień nagrzania domu. Dzięki temu latem, zamiast włączyć klimatyzator, automatyka w odpowiednim momencie zasłoni żaluzje. Funkcje sterowania ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją są możliwe do zintegrowania. Wystarczy posłużyć się oferowaną przez ABB technologią i-bus® KNX.

Zestaw sensorów i termoregulatora do systemu ABB free@home z gniazdem z klapką
Zestaw sensorów i termoregulatora do systemu ABB-free@home z gniazdem z klapką. Źródło: Archiwum ABB

Wszyscy inwestorzy zainteresowani pogłębieniem swojej wiedzy dotyczącej automatyki budynkowej mogą umówić się na prezentację w jedynym w Polsce apartamencie pokazowym ABB Living Space® Experience, wyposażonym we wszystkie omawiane wyżej nowoczesne technologie.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny