Aby uniezależnić się od warunków pogodowych, można zaplanować w domu wentylację mechaniczną, w której ruch powietrza wymuszają wentylatory. Wykonanie takiego systemu wiąże się z pewnymi wydatkami, ale za to nie trzeba stawiać kominów wentylacyjnych ani zakładać nawiewników.
Zamiast tego potrzebna jest czerpnia i wyrzutnia powietrza wentylacyjnego. Dużą zaletą takiego systemu jest możliwość precyzyjnej kontroli wymiany powietrza. Bardzo łatwo jest np. zwiększyć jego dopływ, gdy w domu przebywa więcej osób.
Najpopularniejszym rodzajem tego systemu wymiany powietrza jest wariant nawiewno- wywiewny, w którym zarówno czerpanie, jak i usuwanie powietrza wymuszane jest przez wentylatory.
Wersji nawiewnej, w której świeże powietrze jest tłoczone do budynku przez wentylatory, a zużyte wypychane na zewnątrz specjalnymi kanałami za pomocą stworzonego w ten sposób nadciśnienia, w zasadzie nie spotyka się w domach jednorodzinnych.
Rzadko zastosowanie ma też wariant wywiewny, w którym wentylator usuwa zużyte powietrza na zewnątrz, a powstające podciśnienie powoduje zasysanie powietrza z zewnątrz przez nawiewniki.
Dowiedz się więcej o wentylacji mechanicznej ➡️ Jak działa wentylacja mechaniczna?
Redakcja BD
Fot. otwierająca: TOPVAC