Remont łazienki tylko w obrębie prysznica

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Remont łazienki tylko w obrębie prysznica

Po 20 latach użytkowania, rozszczelniła się hydroizolacja w kabinie prysznicowej. Nie zdecydowaliśmy się, z mężem, na remont całej łazienki, bo reszta wyposażenia nie nosi znamion zużycia - mówi Elżbieta, która łazienkę remontowała w 2021 r.

Zakres remontu:

 • Wymiana kabiny prysznicowej. W jej obrębie wyprofilowanie nowej wylewki i osadzenie odpływu liniowego, ułożenie folii w płynie i płytek ceramicznych.
 • Czas trwania - 2 miesiące (z powodu obecnych trudności z fachowcami).

Łazienka wspólna na piętrze:

 • O powierzchni 9,75 m2, z oknem.
 • Woda - czerpana z wodociągu, odprowadzana do kanalizacji zbiorczej.
 • Wentylacja - mechaniczna z odzyskiem ciepła.
 • Ogrzewanie - grzejnikowe.
 • Posadzka i ściany - białe płyty gresu.
 • Armatura sanitarna - wcześniej kabina z brodzikiem, obecnie - z odpływem liniowym, ponadto podwieszany sedes, dwie umywalki, narożna wanna z akrylu.
 • Baterie - wcześniej umywalkowe chromowane, teraz miedziane; najpierw tradycyjne pod prysznicem, obecnie podtynkowe z termostatem i deszczownicą.
 • Oświetlenie - lampy górne i boczne, LED.

Decyzja: Po 20 latach użytkowania, rozszczelniła się hydroizolacja w kabinie prysznicowej. Po każdej kąpieli w jej pobliżu było mokro, pojawiła się pleśń na fugach. W pokoju na parterze okresowo pokazywały się mokre wykwity na suficie.

Nie zdecydowaliśmy się, z mężem, na remont całej łazienki, bo reszta wyposażenia nie nosi znamion zużycia. Klasyczna kolorystyka jest ponadczasowa, pasuje do wystroju w domu. Kiedy urządzałam to pomieszczenie zaraz po budowie, podobały mi się okrągłe umywalki i sedes z tej samej linii wzorniczej, od projektanta o światowej sławie (uznałam, że takie ikony stylu zawsze będą modne i atrakcyjne wizualnie). I właśnie tak jest.

Dzięki obłej formie, umywalki są łatwo dostępne, a dzięki sporej głębokości i szerokiemu rantowi - wygodne. Zastąpiliśmy tylko baterie, bardziej stylowymi miedzianymi. Zastosowałam dwie umywalki, bo tę łazienkę użytkuje troje dzieci (ja z mężem mamy osobną przy sypialni). Nie zmieniliśmy układu i funkcji, choć już nikt nie korzysta z wanny (doskonale sprawdzała się jedynie przy kąpaniu małych dzieci). W przeciwieństwie do pryszniców! Podczas remontu wybraliśmy bezprogową kabinę ze szkła hartowanego, z liniowym odpływem.

Poprzednia kabina miała brodzik akrylowy i szklane ścianki.
Poprzednia kabina miała brodzik akrylowy i szklane ścianki.
Nowa kabina jest większa i bezprogowa, z odpływem liniowym.
Nowa kabina jest większa i bezprogowa, z odpływem liniowym.
Właściciele wymienili baterie umywalkowe, na miedziane
Właściciele wymienili baterie umywalkowe, na miedziane.

Remont łazienki (tylko w obrębie prysznica) - rady i przestrogi:

Remont (tylko w obrębie prysznica) wykorzystaliśmy do powiększenia przestrzeni kąpielowej. Poprzednia kabina była mniejsza (90 × 90 cm), obecna ma komfortową wielkość 110 × 120 cm. Szczęśliwie, strop między kondygnacjami jest gruby, można było wpuścić w niego odpływ liniowy o długości 90 cm i na posadzce uformować spadek 2% w jego kierunku.

Kluczowe było dla nas zastosowanie specjalistycznych preparatów - przegrody wykonawca pomalował folią w płynie, narożniki uszczelnił przeznaczoną do tego taśmą, płytki przyczepił specjalną zaprawą klejową, fugi wypełnił zaprawą epoksydową, szklane ścianki i podtynkowy osprzęt uszczelnił silikonem sanitarnym. Mamy nadzieję, że przy takim zabezpieczeniu, prysznic jest całkowicie wodoodporny.

Koszty remontu łazienki (tylko w obrębie prysznica):

 • Materiały około 5000 zł, robocizna 5000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje