Po 20 latach użytkowania, rozszczelniła się hydroizolacja w kabinie prysznicowej. Nie zdecydowaliśmy się, z mężem, na remont całej łazienki, bo reszta wyposażenia nie nosi znamion zużycia - mówi Elżbieta, która łazienkę remontowała w 2021 r.
Wymiana kabiny prysznicowej. W jej obrębie wyprofilowanie nowej wylewki i osadzenie odpływu liniowego, ułożenie folii w płynie i płytek ceramicznych.
Czas trwania - 2 miesiące (z powodu obecnych trudności z fachowcami).
Łazienka wspólna na piętrze:
O powierzchni 9,75 m2, z oknem.
Woda - czerpana z wodociągu, odprowadzana do kanalizacji zbiorczej.
Wentylacja - mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Ogrzewanie - grzejnikowe.
Posadzka i ściany - białe płyty gresu.
Armatura sanitarna - wcześniej kabina z brodzikiem, obecnie - z odpływem liniowym, ponadto podwieszany sedes, dwie umywalki, narożna wanna z akrylu.
Baterie - wcześniej umywalkowe chromowane, teraz miedziane; najpierw tradycyjne pod prysznicem, obecnie podtynkowe z termostatem i deszczownicą.
Oświetlenie - lampy górne i boczne, LED.
Decyzja: Po 20 latach użytkowania, rozszczelniła się hydroizolacja w kabinie prysznicowej. Po każdej kąpieli w jej pobliżu było mokro, pojawiła się pleśń na fugach. W pokoju na parterze okresowo pokazywały się mokre wykwity na suficie.
Nie zdecydowaliśmy się, z mężem, na remont całej łazienki, bo reszta wyposażenia nie nosi znamion zużycia. Klasyczna kolorystyka jest ponadczasowa, pasuje do wystroju w domu. Kiedy urządzałam to pomieszczenie zaraz po budowie, podobały mi się okrągłe umywalki i sedes z tej samej linii wzorniczej, od projektanta o światowej sławie (uznałam, że takie ikony stylu zawsze będą modne i atrakcyjne wizualnie). I właśnie tak jest.
Dzięki obłej formie, umywalki są łatwo dostępne, a dzięki sporej głębokości i szerokiemu rantowi - wygodne. Zastąpiliśmy tylko baterie, bardziej stylowymi miedzianymi. Zastosowałam dwie umywalki, bo tę łazienkę użytkuje troje dzieci (ja z mężem mamy osobną przy sypialni). Nie zmieniliśmy układu i funkcji, choć już nikt nie korzysta z wanny (doskonale sprawdzała się jedynie przy kąpaniu małych dzieci). W przeciwieństwie do pryszniców! Podczas remontu wybraliśmy bezprogową kabinę ze szkła hartowanego, z liniowym odpływem.
Poprzednia kabina miała brodzik akrylowy i szklane ścianki.
Nowa kabina jest większa i bezprogowa, z odpływem liniowym.
Właściciele wymienili baterie umywalkowe, na miedziane.
Remont łazienki (tylko w obrębie prysznica) - rady i przestrogi:
Remont (tylko w obrębie prysznica) wykorzystaliśmy do powiększenia przestrzeni kąpielowej. Poprzednia kabina była mniejsza (90 × 90 cm), obecna ma komfortową wielkość 110 × 120 cm. Szczęśliwie, strop między kondygnacjami jest gruby, można było wpuścić w niego odpływ liniowy o długości 90 cm i na posadzce uformować spadek 2% w jego kierunku.
Kluczowe było dla nas zastosowanie specjalistycznych preparatów - przegrody wykonawca pomalował folią w płynie, narożniki uszczelnił przeznaczoną do tego taśmą, płytki przyczepił specjalną zaprawą klejową, fugi wypełnił zaprawą epoksydową, szklane ścianki i podtynkowy osprzęt uszczelnił silikonem sanitarnym. Mamy nadzieję, że przy takim zabezpieczeniu, prysznic jest całkowicie wodoodporny.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.