8 błędów popełnianych podczas remontu tarasu nad pomieszczeniem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
8 błędów popełnianych podczas remontu tarasu nad pomieszczeniem

Taras nad pomieszczeniem to jeden z najtrudniejszych wykonawczo elementów budynku. Zwracamy uwagę, na jakie błędy należy uważać podczas jego remontu.

1) Brak spadku

To jeden z najgorszych błędów. Na tarasie niezbędny jest 2% spadek! Jeżeli go nie ma, woda będzie stała na okładzinie. Kiedy dostanie się pod płytki i zamarznie, odspoi je i kolejne warstwy będą narażone na niszczący wpływ czynników atmosferycznych. Jeszcze gorzej będzie, gdy taras ma spadek, ale w złym kierunku - wtedy na zawilgocenie narażone są także ściany budynku.

2) Pustka pod płytkami

Cała przestrzeń pod okładziną ma być dokładnie wypełniona klejem, niedopuszczalne jest mocowanie płytek na klej nakładany "plackami".

Płyty tarasowe nie związane z podłożem
Większość płyt tarasowych nie była związana z podłożem. (fot. J. Werner)
Tak po kilku latach wygląda klej, na który mocowano płyty tarasowe
Tak po kilku latach wygląda klej, na który mocowano płyty tarasowe. Jak widać, nie nakładano go (jak się zaleca) pacą zębatą i nie wypełniał całej przestrzeni pod okładziną. (fot. J. Werner)

3) Niezabezpieczenie drewna impregnatem

Do wykańczania tarasu najlepiej używać zaimpregnowanych desek - ewentualnie materiał można pomalować czy zaolejować dopiero po zamontowaniu. Drewniane pokrycie wymaga ponadto systematycznej konserwacji (olejowania raz w roku; odnawiania powłoki z lakieru i impregnacji raz na kilka lat), aby nie uległo korozji biologicznej, powodowanej przez wodę, promienie UV, glony.

4) Brak balustrady

Każdy taras wyniesiony wyżej niż na 0,5 m ponad grunt należy zabezpieczyć wytrzymałą balustradą, o wysokości przynajmniej 90 cm. Odstępy między jej elementami wypełniającymi (oraz u dołu) powinny być niewielkie - ok. 15 cm - aby nie mogło przecisnąć się między nimi dziecko. Na etapie wylewania płyty tarasowej trzeba pamiętać o wykonaniu mocowań pod słupki balustrady - montowanie ich na wykończonym już tarasie może prowadzić do powstania nieszczelności. Alternatywnym rozwiązaniem jest przytwierdzenie słupków do bocznej krawędzi płyty.

5) Brak okapnika

Brzegi tarasu muszą być zakończone okapnikiem z blachy, wysuniętym 3-5 cm poza jego krawędź. Elementy te mocuje się w warstwie kleju do płytek. Zapobiegają wpływaniu wody pod okładzinę i zabezpieczają przed zaciekami na elewacji.

6) Źle dobrane materiały

Nadają się tylko płytki mrozoodporne - te przeznaczone do wnętrz poddane działaniu niskiej temperatury będą pękać, kruszyć się i odspajać. Na tarasie lepiej sprawdzą się mniejsze - wielkoformatowe mogą pękać w następstwie naprężeń, jakim podlega konstrukcja tarasu. Ze względu na naprężenia, kleje i zaprawy spoinowe muszą być elastyczne.

7) Niedbałe wykonanie izolacji przeciwwilgociowych

Jeśli woda przedostanie się przez izolacje, wcześniej czy później cały taras będzie do wymiany.

8) Brak dylatacji

Płyta tarasu powinna być oddzielona od ścian i podzielona na pola o boku długości 3-4 m. Dylatacje płyty mają pokrywać się z linią łączenia płytek. Jeżeli ich zabraknie, taras będzie pękał.

Janusz Werner

Zdaniem naszych Czytelników

Przedstawiam skuteczny sposób na hydroizolację tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym. Ta zaprawa zniesie każde warunki.  

time image

Gość Greg

03 Lut 2020, 12:44

A nie łatwiej (na teraz i na przyszłość) taras wentylowany...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje