Jaką konstrukcję tarasu drewnianego wybrać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2017-03-08 12:37:51
Jaką konstrukcję tarasu drewnianego wybrać?

Chciałbym zrobić przy domu taras z nawierzchnią drewnianą. Nie wiem jednak jaka konstrukcja będzie lepsza – punktowe oparcie na słupkach betonowych, czy płyta betonowa, jedynie z wierzchu wykończona drewnem. Która wersja jest trwalsza i łatwiejsza do wykonania? Podłoga tarasu będzie musiała być na wysokości 30–40 cm ponad poziomem terenu, bo na tyle mniej więcej podniesiona jest podłoga w domu, a nie chcę robić stopni przy zejściu na taras.

Odpowiedź eksperta: Taras o konstrukcji drewnianej oparty na słupkach lub bloczkach betonowych jest konstrukcją znaną w budownictwie od zamierzchłych czasów i nadal stosowaną ze względu na łatwość wykonania i dobrą trwałość. Także w tym przypadku wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.

 

Słupy najczęściej rozmieszcza się co 1–1,5 m, a na nich opiera drewniane belki konstrukcyjne. Im gęściej rozstawione są słupki, tym belki mogą mieć mniejsze przekroje. Pomiędzy słupkami i belkami trzeba ułożyć izolację przeciwwilgociową. Może to być np. papa, ale stosuje się też stalowe kotwy w kształcie litery "U". Słupki lub bloczki nie muszą być głęboko osadzone w gruncie, bo tego rodzaju konstrukcja jest niewrażliwa na wysadziny mrozowe. W praktyce wystarczy usunięcie najwyżej warstwy ziemi urodzajnej. Do belek, najczęściej za pomocą gwoździ lub wkrętów, mocuje się deski. Im odległość między belkami większa, tym grubsze muszą być deski. Czasem, jeśli np. wykonujemy nawierzchnię z drogiego drewna egzotycznego, na belkach układa się gęsto rozstawione (np. co 50 cm) legary, a dopiero na nich cienkie deski.

 

Taras musi mieć ukształtowany spadek od budynku na zewnątrz. Najlepiej przy tym, żeby woda spływała wzdłuż desek. Kondycja tarasów drewnianych na słupkach jest zwykle lepsza niż nawierzchni drewnianych na innych rodzajach tarasów, bo w tym przypadku deski są znacznie lepiej wentylowane i w pobliżu elementów drewnianych nie gromadzi się woda. Trwałość zależy przy tym od gatunku drewna (z krajowych bardzo dobry jest modrzew), zadaszenia lub jego braku, sposobu impregnacji (powierzchniowa lub ciśnieniowa) oraz staranności bieżącej konserwacji.

Taras drewniany oparty punktowo na słupach to dobra i trwała konstrukcja, bo drewno ma zapewnioną doskonałą wentylację również od spodu
Taras drewniany oparty punktowo na słupach to dobra i trwała konstrukcja, bo drewno ma zapewnioną doskonałą wentylację również od spodu.

Cezary Jankowski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość JAREK

18 Kwi 2020, 17:39

Witam, jakie drewno na słupki i zadaszenie tarasu? Z góry Dziękuję za info

time image

20 Sie 2019, 11:39

Drodzy, film który może być przydatny osobom, które mają lub planują drewniane obiekty w swoim ogrodzie. Maksimum informacji o lakierobejcy.    

time image

20 Lis 2017, 21:55

Bardzo dobry artykuł na stronie Vidaronu. Tych środków ochrony drewna jest tyle, że można się szybko pogubić. Ja też czasami nie wiem co będzie lepsze w jakim przypadku.

time image

05 Cze 2017, 09:11

Przy zastosowaniu vidaronu trzeba pamiętać o pomalowaniu w pierwszej kolejności środkiem na robale. W zeszłym roku zmienił się skład vidaronu i w związku z dyrektywami unijnymi nie ma tego dodatku (dwa lata temu jeszcze był). Teoretycznie w sklepie powinni o tym powiedzieć, ...

time image

02 Cze 2017, 13:14

...

time image

Gość adam

02 Cze 2017, 12:30

w tym roku zabieram się za robienie takiego tarasu, mam nadzieję, że wszystko szybko pójdzie. Prawdopodobnie oleje do desek z dobrze sie sprawdzają Jaki impregnat najlepiej sie sprawdzi?

time image

10 Mar 2017, 10:17

To zależy ile masz okien w salonie. I od tego, z której strony świata masz taras.  My mamy dwa duże okna plus podwójne duże jako wyjście na taras, a taras jest od pd-zachodu. Światła jest wystarczająco, choć oczywiście mniej niż przed zadaszeniem, ale przynajmniej w lecie ...

time image

Gość Paweł

10 Mar 2017, 09:28

Sam zbudowałem taras i będę go wykańczał deskami kompozytowymi. Cały czas zastanawiam, czy robić zadaszenie. Z jednej strony to się przydaje, bo nie trzeba chować mebli, jak jest brzydka pogoda. Z drugiej strony nie chcę zaciemniać salonu. Kompozyt jest na tyle odporny, że deszcz ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje