Naprawa sufitu, ścian i posadzki po rozbiórce ściany działowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Naprawa sufitu, ścian i posadzki po rozbiórce ściany działowej

Po usunięciu ściany działowej, na pozostałych ścianach, podłodze i suficie pozostają mniejsze lub większe uszkodzenia, które trzeba naprawić. Mogą też pojawić się nieprzewidziane problemy, gdy powierzchnie ścian czy sufitu po obu stronach wyburzonej ścianki nie stanowią jednej płaszczyzny.

aktualizacja: 2023-09-07 09:14:09

Poziomy posadzek w nowo powstałym pomieszczaniu mogą być na różnej wysokości, tworząc trudny do zlikwidowania próg. Dalsze prace remontowe zależeć więc będą od stanu powierzchni wymagających uzupełnienia i naprawy oraz pożądanej estetyki wykończenia. W przypadku konieczności odtworzenia instalacji przebiegającej w usuniętej ścianie, możemy wykorzystać bruzdy (w posadzce, suficie i w sąsiednich ścianach), powstałe po jej zburzeniu, lub - jeśli ich głębokość nie będzie wystarczająca - pogłębić je i poprowadzić w nich nowe przewody elektryczne i rury.

Zamaskowanie śladów po zdemontowanej ścianie

Zamaskowanie śladów po zdemontowanej ścianie wymaga wypełnienia bruzd na ścianach i suficie oraz uzupełnienia pokrycia podłogowego (jeżeli nie planujemy wymiany posadzki w całym pomieszczeniu). Jeśli uskok w tynku na ścianach nie przekracza 1 cm, łatwo można go wyrównać gładzią gipsową (nakładaną cienkimi warstwami) lub tynkarską. Przed nałożeniem warstw wyrównujących, stary tynk należy tak przygotować, aby zapewniał dobrą przyczepność gładzi.

W praktyce, nawet przy równej powierzchni tynku wapiennego lub wapienno-piaskowego o wyczuwalnej fakturze, zamaskowanie wypełnienia bruzd i uzyskanie jednorodności podłoża przewidzianego do malowania wymagać będzie naciągnięcia gładzi na całej powierzchni ścian i sufitu.

Jeśli uskok w ścianie (po wyburzeniu sąsiedniej) nie jest zbyt duży, przyda się gładź gipsowa, nakładana w kilku warstwach (fot. z lewej: Fermacell, fot. z prawej: Krause)

Przy większym uskoku na krawędziach tynku, estetyczne wyrównanie powierzchni będzie niemożliwe i w takiej sytuacji warto przyjąć zasadę "czego nie można ukryć, to należy wyeksponować". W miejscu bruzd możemy osadzić np. ozdobne belki drewniane albo zbudować cienki filar. Nierówności na suficie najłatwiej zamaskować płytami gipsowo-kartonowymi lub kasetonami.

Ocena stanu sufitu podczas prac remontowych
Ocena stanu sufitu podczas prac remontowych (fot. Krause)

Uzupełnienie pokrycia podłogi

Uzupełnienie pokrycia podłogi w pasie po usuniętej ścianie działowej nie będzie trudne, gdy w obu częściach na jednakowym poziomie ułożono identyczną posadzkę, np. panele. Wystarczy wówczas zaprawą renowacyjną wypełnić wgłębienie w podkładzie podłogowym, przykryć folią paroszczelną i matą podkładową, dopasować panele i umocować je listwami progowymi.

W przypadku parkietu klejonego do podłoża, elementy uzupełniające też należy przykleić, a listwy progowe potraktować jedynie jako maskujące połączenia. Najczęściej jednak, głównie ze względu na ujednolicenie wyglądu posadzki, decydujemy się na ułożenie nowego pokrycia w całym wnętrzu. Nowe wykończenie można ułożyć na starej posadzce (jeśli jej stan na to pozwala) lub po jej zerwaniu.

Schemat: Uzupełnienie pokrycia podłogi
Uzupełnienie pokrycia podłogi

Redaktor: Redakcja BudujemyDom

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!