Rozbudowa instalacji - przewody z miedzi czy aluminium?

Rozbudowa instalacji - przewody z miedzi czy aluminium?

Co kilkanaście lat trzeba się liczyć z gruntownym remontem instalacji elektrycznej. Jeśli stare gniazda wychodzą ze ścian, są poobtłukiwane i zniszczone, a w domu nie sposób się obyć bez przedłużaczy i rozgałęziaczy, to znak, że przyszedł czas na zmiany.

Streszczenie artykułu
Co kilkanaście lat instalacja elektryczna wymaga gruntownego remontu, zwłaszcza gdy stare gniazda wychodzą ze ścian, są zniszczone lub konieczne jest używanie wielu przedłużaczy. W ramach remontu najczęściej wymienia się łączniki oświetleniowe i gniazda, które z czasem stają się nieestetyczne lub uszkodzone. Wybierając nowy osprzęt, warto sprawdzić, czy producent oferuje wszystkie potrzebne elementy w danym stylu. Rozbudowa instalacji zależy od rodzaju przewodów - miedziane przewody są obecnym standardem i łatwiej je modernizować, natomiast stare aluminiowe wymagają wymiany, szczególnie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak kuchnie i łazienki. Przewody można układać w bruzdach w tynku, co jest pracochłonne i brudne, lub w listwach przypodłogowych, co jest łatwiejsze, ale mniej estetyczne. Alternatywnie można je ukryć w ściankach szkieletowych lub sufitach podwieszanych.

Prawie zawsze w ramach remontu wymienia się widoczny osprzęt - łączniki oświetleniowe i gniazda. Stare, pożółkłe i brudne tworzywo, z którego są wykonane, jest po prostu nieestetyczne. Niejednokrotnie są one też uszkodzone (np. wychodzące przy wyciąganiu wtyczki gniazda). A poza tym wymiana jest dość łatwa i tania.

Zanim wybierzemy nowy osprzęt, sprawdźmy, czy w ramach danego wzoru producenta, będziemy mogli kupić wszystkie potrzebne rodzaje łączników, ewentualnie czy brakujące da się zastąpić innymi w podobnym stylu. Gdy zechcemy zastosować mniej typowe elementy, np. gniazda chowane w podłodze lub przyciski do sterowania roletami, to nasz wybór może być bardzo ograniczony.

Rozbudowujemy instalację

Praktycznie w każdym domu wybudowanym kilkanaście lat temu obecnie jest zbyt mało gniazd. Przede wszystkim dlatego, że sprzętów elektrycznych wciąż przybywa. Niedostatki instalacji chyba najbardziej odczuwamy w kuchni, gdzie często nawet w prawie nowych domach brakuje gniazd do podłączenia zmywarki, kuchenki mikrofalowej, ekspresu do kawy itp.

Na ile kłopotliwa będzie rozbudowa, zależy od rodzaju przewodów ułożonych w ścianach i tego, na ile są obecnie obciążone. Jeśli chcemy zastosować urządzenia dużej mocy - przede wszystkim przepływowe elektryczne ogrzewacze wody i kuchenkę elektryczną - najpierw poprośmy elektryka o oszacowanie, jakie będzie całkowite zapotrzebowanie na moc elektryczną i sprawdzenie, czy nasze przyłącze energetyczne mu podoła. Przy tego rodzaju zmianach konieczne jest zwykle zwiększenie przydziału mocy przez zakład energetyczny.

Rozbudowa instalacji elektrycznej z miedzi

Obecny standard w przypadku gniazd to przewody miedziane, trójżyłowe, o przekroju 2,5 mm2. Tak układa się instalacje mniej więcej od 20 lat. Przyjmuje się, że obwód z przewodów miedzianych 3 × 2,5 mm2, może tworzyć nawet 10 gniazd. Zwykle da się więc dodać jeszcze po 2-3 gniazda do poszczególnych obwodów. Nowe gniazdo można umieścić pomiędzy istniejącymi albo od ostatniego gniazda poprowadzić kawałek przewodu dla kolejnego gniazda. Taka rozbudowa nie jest trudna.

Rozbudowa instalacji elektrycznej z aluminium

W starych instalacjach powszechnie stosowano przewody aluminiowe, dwużyłowe, nierzadko o niewielkim przekroju, np. 1,5 mm2. To efekt szukania oszczędności, bo aluminium jest tańsze niż miedź, ale jest też gorszym przewodnikiem prądu, utlenia się powierzchniowo, a cienkie druty aluminiowe łatwo się łamią. Dlatego obecnie stosuje się przewody aluminiowe tylko o dużym przekroju (przynajmniej 10 mm2).

Ponadto w wyniku zmian temperatury, połączenia żył w zaciskach ulegają poluzowaniu (tzw. płynięcie żył), pogarszając styk elektryczny. Z kolei takie luźne połączenie stawia duży opór przepływowi prądu i mocno się nagrzewa.

Generalnie takie przewody należałoby wymienić na nowe, miedziane. Niestety modernizacja obejmująca cały dom to naprawdę duży kłopot dla mieszkańców. Dlatego często pozostawia się stare przewody aluminiowe w pokojach, a zupełnie nową instalację miedzianą układa w łazienkach, pralniach, kuchniach, czyli pomieszczeniach, w których ryzyko porażenia prądem jest większe.

Remont kuchni lub łazienki prawie zawsze wiąże się z usunięciem starych okładzin ściennych i ułożeniem nowych płytek ceramicznych. To świetna okazja, by w ścianach poprowadzić też nowe przewody. I tak czekają nas brudne prace, związane z dużą "produkcją" pyłu i gruzu. Stare przewody warto usuwać tylko wówczas, gdy nowe mają biec w tych samych miejscach.

Jeśli zaś i tak planujemy dla nich nowe trasy, to stare przewody wystarczy jedynie odciąć od zasilania i pozostawić w ścianach. Warto rozważyć ułożenie nowych przewodów w rurkach z tworzywa sztucznego, ukrytych w bruzdach ściennych. W razie np. przypadkowego uszkodzenia, przewód można wówczas wymienić bez niszczenia okładziny (najczęściej skuwania płytek).

W pokojach mieszkalnych, jeśli układamy przewody, mamy najczęściej dwie możliwości.

Połączenia przewodów instalacji elektrycznej
Wszelkie połączenia to zawsze krytyczny element instalacji, dlatego dopilnujmy ich starannego wykonania (fot. Wago Elwag).

Wycięcie wąskich bruzd w tynku

W bruzdach układa się przewody, a następnie zatynkowuje bruzdy. Niestety, ta metoda jest bardzo brudna (powstaje dużo drobnego, nieprzyjemnego pyłu) i dość pracochłonna, a więc i kosztowna.

Uwaga! Przewody musi pokrywać przynajmniej 0,5 cm tynku. Chodzi przede wszystkim o względy bezpieczeństwa, ale poza tym, gdy tynk na przewodach jest zbyt cienki, w miejscu ich przebiegu uwidaczniają się ciemne linie.

Ułożenie przewodów w listwach przypodłogowych, korytkach itp.

Wykorzystując elementy maskujące, można ułożyć nowe przewody łatwiej, szybciej i znacznie czyściej, niż w poprzednim wariancie. Jednak ostateczny efekt estetyczny jest wątpliwy. Dlatego nigdy nie była to metoda powszechnie stosowana we wnętrzach mieszkalnych, za to jest popularna w garażach, pomieszczeniach gospodarczych, garderobach.

Do ukrycia nowych przewodów w pokojach świetnie nadają się za to ścianki szkieletowe i sufity podwieszane.


Przypodłogowe listwy i korytka to najłatwiejszy sposób ukrycia nowych przewodów (fot. Decora).

Jarosław Antkiewicz

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Kiedy należy przeprowadzić gruntowny remont instalacji elektrycznej?

    Gruntowny remont instalacji elektrycznej jest konieczny, gdy stare gniazda wychodzą ze ścian, są uszkodzone lub gdy dom wymaga używania wielu przedłużaczy i rozgałęziaczy.
  • Jakie elementy instalacji elektrycznej wymienia się podczas remontu?

    Podczas remontu zazwyczaj wymienia się widoczny osprzęt, taki jak łączniki oświetleniowe i gniazda, które mogą być pożółkłe, brudne lub uszkodzone.
  • Jakie problemy mogą wystąpić przy rozbudowie instalacji elektrycznej w starszych domach?

    Rozbudowa instalacji zależy od rodzaju przewodów ułożonych w ścianach i ich obciążenia. Stare przewody aluminiowe mogą stanowić problem ze względu na mniejszą trwałość i ryzyko nagrzewania się.
  • Jakie są różnice w rozbudowie instalacji elektrycznej z miedzi i aluminium?

    Instalacje miedziane są łatwiejsze do rozbudowy i bardziej trwałe, podczas gdy przewody aluminiowe są mniej wytrzymałe i mogą wymagać wymiany, szczególnie w kuchniach i łazienkach.
  • Jakie metody układania przewodów są dostępne i jakie mają wady oraz zalety?

    Przewody można układać w bruzdach, co jest brudne i kosztowne, lub w listwach przypodłogowych, co jest łatwiejsze, ale mniej estetyczne. Alternatywnie, można je ukryć w ściankach szkieletowych lub sufitach podwieszanych.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz