Beton architektoniczny STONO

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Beton architektoniczny STONO

Podczas budowy lub remontu domów i mieszkań staramy się, aby nasza wizja coraz częściej zobrazowana przez projektanta, była zgodna z nowoczesnym stylem podpatrzonym w branżowych magazynach o tematyce budowlanej. Od kilku lat bardzo modny stał się trend wykańczania wnętrz w stylu surowym, gdzie na ścianach dominuje szary kolor betonu.

aktualizacja: 2020-10-30 12:48:58

Jak uzyskać efekt betonu architektonicznego na ścianie?

Beton architektoniczny, bo o nim mowa, można uzyskać na kilka sposobów a jego wybór będzie zależeć od warunków technicznych budynku i zasobności naszego portfela.

Wykorzystanie surowych ścian budynku

Najtańszym sposobem uzyskania wnętrza w teksturze betonu jest wykorzystanie surowych ścian budynku, które zostały wzniesione podczas jego budowy. Po zdjęciu szalunków surowa powierzchnia betonowa staje się gotowym wykończeniem, który oprócz impregnacji nie potrzebuje już żadnych zabiegów, aby tworzyć nowoczesny design zbudowanych pomieszczeń. Do niedawna na tak wzniesione mury zawsze był nakładany tynk lub ceramiczne płytki, które po nałożeniu stanowiły ostateczną warstwę naszej ściany.

Przedstawione rozwiązanie należy do najtańszych metod uzyskania betonu architektonicznego, lecz może być stosowane wyłącznie podczas wznoszenia nowych budynków. Poza faktem, że nie będziemy mogli jej zastosować w budynkach już zagospodarowanych musimy wspomnieć jeszcze o specyficznej naturalnej strukturze betonowej ściany, która nie wszystkim przypadnie do gustu oraz konieczności zaprojektowania w niej wszelkich niezbędnych instalacji np. elektryka, gdzie kable będą już montowane na etapie wznoszenia ściany, ponieważ po zdjęciu szalunków nie będziemy mieli możliwości poprowadzenia ich w późniejszym etapie, gdyż zniszczymy jego naturalną strukturę.

Beton architektoniczny Stono na elewacji
Beton architektoniczny Stono na elewacji
Połączenie betonu architektonicznego z deską elewacyjną
Połączenie betonu architektonicznego z deską elewacyjną

Zastosowanie płyt betonowych wzmacnianych włóknem

Kolejnym sposobem na wykonanie modnego wnętrza budynku jest zastosowanie płyt betonowych wzmacnianych włóknem, które producenci wylewają przy użyciu specjalnych form. Dzięki takiej technologii produkcji płyty są dostępne w niezliczonej ilości struktur i dużo większej ilości kolorów niż jesteśmy w stanie uzyskać podczas adaptacji betonu konstrukcyjnego. Gotowe płyty wyglądają bardzo estetycznie a ich równe krawędzie nierzadko podkreślone przerwą lub fugą dodają ścianie ekskluzywnego charakteru.

Gotowe płyty betonowe ze względu na swoją specyfikę montażu, musimy zlecić profesjonalnej firmie zawodowo zajmującej się wykańczaniem wnętrz w ceramice, ponieważ do prawidłowego ich montażu będziemy potrzebować profesjonalnych narzędzi do cięcia płyt bądź wiercenia dziur w ścianach, gdy płyty będą montowane za pomocą łączników mechanicznych. Jest to najdroższy sposób na wykonanie betonu architektonicznego, gdyż cena usługi wykonawczej, jak i samego materiału jest stosunkowo wysoka.

Elastyczny beton architektoniczny STONO w rolce

Alternatywą dla płyt betonowych jest jego odpowiednik występujący w postaci elastycznych okładzin o grubości ok. 4 mm. Jego główną zaletą jest banalny sposób montażu, który może być wykonany przez domowego majsterkowicza.

Elastyczny beton architektoniczny STONO w rolce
Elastyczny beton architektoniczny STONO w rolce

Elastyczny beton architektoniczny STONO w rolce, podobnie jak beton opisany wyżej również jest wylewany w formach, występuje w bogatej kolorystyce a co najważniejsze daje możliwość ułożenia płyty o wysokości nawet do 3 metrów, co w przypadku ciężkich paneli mineralnych jest praktycznie niemożliwe.

Okładzina dostępna jest w różnych wymiarach, wariantach kolorystycznych, z przetłoczeniami lub bez. Ponad to, są dwa rodzaje tego materiału ze względu na jego właściwości: beton dedykowany do wnętrz lub na zewnątrz budynku.

STONO po naklejeniu na ścianę z uwagi na swoją przestrzenną matową strukturę i mineralny skład (90% to piasek kwarcowy) do złudzenia przypomina beton architektoniczny występujący w postaci gotowych płyt cementowo-włóknowych.

Za gotowy materiał zapłacimy nieco mniej niż w przypadku wcześniej opisanych płyt a do tego sam montaż, który nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi kosztuje o wiele mniej. Niektórzy wykonują go sami, ponieważ docinanie wykonuje się używając zwykłego stalowego nożyka a elastyczny panel przyklejamy do ściany za pomocą kleju dyspersyjnego, z którego formowana jest fuga. Klej dyspersyjny, na który przyklejamy elastyczną okładzinę występuje w kilku kolorach co daje nam wiele wariantów aranżacji kolorystycznych.

Przyklejanie okładziny Stono do ściany
Przyklejanie okładziny STONO do ściany
Rozwijanie rolki betonu STONO w większym formacie
Rozwijanie rolki betonu STONO w większym formacie
Wypychanie pęcherzy powietrza spod okładziny
Wypychanie pęcherzy powietrza spod okładziny
Do przycięcia elastycznego betonu STONO wystarczy nożyk
Do przycięcia elastycznego betonu STONO wystarczy nożyk
Beton Stono z przetłoczeniami
Beton STONO z przetłoczeniami

Filmy instruktażowe prezentujące montaż betonu Stono:

Specjalistyczna farba lub masa tynkarska

Najtańszym rozwiązaniem uzyskania imitacji betonu architektonicznego jest zastosowanie specjalistycznej farby lub masy tynkarskiej, gdzie stworzenie gotowego efektu jest rozłożone na kilka etapów i nie zawsze gwarantuje satysfakcjonujący efekt.

Prawidłowe uzyskanie estetycznego wyglądu zależy od zatrudnionego wykonawcy. Przed wybraniem odpowiedniego fachowca watro poprosić go, aby pokazał nam jego wcześniejsze realizacje. Dodatkową wadą jest jego płaska struktura typowa dla imitacji tworzonych przy użyciu farby, która nieco lepiej wygląda przy zastosowaniu masy tynkarskiej, lecz nigdy nie osiągnie typowych dla betonu wgłębień i porowatości.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje