Dziki pojawiają się już nie tylko w lasach, ale też w ogródkach, na działkach czy w miastach. Intensywne zasiedlanie kolejnych obszarów sprawia, że te zwierzęta żerują coraz bliżej człowieka, przyczyniając się do dużych strat w uprawach oraz w ogrodzie. W jaki sposób skutecznie pozbyć się stada dzików?
Najskuteczniejszą metodą ochrony ogrodu przed dzikami jest ogrodzenie działki. Ponadto istnieje wiele bodźców, których boją się dziki. Wiedza o tym pozwoli nam działać szybko i w skuteczny sposób pozbyć się dzików z działki. Zwierzęta te boją się najbardziej huków oraz wystrzałów, światła słonecznego, niektórych zapachów (o których napiszemy poniżej) oraz dźwięków.
Strach może być dla dzików impulsem do wycofania się. W ten sposób dziki nie będą już pojawiać się w naszej okolicy. Dzięki domowym sposobom możliwe jest całkowite pozbycie się tych kłopotliwych zwierząt.
Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest zawieszenie w ogrodzie pustych puszek - ich szelest na wietrze sprawi, że dziki wycofają się z pobliskiego obszaru. Można też zawiesić na drzewach płyty CD (jeśli ktoś jeszcze ma w swoich zbiorach ? ). Skutecznym odstraszaczem jest również dźwięki samochodowego klaksonu.
Jakiego zapachu nie lubią dziki?
W walce z dzikami możemy wykorzystać sprawdzone sposoby. Trzeba wiedzieć o tym, że dziki szczególnie nie lubią mocnych zapachów. Do takich należy na przykład naturalny obornik (świński), jednak używanie go przy domu może być nieprzyjemne. Ostatnie badania dowodzą, że dziki nie lubią również zapachu ludzkiego potu.
Dobrym sposobem na ich przepędzenie może być ustawienie strachów ubranych w stare, przepocone ubrania lub zawieszenie w ogrodzie woreczków ze ściętymi ludzkimi włosami.
Dziki odstraszać będzie również zapach oleju napędowego i pasty do butów. Możne nimi nasączyć stare szmaty i rozwiesić je na tyczkach w różnych miejscach w ogrodzie.
Dziki szczególnie nie lubią mocnych zapachów. Ponadto zwierzęta te nie lubią światła słonecznego.
O której godzinie wychodzą dziki?
Dziki prowadzą dosyć regularny tryb życia. Bardzo często zdarza się, że wychodzą na żer o tych samych godzinach i poruszają się tymi samymi drogami. Jak już wspomnieliśmy wyżej, zwierzęta te nie lubią światła słonecznego i właśnie dlatego zwykle wychodzą po zmroku.
W ten sposób mogą żerować aż do wschodu słońca. Coraz częściej zdarzają się jednak sytuacje, w których dziki wychodzą jeszcze przed zachodem - dzieje się tak na przykład w zimę lub gdy na polu posiano kukurydzę, którą dziki szczególnie lubią.
Warto także zauważyć, że pojedynki (samotne okazy) charakteryzują się mniej systematycznym trybem życia i mogą żerować także w ciągu dnia.
Dziki atakują człowieka w sytuacji zagrożenia. Spotykając je, nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, machać rękoma czy podchodzić do tych zwierząt. Bardzo ważne jest zachowanie spokoju i powolne wycofywanie się.
Należy także pamiętać, że szczególnie agresywne bywają lochy będące na "spacerze" z młodymi - chronią swoje potomstwo i tym bardziej powinno się zachować wówczas ostrożność: nie podchodzić do tych zwierząt i nie próbować ich dotykać lub przeganiać.
Pojawiające się coraz częściej dziki mogą stanowić poważny problem. Warto zatem poznać te zwierzęta jak najlepiej i w porę reagować. W sklepach możemy kupić specjalistyczne urządzenia czy odstraszacze, których zadaniem jest pozbycie się dzików z naszej działki.
Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.