Czym się kierować, wybierając kolor mebli łazienkowych?

Czym się kierować, wybierając kolor mebli łazienkowych?

Łazienki naszych domów i mieszkań coraz bardziej przeistaczają się z wstydliwych i lekceważonych miejsc codziennej higieny w dopracowaną wizytówkę naszych aspiracji wnętrzarskich. Staranny dobór wszystkich elementów wyposażenia - obok oczywistych aspektów funkcjonalnych - powinien też uwzględniać świadomie wybraną i przemyślaną kolorystykę.

3 zasady doboru koloru mebli łazienkowych

Przy projektowaniu łazienki pod kątem występujących w niej kolorów należy brać pod uwagę kilka istotnych okoliczności:

Po pierwsze - o wrażeniach kolorystycznych całej łazienki decydują duże powierzchnie - ścian, sufitów i podłóg. Zarówno tych wyłożonych płytkami ale i tych, które zgodnie z najnowszymi trendami są wykończone odpowiednimi farbami lub okładzinami. To oczywiste, i na to najczęściej zwracamy uwagę.

Po drugie - w projekcie kolorystycznym istotne są też powierzchnie elementów wyposażenia, zwłaszcza te o znacznej wielkości. W tym kontekście przede wszystkim należy zwrócić uwagę na meble. Niezależnie od tego czy będziemy chcieli, w modny obecnie sposób, maksymalnie "zgrać" kolorystykę mebla ze ścianami, czy postawimy na efekt kontrastu i wyraźne oddzielenie - zestawienie kolorów musi być harmonijne i przemyślane.

Po trzecie - dobierając kolor mebli warto kierować się kwestiami psychofizycznego wpływu barw na nasze odczuwanie. Nie wchodząc w teorię tego bardzo obszernego zagadnienia - niektóre barwy prowokują czy stymulują nasze określone reakcje czy odczucia. I tak biel jest kojarzona (dosyć powszechnie) z wrażeniem czystości i lekkości. Optycznie będzie też powiększać łazienkę. To ważne w przypadku, przeważnie mniejszych niż chcielibyśmy, wnętrz łazienkowych.

Kolory naturalne - ciepłe odcienie szarości, beże i brązy, zwłaszcza w zestawieniu z drewnem bądź jego imitacją - dają wrażenie przytulności i ciepła, pozostając neutralne dla wrażenia przestrzenności wnętrza. Z kolei również popularne ostatnio kolory ciemne - czarny, ciemna "butelkowa" zieleń czy ciemny granat - są intrygujące i niebanalne a atmosferę tajemniczości przenoszą do naszego wnętrza. Pamiętajmy jednak, iż będą miały skłonność wizualnego pomniejszania pomieszczeń.

Meble łazienkowe - aranżacje (fot. ORiSTO)

Umiejętne skontrastowanie kolorystyki mebli i dodatków łazienkowych

Pamiętajmy też o efektach, jakie daje umiejętne skontrastowanie kolorystyki mebli i dodatków - uchwytów lub akcesoriów. Prostymi sposobami możemy uzyskać czysty, chłodny wizualnie i monochromatyczny efekt przy połączeniu białych szafek z czarnymi dodatkami. Czarny kolor szafek z połyskliwym złotem uchwytów - to z kolei synonim luksusu, elegancji i wysokiego statusu. Dobierając kolorystykę mebli, polecamy zapoznanie się z ofertą ORiSTO - nasze kolekcje występują w wariantach kolorystycznych, dzięki którym Twoja łazienka będzie dopasowana do aktualnych trendów, ale i do Twoich upodobań. Oferujemy również wiele opcjonalnych wykończeń uchwytów, ich zestawienia z kolorami frontów pozwolą odkryć rozwiązania najlepiej pasujące do kontekstu Twojego wnętrza.

Jasne meble łazienkowe - przykładowe aranżacje (fot. ORiSTO)

Kolor mebli łazienkowych - praktyczna porada

Na koniec jeszcze jedna porada praktyczna - im trudniejszy do zmiany element wyposażenia, tym bardziej neutralna i mniej kontrowersyjna powinna być jego kolorystyka. Żywe, intensywne i nietypowe kolory, bogate faktury i dynamiczne wzory - owszem, szybko wpadają nam w oko i często zachwycają. Ale równie szybko ulegają opatrzeniu a z czasem mogą powodować pewien rodzaj wizualnego natłoku i zmęczenia. Lepiej ograniczyć taką kolorystykę do dodatków, które łatwo zmienimy utrzymując naszą łazienkę świeżą i modną. Bez konieczności poważnego remontu ścian czy wnętrza, gdy znudzi nam się ich kolorystyka.

Porada firmy ORiSTO

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz