Jak rozwiązać problem osadów kamiennych na armaturze łazienkowej i kuchennej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak rozwiązać problem osadów kamiennych na armaturze łazienkowej i kuchennej?

- W moim domu problemem są osady kamienne widoczne szczególnie na armaturze w łazience i kuchni. Usuwam je regularnie różnymi środkami czystości, co jest bardzo czasochłonne, jednak po krótkim czasie nieestetyczne naloty pojawiają się ponownie. Zauważyłam również, że woda w której się kąpiemy wysusza skórę i włosy, co wymusza stosowanie dużej ilości kosmetyków nawilżających. Jak skutecznie rozwiązać problemy z wodą w domu?

aktualizacja: 2021-03-03 11:29:06

Odpowiedź eksperta: Osady kamienne świadczą o tym, że ma pani do czynienia z twardą wodą. Niestety problem ten dotyczy większości gospodarstw domowych w naszym kraju. Jak słusznie pani zauważyła czyszczenie łazienkowej armatury usuwa skutki, lecz nie przyczynę, dlatego w przypadku twardej wody, pomimo stosowania drogich środków czyszczących, osady kamienne będą pojawiać się wciąż na nowo.

Twarda woda odpowiada również za problemy z suchą skórą i nie najlepszą kondycją włosów. Powoduje unoszenie się łusek włosów, co sprawia, że są one narażone na przesuszenie, stają się szorstkie i łamliwe. Duże ilości jonów wapnia i magnezu zawarte w twardej wodzie wysuszają również skórę, co może prowadzić do jej podrażnienia.

Dlaczego twarda woda to problem, którego nie warto bagatelizować?

Widoczne na armaturze kuchennej i łazienkowej osady kamienne odkładają się również wewnątrz domowych instalacji wodnych i urządzeń grzewczych mających kontakt z twardą wodą (m.in. podgrzewaczy c.w.u. i kotłów), o czym użytkownicy dowiadują się zazwyczaj w momencie, gdy obecność kamienia doprowadza do awarii tych urządzeń.

Warto wiedzieć, że osady kamienne są również izolatorem ciepła, który powoduje spadek wydajności urządzeń grzewczych i co za tym idzie - zwiększenie kosztów ogrzewania. Tak więc twarda woda to nie jedynie problem nieestetycznych i trudnych do usunięcia osadów na armaturze. Wpływa również na kondycję skóry i włosów oraz pracę i eksploatację urządzeń grzewczych mających z nią kontakt.

Jak sprawdzić twardość wody w domu?

Jeśli chcemy sprawdzić, z jaką wodą mamy do czynienia warto ją przebadać. Gdy dostarczana jest z sieci wodociągowej informację na temat jej jakości, w tym twardości, możemy uzyskać od lokalnego dostawcy (zarządcy sieci). Twardość wody wodociągowej oraz pochodzącej z indywidualnego ujęcia możemy też określić samodzielnie za pomocą prostego testera kropelkowego lub paskowego. Dzięki nim dowiemy się, jakim stopniem twardości charakteryzuje woda płynąca w domowej instalacji.

Skuteczny sposób na twardą wodę

Aby rozwiązać problem twardej wody w budynku warto zdecydować się na montaż zmiękczacza Aquastilla. Jest to zautomatyzowane urządzenie, które usuwa z wody jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za jej twardość. Zmiękczanie wody odbywa się na bieżąco, w momencie jej poboru.

Zanim woda trafi do kranów oraz urządzeń grzewczych, przepływa przez znajdujące się w zmiękczaczu złoże jonowymienne. Po uzdatnieniu określonej ilości wody złoże automatycznie poddane jest procesowi czyszczenia – tzw. regeneracji roztworem soli. Do obowiązków użytkownika należy jedynie raz na jakiś czas uzupełnianie zmiękczacza solą w tabletkach.

Stacja uzdatniania wody Aquastilla
Stacja uzdatniania wody Aquastilla

Stacja uzdatniania wody Aquastilla jest prosta w montażu. Wystarczy dostęp do głównego zaworu zimnej wody, gniazdka elektrycznego i odpływu do kanalizacji. Urządzenie można zainstalować zarówno w nowym, jak i już użytkowanym budynku. Dzięki niewielkim wymiarom zmiękczaczy Aquastilla montaż w zagospodarowanej kotłowni lub innym pomieszczeniu, w którym znajduje się wejście wody do budynku, nie będzie stanowił żadnego problemu.

Fot. AQUAHOME

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje