Jak rozwiązać problem osadów kamiennych na armaturze łazienkowej i kuchennej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak rozwiązać problem osadów kamiennych na armaturze łazienkowej i kuchennej?

- W moim domu problemem są osady kamienne widoczne szczególnie na armaturze w łazience i kuchni. Usuwam je regularnie różnymi środkami czystości, co jest bardzo czasochłonne, jednak po krótkim czasie nieestetyczne naloty pojawiają się ponownie. Zauważyłam również, że woda w której się kąpiemy wysusza skórę i włosy, co wymusza stosowanie dużej ilości kosmetyków nawilżających. Jak skutecznie rozwiązać problemy z wodą w domu?

aktualizacja: 2021-03-03 11:29:06

Odpowiedź eksperta: Osady kamienne świadczą o tym, że ma pani do czynienia z twardą wodą. Niestety problem ten dotyczy większości gospodarstw domowych w naszym kraju. Jak słusznie pani zauważyła czyszczenie łazienkowej armatury usuwa skutki, lecz nie przyczynę, dlatego w przypadku twardej wody, pomimo stosowania drogich środków czyszczących, osady kamienne będą pojawiać się wciąż na nowo.

Twarda woda odpowiada również za problemy z suchą skórą i nie najlepszą kondycją włosów. Powoduje unoszenie się łusek włosów, co sprawia, że są one narażone na przesuszenie, stają się szorstkie i łamliwe. Duże ilości jonów wapnia i magnezu zawarte w twardej wodzie wysuszają również skórę, co może prowadzić do jej podrażnienia.

Dlaczego twarda woda to problem, którego nie warto bagatelizować?

Widoczne na armaturze kuchennej i łazienkowej osady kamienne odkładają się również wewnątrz domowych instalacji wodnych i urządzeń grzewczych mających kontakt z twardą wodą (m.in. podgrzewaczy c.w.u. i kotłów), o czym użytkownicy dowiadują się zazwyczaj w momencie, gdy obecność kamienia doprowadza do awarii tych urządzeń.

Warto wiedzieć, że osady kamienne są również izolatorem ciepła, który powoduje spadek wydajności urządzeń grzewczych i co za tym idzie - zwiększenie kosztów ogrzewania. Tak więc twarda woda to nie jedynie problem nieestetycznych i trudnych do usunięcia osadów na armaturze. Wpływa również na kondycję skóry i włosów oraz pracę i eksploatację urządzeń grzewczych mających z nią kontakt.

Jak sprawdzić twardość wody w domu?

Jeśli chcemy sprawdzić, z jaką wodą mamy do czynienia warto ją przebadać. Gdy dostarczana jest z sieci wodociągowej informację na temat jej jakości, w tym twardości, możemy uzyskać od lokalnego dostawcy (zarządcy sieci). Twardość wody wodociągowej oraz pochodzącej z indywidualnego ujęcia możemy też określić samodzielnie za pomocą prostego testera kropelkowego lub paskowego. Dzięki nim dowiemy się, jakim stopniem twardości charakteryzuje woda płynąca w domowej instalacji.

Skuteczny sposób na twardą wodę

Aby rozwiązać problem twardej wody w budynku warto zdecydować się na montaż zmiękczacza Aquastilla. Jest to zautomatyzowane urządzenie, które usuwa z wody jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za jej twardość. Zmiękczanie wody odbywa się na bieżąco, w momencie jej poboru.

Zanim woda trafi do kranów oraz urządzeń grzewczych, przepływa przez znajdujące się w zmiękczaczu złoże jonowymienne. Po uzdatnieniu określonej ilości wody złoże automatycznie poddane jest procesowi czyszczenia – tzw. regeneracji roztworem soli. Do obowiązków użytkownika należy jedynie raz na jakiś czas uzupełnianie zmiękczacza solą w tabletkach.

Stacja uzdatniania wody Aquastilla
Stacja uzdatniania wody Aquastilla

Stacja uzdatniania wody Aquastilla jest prosta w montażu. Wystarczy dostęp do głównego zaworu zimnej wody, gniazdka elektrycznego i odpływu do kanalizacji. Urządzenie można zainstalować zarówno w nowym, jak i już użytkowanym budynku. Dzięki niewielkim wymiarom zmiękczaczy Aquastilla montaż w zagospodarowanej kotłowni lub innym pomieszczeniu, w którym znajduje się wejście wody do budynku, nie będzie stanowił żadnego problemu.

Fot. AQUAHOME

Może cię zainteresować
Jak optycznie powiększyć łazienkę? Instrukcja montażu spłuczki JOMOTech Jaki grzejnik elektryczny do małej łazienki? Wentylatory - istotny element w łazience. Niezmiernie ważny szczegół w kominku Jak czyścić odpływ liniowy - poradnik praktyczny Jak dobrać oświetlenie LED do łazienki? Jak przykleić lustro na ścianie? Silia w łazience i kuchni - udany mariaż art deco i minimalizmu Jak odnowić fugę? Jak prać wełnę? Rosnąca inflacja nie daje spokoju? Dowiedz się, jak oszczędzać wodę i energię w swoim domu Jak powinna wyglądać łazienka bez barier? Ona jest harmonią. Nowa kolekcja ceramiki łazienkowej Roca Jak mądrze zagospodarować przestrzeń pod prysznicem dla wszystkich domowników? Zsyp na pranie w domu Jak dobrać stelaż, misę WC i przyciski do zabudowy podtynkowej w łazience? Nowoczesne aranżacje prysznica Aqua Blocker® - przeciwwodna masa uszczelniająca Ona jest nowoczesna. Nowe technologie w kolekcji ceramiki Roca Jakie oświetlenie zastosować w łazience? Ma być stylowo i funkcjonalnie Funkcjonalna łazienka na poddaszu - praktyczne porady Efektywna hydroizolacja w łazience - jakie uszczelnienia zastosować? Nowoczesna łazienka - inspiracje i pomysły na modny wystrój Na co należy zwrócić uwagę układając płytki ścienne i podłogowe? Baterie podtynkowe - znakomite rozwiązanie dla osób ceniących wygodę oraz nowoczesny design Nowy poziom luksusu - systemy hydromasażu do wanien akrylowych do zabudowy Zasady dobierania baterii do wanien w różnych stylizacjach Zagłębienie wanny spa - jak zrobić to dobrze?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image