Oświetlenie w łazience - aranżacje

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Oświetlenie w łazience - aranżacje

Dobrze oświetlona łazienka to łazienka wygodna i bezpieczna, ale światło potrafi znacznie więcej: może zmienić wnętrze w efektowną krainę czarów. Oświetlić wszystko co niezbędne, nie burząc jednocześnie nastroju, to duża sztuka!

SYSTEM OŚWIETLENIA ŁAZIENKOWEGO, CZYLI BLASK POD KONTROLĄ

Łazienka to pomieszczenie, w którym potrzeby oświetleniowe są wyjątkowo złożone. Oczekujemy w niej precyzyjnych lamp punktowych, które ułatwią zabiegi toaletowe, dobrego oświetlenia ogólnego, pomocnego choćby przy kąpaniu dzieci czy sprzątaniu, a także nastrojowego światła, sprzyjającego relaksowi i wyciszeniu.

A przecież możemy chcieć jeszcze więcej; łazienka, to miejsce, w którym warto pomarzyć! Zwykle to właśnie do niej trafiają najbardziej ekstrawaganckie materiały, najciekawsze faktury i najmocniejsze kolory. Iluminowane półki wnękowe, które w salonach już dawno wyszły z mody, w łazience nadal mają funkcjonalne i estetyczne uzasadnienie, a co za tym idzie - są w niej mile widziane.

Niezwykła wanna Seaside Luce i wbudowane w rant wanny oświetlenie Moonlight
Niezwykła wanna Seaside Luce, której nazwa pochodzi od włoskiego luce - światło. W obudowie z półprzezroczystych płyt Duralight® wycięto falistą dekorację Wave. Nastrój buduje też wbudowane w rant wanny oświetlenie Moonlight; na zamówienie. (fot. Teuco)

System oświetlenia łazienkowego warto zróżnicować także dla oszczędności. Wchodzimy tam często, ale zwykle na krótko i w określonym celu. Żeby umyć ręce, nie potrzebna nam rzęsista iluminacja, a na zaspanej osobie podczas nocnej wycieczki do toalety silne światło robi wręcz nieprzyjemne wrażenie. Kilka źródeł światła o różnym przeznaczeniu pozwoli nam zmniejszyć zużycie energii.

Jeśli w dodatku będą to źródła o niejednolitym charakterze - np. neutralne lampy przy lustrze, lampa górna o ciepłym i naturalnym, nastrojowym świetle oraz ukryte w zagłębieniu ściany liniowe oprawy ledowe, zapewniające chłodny rozproszony blask - będziemy mogli kreować fascynujące efekty.

W wysublimowanej kolekcji ME by Starck łagodne światło jest czynnikiem podkreślającym urodę aranżacji
W wysublimowanej kolekcji ME by Starck łagodne światło jest czynnikiem podkreślającym urodę aranżacji. (fot. Duravit)
Podświetlane lustro i umywalka Soffiol z wewnętrznym oświetleniem LED, proj. Antonio Lupi
Spektakularny duet: podświetlane lustro i umywalka Soffiol z wewnętrznym oświetleniem LED, proj. Antonio Lupi. Cena umywalki 16 808 zł. (fot. Świat Łazienek XXI w.)
Lustro długości ponad dwóch metrów z wbudowanym oświetleniem. Podświetlane wewnątrz i od zewnątrz są także półki i konsola
W geometrycznej kolekcji Neorest mocny akcent stanowi lustro długości ponad dwóch metrów z wbudowanym oświetleniem. Podświetlane wewnątrz i od zewnątrz są także półki i konsola. (fot. Toto)

ŚWIATŁO W ŁAZIENCE I JEGO OBLICZA

Oczywiste, że jedna lampa nie wystarczy, by zaspokoić wszelkie potrzeby i oczekiwania użytkowników łazienki. Innego oświetlenia wymaga poranny makijaż i zabiegi higieniczno-toaletowe, np. golenie czy układanie fryzury, a innego relaksująca kąpiel, podczas której powinniśmy zadbać o wszystkie zmysły - także zmysł wzroku.

Wybierając lampy do łazienki, mamy do rozwikłania kilka dylematów; ważna jest oczywiście uroda opraw, ale równie istotna jest charakterystyka światła, jakie emitują. Jego natężenie i barwa mają ogromny wpływ na percepcję wzrokową. Salon kąpielowy, który ma być naszą domową oazą spokoju i odprężenia, w sztucznym świetle powinien prezentować się naturalnie i korzystnie. Ale nie tylko on; także my sami powinniśmy się w nim poczuć bardziej urodziwi.

Ledowa lampa Södersvik w fantazyjnej obudowie
Ledowa lampa Södersvik w fantazyjnej obudowie; zapewnia równomierne naturalne światło o sile 300 lumenów. W oprawę wbudowany ściemniacz sensorowy, regulowany lekkim dotknięciem palca. Wys. 70 cm, IP44; cena 299 zł. (fot. IKEA)
Kinkiety Palermo marki Astro Lighting
Kinkiety Palermo marki Astro Lighting, efektownie zamontowane na tafli lustra. W obudowie zainstalowano świetlówkę T5. Wys. 60 cm, IP44; cena 735 zł. (fot. Salon LED)

Są jednak miejsca, w których obowiązuje wizualna szczerość. Należy do nich lustro nad umywalką - nasze stanowisko pracy; przy nim musimy mieć szansę właściwej oceny własnego wyglądu. Oświetlenie powinno być tu jak najbardziej neutralne i równomiernie rozmieszczone. Nie chodzi przecież o to, by szpecił nas sinobłękitny odcień skóry, pogłębione cieniem bruzdy i “worki” pod oczami. Zapobiegnie temu światło o odcieniu naturalnym, zbliżonym do dziennego, czyli o temperaturze barwowej mieszczącej się w przedziale 3300–4500 Kelwinów.

Źródła światła o takiej charakterystyce najłatwiej nam dziś będzie znaleźć wśród lamp ledowych; ta technologia rozwija się niezwykle szybko: oprawy tanieją, diody są długowieczne i coraz mocniejsze, coraz bogatsza jest też skala barw światła, jakie zapewniają, a ich kolejną zaletą jest energooszczędność, która imponuje zwłaszcza w zestawieniu z modnymi jeszcze niedawno halogenami.

Szafka Livorno z podświetlanym lustrem marki Astro Lighting
Szafka Livorno z podświetlanym lustrem i komfortowym oświetleniem wewnętrznym marki Astro Lighting
Szafka Livorno z podświetlanym lustrem i komfortowym oświetleniem wewnętrznym marki Astro Lighting. IP44; cena 4084 zł. (fot. Astro-24.pl)

By oświetlenie przy lustrze spełniało swoje zadanie, oprawy muszą być odpowiednio rozmieszczone. Tradycjonaliści, ceniący klasyczne kinkiety, powinni wybrać lampy z żarówką osłoniętą mlecznym kloszem lub dyfuzorem i umieścić je po obu stronach tafli, na wysokości wzorku i w odległości nie większej niż 65-70 cm.

Najwygodniejsze są jednak lustra z wbudowanym oświetleniem. Źródło światła umieszcza się w nich pod taflą, po bokach lub na jej obwodzie, co eliminuje strefy niedoświetlone, a jego charakterystyka jest dobierana przez specjalistów. Takie oświetlenie nadmiernie nas nie upiększy ani nie oszpeci, słowem - nie oszuka.

Oświetlenie ledowe zainstalowane w szafce i na obwodzie lustra wspaniale akcentuje toaletową strefę wnętrza
Ekskluzywna łazienka urządzona elementami kolekcji Finion; oświetlenie ledowe zainstalowane w szafce i na obwodzie lustra wspaniale akcentuje toaletową strefę wnętrza. (fot. Villeroy&Boch)
Okazały żyrandol i stylowe kinkiety tworzą piękną oprawę dla zdobionej delikatnym wzorem wanny Accademia
Okazały żyrandol i stylowe kinkiety tworzą piękną oprawę dla zdobionej delikatnym wzorem wanny Accademia. (fot. Teuco)

ŚWIETLNE PARAMETRY

Dziś, gdy żarówki zostały niemal całkowicie wyparte przez świetlówki kompaktowe i diody, producenci, obok liczby watów, coraz częściej podają też na opakowaniu liczbę emitowanych lumenów, która w bardziej czytelny sposób informuje o natężeniu światła. W łazience potrzeba go nieco więcej niż w salonie; jego optymalny wskaźnik określa się na poziomie ok. 230 lumenów na m2 pomieszczenia. Kolejny parametr to współczynnik oddawania barw, wyrażany skrótem CRI lub jednostką Ra. Kolory najwierniej oddają lampy, w których przekracza on poziom 80.

OŚWIETLENIE ŁAZIENKOWE - ILUMINACJA NA SPECJALNE OKAZJE

Światło jest niezastąpionym narzędziem kreowania magicznego nastroju. Coraz większy wybór opraw o wysokiej szczelności (w łazience ich parametry nie powinny być niższe niż IP44) sprawia, że bez obaw możemy pokusić się o spektakularne efekty. Lampy o współczynniku IP67 i wyższym mogą być odporne nawet na długotrwałe zanurzenie.

Niezrównane w tej dziedzinie są wykorzystujące niskie napięcie źródła ledowe, dzięki którym akcenty świetlne możemy dziś umieścić nie tylko w pobliżu umywalki czy toalety, ale wokół wanny, w posadzce czy nawet w kabinie natryskowej. Nietypowo rozmieszczone motywy białego lub kolorowego światła sprawią, że swój salon kąpielowy będziemy odkrywać wciąż na nowo.

Akrylowa wanna z kolekcji Darling New z niezwykle eleganckim cienkim rantem
Kąpiel opasana blaskiem. Akrylowa wanna z kolekcji Darling New z niezwykle eleganckim cienkim rantem; opcjonalne podświetlenie diodowe. (fot. Duravit)
Czarująca umywalka z innowacyjnego materiału Luminist
Czarująca umywalka z innowacyjnego materiału Luminist, łączącego przejrzystość szkła z dużą wytrzymałością. Łagodnie wyoblona forma niecki w połączeniu ze światłem robi niezwykle efektowne wrażenie. Na zamówienie. (fot. Toto)
Wolno stojąca wanna Seaside Luce w wariancie Cosmo
Wolno stojąca wanna Seaside Luce w wariancie Cosmo; abstrakcyjne wzory, wycięte laserowo w częściowo transparentnej obudowie z tworzywa Duralight®, robią kosmiczne wrażenie. Na zamówienie. (fot. Teuco)
Dyskretne podświetlenie LED to jedna z licznych funkcji eleganckiego modułu sanitarnego Geberit Monolith Plus
Dyskretne podświetlenie LED to jedna z licznych funkcji eleganckiego modułu sanitarnego Geberit Monolith Plus. (fot. Geberit)

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny