Odpływ liniowy jest najpraktyczniejszy w użytkowaniu i pielęgnacji
Odpływ liniowy jest najpraktyczniejszy w użytkowaniu i pielęgnacji
Odpływ liniowy wydał się nam najpraktyczniejszy w użytkowaniu i pielęgnacji. Wygląda o wiele lepiej, niż kratka w podłodze kojarząca się z publiczną łaźnią. Nie obyło się bez podkuwania istniejącej wylewki - mówią Magda i Krzysiek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy odpływ liniowy pod prysznicem zamontowali w 2015 r.
Prysznic - o wym. 1 × 0,9 m, zasłonięty kotarą prysznicową.
Posadzka i ściany - z płyt gresu.
Odpływ liniowy:
Wymiary 79 × 9 cm, wysokość rynienki z syfonem 10 cm, maskownica ze szczotkowanej stali nierdzewnej, ozdobnie perforowana.
Jednokierunkowy spadek na posadzce o nachyleniu 2,7%.
Decyzja:Krzysiek - kupiliśmy parterowy budynek w stanie deweloperskim i w gościnnej łazience zastaliśmy wnękę przeznaczoną na prysznic. Nie chcieliśmy brodzika, nawet najpłytszego, ani szklanych drzwi - wiadomo, to wszystko szybko się zakamienia od minerałów w wodzie. Przestrzeń zasłoniliśmy łazienkową kotarą, a kiedy jest brudna, pierzemy ją, albo kupujemy nową.
Odpływ liniowy wydał się nam najpraktyczniejszy w użytkowaniu i pielęgnacji. Wygląda o wiele lepiej, niż kratka w podłodze kojarząca się z publiczną łaźnią. Montaż odpływu i wykonanie posadzki zleciliśmy dobremu hydraulikowi i glazurnikowi. Nie obyło się bez podkuwania istniejącej wylewki. Najpierw zrobili zagłębienie i sprawdzili układ rur kanalizacyjnych, potem dopasowali do nich odpływ, następnie poszła reszta prac. Oczywiście, zakładając spust i wykańczając posadzkę, zastosowali folię w płynie, sanitarną zaprawę klejową i fugę epoksydową. To naprawdę konieczne materiały pod natryskiem.
Wnękę prysznicową wyposażono w odpływ liniowy, antypoślizgowe płytki i zasłonkę. Odpływ o długości 79 cm wykonano ze szczotkowanej stali nierdzewnej; perforowaną maskownicę łatwo się zdejmuje.
Odpływ liniowy - rady i przestrogi:
Magda: odpływ liniowy to super wynalazek. Starałam się iść bezpieczną ścieżką, dlatego wyszukałam w sklepie internetowym model o dobrych parametrach i od producenta specjalizującego się w tego rodzaju wyrobach. Wybrałam stal nierdzewną, ale nie chciałam błyszczącej - wolę szczotkowaną, bo jest bardziej matowa.
Do skandynawskiego wystroju łazienki zamówiłam listwę pełną, lecz producent zadzwonił, że chwilowo dostępna jest tylko perforowana. Wzięłam ją, widząc, że wzory są delikatne i proste. Taka stal w połączeniu z wodą, kosmetykami, środkami do czyszczenia sprawdza się idealnie. Nie przyjmuje żadnych osadów, jest czysta po przetarciu ściereczką z płynem myjącym.
Ażurowa listwa i syfon doskonale przepuszczają wodę - nie czeka na spłynięcie do rur. Listwę łatwo się zdejmuje, a syfon jest dostępny bez problemu. Nie wydziela się z niego zapach kanalizacji. Odpływ czyścimy raz na kwartał - z tej łazienki głównie korzysta mąż i przy jednym użytkowniku taka częstotliwość mycia wystarcza. Osady mineralne z wody, niestety, pojawiają się na płytkach - w celu ich zmniejszenia, po kąpieli posadzkę osuszamy mopem. Pomaga! Fuga nie zachodzi pleśnią i brudem, nie wyciera się.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.