Miejsce na garderobę w remontowanym domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Miejsce na garderobę w remontowanym domu

Jesteśmy z mężem na etapie generalnego remontu domu odziedziczonego po dziadkach. Bardzo zależy nam na garderobie, najlepiej przy sypialni. Pokój, który planujemy na nią przeznaczyć, jest duży - ma ponad 21 m2 powierzchni (4,40 × 4,80 m2). W jaki sposób wydzielić jego część na wygodną przestrzeń do przechowywania ubrań, nie obniżając funkcjonalności miejsca do snu i odpoczynku?

Garderoba przy sypialni

Z podanych wymiarów wynika, że pomieszczenie, w którym chcecie Państwo urządzić sypialnię i garderobę, jest duże i prawie kwadratowe. Z powodzeniem da się je podzielić na dwa o odrębnych funkcjach. Istotne jest, by zaplanować minimalną szerokość wnętrza takiego schowka i wygodne wejście. Kluczowe jest również zorganizowanie półek i drążków.

Ponieważ nie wiemy, jak usytuowane są okna i drzwi, przedstawiamy trzy propozycje uzyskania osobnej garderoby w różnych pokojach (nieco również mniejszych). W każdej wersji umieściliśmy ją na ścianie bez okien, lokując przed nią łóżko. Wnętrze można wydzielić za pomocą lekkiej przegrody z płyt gipsowo-kartonowych. Najwygodniej zaplanować dwa wejścia z każdej strony łóżka. Praktyczne będzie zamontowanie w nich lekkich drzwi przesuwnych, w dowolnej odmianie - chowane w ścianie, poruszające się na niej w garderobie - lub powieszenie w tych miejscach efektownych zasłon, np. takich jak przy oknach. Skrzydło poruszające się po ścianie będzie najmniej wygodne, bo ograniczy przestrzeń do zagospodarowania. Układ półek i drążków w dużym stopniu zależy od głębokości wnęki.

Dodanie garderoby w sypialni - przykład 1) Zakładamy, że okno znajduje się po przeciwnej stronie wejścia do sypialni
Rys. 1) Zakładamy, że okno znajduje się po przeciwnej stronie wejścia do sypialni. Garderoba ma prawie 8 m2 (4,40 x 1,8 m). Jest w niej miejsce na długi (3,60 m) drążek na wiszące ubrania, przytwierdzony na jednej wysokości lub dwa - jeden pod drugim w odpowiedniej odległości. Do górnego poziomu można wykorzystać pantograf, który służy do opuszczania drążka zamocowanego wysoko. Po drugiej stronie ściany zaplanowano półki na składane ubrania - swetry, t-shirty, pościel, ręczniki, koce, torby. Sprawdzą się tu zasłony zawieszone po obu stronach łóżka albo skrzydła przesuwne chowane w ścianie.
Dodanie garderoby w sypialni - przykład 2) W tym nieco mniejszym pokoju, z uwagi na położenie okna na środku ściany, garderoba ma głębokość 140 cm
Rys. 2) W tym nieco mniejszym pokoju, z uwagi na położenie okna na środku ściany, garderoba ma głębokość 140 cm (3,60 x 1,40 m = 5,04 m2). Zmieści się w niej tylko jeden rząd półek i drążków. Ponieważ na ścianie za szerokim łóżkiem (podobnie jak w wersji 1 ma 180 cm) nie uda się wykonać półek, można zamontować drzwi przesuwające się na tę ścianę. Nie wpłyną one na ograniczenie przestrzeni.
Dodanie garderoby w sypialni - przykład 3) Nowością jest ścianka o szerokości 35 cm, dostawiona do ściany za oknem
Rys. 3) Tu rozmieszczenie okna i drzwi jest takie jak w wersji 2. Nowością jest ścianka o szerokości 35 cm, dostawiona do ściany za oknem. Umożliwi to zamocowanie tuż za nią półek na ubrania i drążków wzdłuż dłuższej przegrody. Aby wchodzenie do garderoby z dwóch stron było wygodne, konieczne jest zmniejszenie szerokości łóżka do 160 cm.

W projektowanych budynkach jest dużo więcej szans zorganizowania garderoby. Dobrym pomysłem jest urządzenie jej między sypialnią i łazienką lub w rogu pomieszczenia (jeżeli jest ono wystarczająco duże i nie przeszkadza w tym usytuowanie okien i drzwi). Trzy takie propozycje przedstawiamy na kolejnych szkicach.

Dodanie garderoby w sypialni - przykład 4) Garderoba ma 290 cm szerokości i 210 cm głębokości
Rys. 4) Garderoba ma 290 cm szerokości i 210 cm głębokości. Wejście wyposażone jest w przesuwne skrzydło chowane na ścianie w sypialni. Półki zaplanowano wzdłuż przejścia do łazienki, a drążki po dwóch przeciwległych stronach.
Dodanie garderoby w sypialni - przykład 5) W tej wersji garderoba jest mniejsza, zajmuje 150 × 200 cm
Rys. 5) W tej wersji garderoba jest mniejsza, zajmuje 150 × 200 cm. Można w niej zamontować dwa wąskie (szerokość 40 cm) przesuwne skrzydła, np. z matowego albo kolorowego szkła. Wzdłuż przejścia do łazienki jest miejsca na dwa rzędy drążków na wiszące ubrania lub półki.
Dodanie garderoby w sypialni - przykład 6) Urządzenie garderoby w rogu sypialni
Kolejną propozycją jest urządzenie garderoby w rogu sypialni. Ma ona 260 × 220 cm i ścianę z płyt g-k zbudowaną po skosie. W takim układzie wnętrza zmieści się jeden długi drążek, bądź dwa, jeden nad drugim, oraz np. komoda z szufladami. Przy wejściu będzie można przygotować kilka pojedynczych wieszaków. Sprawdzą się tu tradycyjne drzwi rozwierane.

Zasady ułatwiające funkcjonalne urządzenie garderoby

1. Lokalizacja

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie garderoby tuż obok sypialni każdego z członków rodziny. Dodatkowo przyda się garderoba lub duża szafa dostępna dla wszystkich mieszkańców, zaplanowana np. przy wiatrołapie, na przechowywanie odzieży wierzchniej i butów.

2. Wielkość i kształt

Jeżeli z garderoby będzie korzystać jedna albo dwie osoby, wystarczy, by miała ok. 6 m², jeśli domowników jest więcej - potrzebne będzie ok. 10 m². W zależności od rozmiarów pomieszczenia, może mieć kształt prostokątny, kwadratowy, litery U bądź L. Garderobę można też zorganizować we wnętrzu trudnym do zagospodarowania w inny sposób, np. na poddaszu ze skosami, pod schodami.

Przykładowa garderoba - wizualizacja
Planując schowek na ubrania i inne potrzebne rzeczy warto zastanowić się nad ergonomicznym podziałem tej przestrzeni i wyposażenie jej w odpowiednie półki, kosze i drążki. (fot. Komandor)

3. Wykończenie wnętrza:

 • ściany - sprawdzi się wytapetowanie lub pomalowanie ich farbą odporną na zmywanie. Dzięki temu, od czasu do czasu, będzie można je przetrzeć wilgotną szmatką;
 • podłoga - powinna być łatwa do odkurzenia i umycia na mokro. Praktyczne są płytki ceramiczne;
 • drzwi - mogą być składane, otwierane tradycyjnie i przesuwane (najwygodniejsze), w wersji chowanej w ścianie nie zajmują miejsca przy otwieraniu;
 • oświetlenie - dobrze, gdy w garderobie jest okno, prze które wpada naturalne światło. Sprawdzają się tu lampki LED montowane w suficie podwieszanym albo obrotowe reflektorki kierujące strumień światła do wnętrza półek;
 • wentylacja - najlepiej, gdy znajduje się tu okno. Dobrze jest wyposażyć je w żaluzję lub roletę, która zabezpieczy ubrania przed płowieniem od słońca, a także moskitierę chroniącą przed owadami. W pomieszczeniu bez okna można założyć kratkę wentylacyjną w ścianie pomiędzy garderobą i sypialną oraz zamontować drzwi z podcięciem.

4. Wyposażenie

Na funkcjonalność garderoby wpływa nie tylko jej wielkość, ale przede wszystkim zaplanowanie ergonomicznego wyposażenia - liczby półek, szuflad, koszy i drążków (moduły i konfiguracje półek), odległości pomiędzy nimi, poza tym wysokość, na jakiej są osadzone.

Przydatne wyposażenie w garderobie:

 • Planując układ półek i wieszaków, należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby domowników oraz to, jakie przedmioty będziemy na nich przechowywać.
 • Drążki przytwierdza się do ściany lub sufitu co 1 m długości, aby pod wpływem ciężaru ubrań nie odkształcały się. Ponadto odsuwa się je od ściany na ok. 40 cm, żeby swobodnie umieścić na nich wieszak z ubraniem. Jeśli wnęka jest płytka (standardowa powinna mieć 60-70 cm), ale ma co najmniej 55 cm, można zamontować wieszak wysuwany do przodu spod półki.
 • W wysokich pomieszczeniach sprawdzą się pantografy (drążki z uchwytem, który pozwala na ich opuszczenie i swobodny dostęp do wiszących rzeczy).
 • Ubrania sezonowe powinny wisieć na dolnych drążkach, te nieużywane trzymamy wysoko.
 • Buty najlepiej przechowywać w podpisanych pudełkach lub z naklejonym zdjęciem pantofla (łatwo je znaleźć).
 • Szuflady albo wysuwane kosze są najwygodniejsze do przechowywania ręczników, pościeli, kocy.
 • Na bokach bądź drzwiach szafy warto przykręcić wieszaki na paski, apaszki, krawaty.
Przykład wyposażenia dużej garderoby z oknem - półki na rzeczy wiszące i składane
Przykład wyposażenia dużej garderoby z oknem - półki na rzeczy wiszące i składane (fot. lrainero / pixabay.com)

Wysokość półek w garderobie

Na ubrania wiszące:

 • płaszcze i sukienki - 155 cm,
 • krótkie kurtki, żakiety, koszule, marynarki - 90 cm,
 • spódnice (długość midi i maxi) i długie kurtki - 100 cm,
 • spodnie - 110-130 cm, odpowiednio do wzrostu ich właściciela.

Na ubrania składane:

 • bluzki, swetry - 25 cm;
 • torby i walizki - w zależności od ich szerokości;
 • buty - 15 cm (płaski obcas), 40 cm (botki), jedna para zajmuje ok. 20 cm szerokości półki.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wymiarów półek w garderobie? Przeczytaj artykuł: Zasady urządzania wygodnej garderoby

Joanna Dąbrowska

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak zaplanować wygodną szafę?
Jak zaplanować wygodną szafę?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!