Miejsce na garderobę w remontowanym domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Miejsce na garderobę w remontowanym domu

Jesteśmy z mężem na etapie generalnego remontu domu odziedziczonego po dziadkach. Bardzo zależy nam na garderobie, najlepiej przy sypialni. Pokój, który planujemy na nią przeznaczyć, jest duży - ma ponad 21 m2 powierzchni (4,40 × 4,80 m2). W jaki sposób wydzielić jego część na wygodną przestrzeń do przechowywania ubrań, nie obniżając funkcjonalności miejsca do snu i odpoczynku?

aktualizacja: 2021-09-27 10:10:35

Garderoba przy sypialni

Z podanych wymiarów wynika, że pomieszczenie, w którym chcecie Państwo urządzić sypialnię i garderobę, jest duże i prawie kwadratowe. Z powodzeniem da się je podzielić na dwa o odrębnych funkcjach. Istotne jest, by zaplanować minimalną szerokość wnętrza takiego schowka i wygodne wejście. Kluczowe jest również zorganizowanie półek i drążków.

Ponieważ nie wiemy, jak usytuowane są okna i drzwi, przedstawiamy trzy propozycje uzyskania osobnej garderoby w różnych pokojach (nieco również mniejszych). W każdej wersji umieściliśmy ją na ścianie bez okien, lokując przed nią łóżko. Wnętrze można wydzielić za pomocą lekkiej przegrody z płyt gipsowo-kartonowych. Najwygodniej zaplanować dwa wejścia z każdej strony łóżka. Praktyczne będzie zamontowanie w nich lekkich drzwi przesuwnych, w dowolnej odmianie - chowane w ścianie, poruszające się na niej w garderobie - lub powieszenie w tych miejscach efektownych zasłon, np. takich jak przy oknach. Skrzydło poruszające się po ścianie będzie najmniej wygodne, bo ograniczy przestrzeń do zagospodarowania. Układ półek i drążków w dużym stopniu zależy od głębokości wnęki.

Dodanie garderoby w sypialni - przykład 1) Zakładamy, że okno znajduje się po przeciwnej stronie wejścia do sypialni
Rys. 1) Zakładamy, że okno znajduje się po przeciwnej stronie wejścia do sypialni. Garderoba ma prawie 8 m2 (4,40 x 1,8 m). Jest w niej miejsce na długi (3,60 m) drążek na wiszące ubrania, przytwierdzony na jednej wysokości lub dwa - jeden pod drugim w odpowiedniej odległości. Do górnego poziomu można wykorzystać pantograf, który służy do opuszczania drążka zamocowanego wysoko. Po drugiej stronie ściany zaplanowano półki na składane ubrania - swetry, t-shirty, pościel, ręczniki, koce, torby. Sprawdzą się tu zasłony zawieszone po obu stronach łóżka albo skrzydła przesuwne chowane w ścianie.
Dodanie garderoby w sypialni - przykład 2) W tym nieco mniejszym pokoju, z uwagi na położenie okna na środku ściany, garderoba ma głębokość 140 cm
Rys. 2) W tym nieco mniejszym pokoju, z uwagi na położenie okna na środku ściany, garderoba ma głębokość 140 cm (3,60 x 1,40 m = 5,04 m2). Zmieści się w niej tylko jeden rząd półek i drążków. Ponieważ na ścianie za szerokim łóżkiem (podobnie jak w wersji 1 ma 180 cm) nie uda się wykonać półek, można zamontować drzwi przesuwające się na tę ścianę. Nie wpłyną one na ograniczenie przestrzeni.
Dodanie garderoby w sypialni - przykład 3) Nowością jest ścianka o szerokości 35 cm, dostawiona do ściany za oknem
Rys. 3) Tu rozmieszczenie okna i drzwi jest takie jak w wersji 2. Nowością jest ścianka o szerokości 35 cm, dostawiona do ściany za oknem. Umożliwi to zamocowanie tuż za nią półek na ubrania i drążków wzdłuż dłuższej przegrody. Aby wchodzenie do garderoby z dwóch stron było wygodne, konieczne jest zmniejszenie szerokości łóżka do 160 cm.

W projektowanych budynkach jest dużo więcej szans zorganizowania garderoby. Dobrym pomysłem jest urządzenie jej między sypialnią i łazienką lub w rogu pomieszczenia (jeżeli jest ono wystarczająco duże i nie przeszkadza w tym usytuowanie okien i drzwi). Trzy takie propozycje przedstawiamy na kolejnych szkicach.

Dodanie garderoby w sypialni - przykład 4) Garderoba ma 290 cm szerokości i 210 cm głębokości
Rys. 4) Garderoba ma 290 cm szerokości i 210 cm głębokości. Wejście wyposażone jest w przesuwne skrzydło chowane na ścianie w sypialni. Półki zaplanowano wzdłuż przejścia do łazienki, a drążki po dwóch przeciwległych stronach.
Dodanie garderoby w sypialni - przykład 5) W tej wersji garderoba jest mniejsza, zajmuje 150 × 200 cm
Rys. 5) W tej wersji garderoba jest mniejsza, zajmuje 150 × 200 cm. Można w niej zamontować dwa wąskie (szerokość 40 cm) przesuwne skrzydła, np. z matowego albo kolorowego szkła. Wzdłuż przejścia do łazienki jest miejsca na dwa rzędy drążków na wiszące ubrania lub półki.
Dodanie garderoby w sypialni - przykład 6) Urządzenie garderoby w rogu sypialni
Kolejną propozycją jest urządzenie garderoby w rogu sypialni. Ma ona 260 × 220 cm i ścianę z płyt g-k zbudowaną po skosie. W takim układzie wnętrza zmieści się jeden długi drążek, bądź dwa, jeden nad drugim, oraz np. komoda z szufladami. Przy wejściu będzie można przygotować kilka pojedynczych wieszaków. Sprawdzą się tu tradycyjne drzwi rozwierane.

Zasady ułatwiające funkcjonalne urządzenie garderoby

1. Lokalizacja

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie garderoby tuż obok sypialni każdego z członków rodziny. Dodatkowo przyda się garderoba lub duża szafa dostępna dla wszystkich mieszkańców, zaplanowana np. przy wiatrołapie, na przechowywanie odzieży wierzchniej i butów.

2. Wielkość i kształt

Jeżeli z garderoby będzie korzystać jedna albo dwie osoby, wystarczy, by miała ok. 6 m², jeśli domowników jest więcej - potrzebne będzie ok. 10 m². W zależności od rozmiarów pomieszczenia, może mieć kształt prostokątny, kwadratowy, litery U bądź L. Garderobę można też zorganizować we wnętrzu trudnym do zagospodarowania w inny sposób, np. na poddaszu ze skosami, pod schodami.

Przykładowa garderoba - wizualizacja
Planując schowek na ubrania i inne potrzebne rzeczy warto zastanowić się nad ergonomicznym podziałem tej przestrzeni i wyposażenie jej w odpowiednie półki, kosze i drążki. (fot. Komandor)

3. Wykończenie wnętrza:

  • ściany - sprawdzi się wytapetowanie lub pomalowanie ich farbą odporną na zmywanie. Dzięki temu, od czasu do czasu, będzie można je przetrzeć wilgotną szmatką;
  • podłoga - powinna być łatwa do odkurzenia i umycia na mokro. Praktyczne są płytki ceramiczne;
  • drzwi - mogą być składane, otwierane tradycyjnie i przesuwane (najwygodniejsze), w wersji chowanej w ścianie nie zajmują miejsca przy otwieraniu;
  • oświetlenie - dobrze, gdy w garderobie jest okno, prze które wpada naturalne światło. Sprawdzają się tu lampki LED montowane w suficie podwieszanym albo obrotowe reflektorki kierujące strumień światła do wnętrza półek;
  • wentylacja - najlepiej, gdy znajduje się tu okno. Dobrze jest wyposażyć je w żaluzję lub roletę, która zabezpieczy ubrania przed płowieniem od słońca, a także moskitierę chroniącą przed owadami. W pomieszczeniu bez okna można założyć kratkę wentylacyjną w ścianie pomiędzy garderobą i sypialną oraz zamontować drzwi z podcięciem.

4. Wyposażenie

Na funkcjonalność garderoby wpływa nie tylko jej wielkość, ale przede wszystkim zaplanowanie ergonomicznego wyposażenia - liczby półek, szuflad, koszy i drążków (moduły i konfiguracje półek), odległości pomiędzy nimi, poza tym wysokość, na jakiej są osadzone.

Przydatne wyposażenie w garderobie:

  • Planując układ półek i wieszaków, należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby domowników oraz to, jakie przedmioty będziemy na nich przechowywać.
  • Drążki przytwierdza się do ściany lub sufitu co 1 m długości, aby pod wpływem ciężaru ubrań nie odkształcały się. Ponadto odsuwa się je od ściany na ok. 40 cm, żeby swobodnie umieścić na nich wieszak z ubraniem. Jeśli wnęka jest płytka (standardowa powinna mieć 60-70 cm), ale ma co najmniej 55 cm, można zamontować wieszak wysuwany do przodu spod półki.
  • W wysokich pomieszczeniach sprawdzą się pantografy (drążki z uchwytem, który pozwala na ich opuszczenie i swobodny dostęp do wiszących rzeczy).
  • Ubrania sezonowe powinny wisieć na dolnych drążkach, te nieużywane trzymamy wysoko.
  • Buty najlepiej przechowywać w podpisanych pudełkach lub z naklejonym zdjęciem pantofla (łatwo je znaleźć).
  • Szuflady albo wysuwane kosze są najwygodniejsze do przechowywania ręczników, pościeli, kocy.
  • Na bokach bądź drzwiach szafy warto przykręcić wieszaki na paski, apaszki, krawaty.
Przykład wyposażenia dużej garderoby z oknem - półki na rzeczy wiszące i składane
Przykład wyposażenia dużej garderoby z oknem - półki na rzeczy wiszące i składane (fot. lrainero / pixabay.com)

Wysokość półek w garderobie

Na ubrania wiszące:

  • płaszcze i sukienki - 155 cm,
  • krótkie kurtki, żakiety, koszule, marynarki - 90 cm,
  • spódnice (długość midi i maxi) i długie kurtki - 100 cm,
  • spodnie - 110-130 cm, odpowiednio do wzrostu ich właściciela.

Na ubrania składane:

  • bluzki, swetry - 25 cm;
  • torby i walizki - w zależności od ich szerokości;
  • buty - 15 cm (płaski obcas), 40 cm (botki), jedna para zajmuje ok. 20 cm szerokości półki.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wymiarów półek w garderobie? Przeczytaj artykuł: Zasady urządzania wygodnej garderoby

Joanna Dąbrowska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image