Zasady urządzania wygodnej garderoby

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zasady urządzania wygodnej garderoby

Osobne pomieszczenie z dobrą wentylacją wygrywa w konkursie z szafą pod wszystkimi względami, więc jeśli tylko powierzchnia domu na to pozwala, zaplanujmy garderobę - najlepiej przy sypialni każdego domownika.

aktualizacja: 2020-09-10 11:36:43

Ergonomia wnętrza garderoby

Na funkcjonalność garderoby wpływa nie tylko jej umiejscowienie, ale przede wszystkim ergonomicznie zaplanowane wyposażenie: liczba półek, szuflad, koszy i drążków (moduły i konfiguracje półek), odległości pomiędzy nimi oraz wysokości na jakich są umieszczone.

By korzystanie z garderoby było łatwe, a ubrania w niej przechowywane nie gniotły się, warto przestrzegać pewnych zasad:

 • W wysokich pomieszczeniach sprawdzą się pantografy - drążki z uchwytem, który pozwala na ich opuszczenie na niższy poziom i swobodny dostęp do ubrań wiszących na drążku zamontowanym wysoko.

 • Drążki na ubrania powinny być odsunięte od tylnej ściany garderoby na odległość ok. 40 cm, żeby swobodnie powiesić na nich wieszak z ubraniem. Jeśli wnęka jest płytsza, można zamontować wieszak wysuwany do przodu spod półki, ale głębokość wnęki musi wynosić co najmniej 55 cm.

 • Każdy drążek należy przymocować do ściany lub sufitu co 90-100 cm jego długości. Jeśli mocowanie rozmieścimy za rzadko, pod wpływem ciężaru ubrań drążek może się odkształcić.

 • Wysokości półek na ubrania wiszące:
  - płaszcze i sukienki: 155 cm,
  - krótkie kurtki, żakiety, koszule, marynarki: 90 cm,
  - spódnice (długość midi i maxi) i długie kurtki: 100 cm,
  - spodnie: 110-130 cm, w zależności od wzrostu ich właściciela.

 • Wysokości półek na ubrania składane:
  - bluzki, swetry: 25 cm,
  - torby i walizki: w zależności od ich szerokości;
  - buty: 15 cm (płaski obcas), 40 cm (botki), jedna para zajmuje ok. 20 cm szerokości półki;
Ergonomia wnętrza garderoby - schemat 1 i 2
Ergonomia wnętrza garderoby - schemat 3 i 4
 • Ubrania sezonowe powinny wisieć na dolnych drążkach, te nieużywane odwieszamy wysoko.
   
 • Buty najlepiej przechowywać w podpisanych pudełkach lub z naklejonym zdjęciem pantofli (łatwo będzie można je znaleźć).

 • Szuflady lub wysuwane kosze na bieliznę są najwygodniejsze. Na bokach lub drzwiach szafy warto przykręcić wieszaki na paski, apaszki, krawaty, korale.

 • Wnętrze szafy powinno być dostosowane do potrzeb każdego domownika. Biznesmen ma dużo garniturów i koszul, potrzebuje więc prawie samych wieszaków, podobnie jak kobieta, która lubi sukienki, długie spódnice i koszule. Dziecko i dorastający młodzieniec mają najwięcej ubrań, które można składać: dżinsy, bluzy, podkoszulki, dresy, swetry, większą część w jego garderobie powinny więc zająć półki, szuflady i kosze.

 • Kosze, szuflady, pojemniki z przegrodami na drobne akcesoria, półki z uchwytami na buty, wysuwane wieszaki na spodnie czy spódnicę, wieszaki na krawaty lub paski - wszystkie te elementy wyposażenia garderoby pozwalają efektywnie wykorzystać przestrzeń i zapanować nad jej zawartością.

 • Należy utrzymywać porządek!!! Jeśli ubrania są posegregowane i poukładane, szybciej znajdziemy potrzebne rzeczy. W uporządkowanej szafie, w której każda rzecz ma swoje miejsce, zmieści się więcej ubrań i dłużej zachowają dobry wygląd.

Jak zaplanować wygodną szafę?

Ewa Milbert, architekt wnętrz
fot. otwierająca: Komandor

Zdaniem naszych Czytelników

Gość krys

18 Jun 2020, 11:53

Gdyby ktoś szukał elementów wyposażenie garderoby to polecam kosze

14 Sep 2017, 16:01

Tylko na 1 mb rurki zawiesisz mniej płaszczy i kurtek na wieszakach niż koszul czy t-shirtów.  

Gość CM-wieszaki

14 Sep 2017, 15:55

trafiłam tu pytając google ile wieszaków zmieści się na rurce x cm. niestety mimo dokładnych wymiarów innych rzeczy, akurat tego nie ma :( nie wiem czy zmieszczą się wszystkie wiszące ubrania moje i męża w szafie która będzie robiona na wymiar, bo dłuższa być już nie może :(

Gość mariusz

13 Dec 2014, 14:46

tak tylko nie wiem kto i jak często bedzie sprzatał pod regałami ,na obrazku wygląda rzeczywiście pięknie w praktyce nie bardzo obydwa narożniki przy wiekszej ilości garderoby nie zdadza egzaminu-ciężko będzie sie dostać do rzeczy przy samej ścianie

Gość Olga

18 Sep 2009, 12:13

Bardzo pomocny artykuł! A garderoba Komandora - cudo, marzenie każdej kobiety.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły