Zasady urządzania wygodnej garderoby

Zasady urządzania wygodnej garderoby

Osobne pomieszczenie z dobrą wentylacją wygrywa w konkursie z szafą pod wszystkimi względami, więc jeśli tylko powierzchnia domu na to pozwala, zaplanujmy garderobę - najlepiej przy sypialni każdego domownika.

Ergonomia wnętrza garderoby

Na funkcjonalność garderoby wpływa nie tylko jej umiejscowienie, ale przede wszystkim ergonomicznie zaplanowane wyposażenie: liczba półek, szuflad, koszy i drążków (moduły i konfiguracje półek), odległości pomiędzy nimi oraz wysokości na jakich są umieszczone.

By korzystanie z garderoby było łatwe, a ubrania w niej przechowywane nie gniotły się, warto przestrzegać pewnych zasad:

  • W wysokich pomieszczeniach sprawdzą się pantografy - drążki z uchwytem, który pozwala na ich opuszczenie na niższy poziom i swobodny dostęp do ubrań wiszących na drążku zamontowanym wysoko.

  • Drążki na ubrania powinny być odsunięte od tylnej ściany garderoby na odległość ok. 40 cm, żeby swobodnie powiesić na nich wieszak z ubraniem. Jeśli wnęka jest płytsza, można zamontować wieszak wysuwany do przodu spod półki, ale głębokość wnęki musi wynosić co najmniej 55 cm.

  • Każdy drążek należy przymocować do ściany lub sufitu co 90-100 cm jego długości. Jeśli mocowanie rozmieścimy za rzadko, pod wpływem ciężaru ubrań drążek może się odkształcić.

  • Wysokości półek na ubrania wiszące:
    - płaszcze i sukienki: 155 cm,
    - krótkie kurtki, żakiety, koszule, marynarki: 90 cm,
    - spódnice (długość midi i maxi) i długie kurtki: 100 cm,
    - spodnie: 110-130 cm, w zależności od wzrostu ich właściciela.

  • Wysokości półek na ubrania składane:
    - bluzki, swetry: 25 cm,
    - torby i walizki: w zależności od ich szerokości;
    - buty: 15 cm (płaski obcas), 40 cm (botki), jedna para zajmuje ok. 20 cm szerokości półki;
Ergonomia wnętrza garderoby - schemat 1 i 2
Ergonomia wnętrza garderoby - schemat 3 i 4
  • Ubrania sezonowe powinny wisieć na dolnych drążkach, te nieużywane odwieszamy wysoko.
     
  • Buty najlepiej przechowywać w podpisanych pudełkach lub z naklejonym zdjęciem pantofli (łatwo będzie można je znaleźć).

  • Szuflady lub wysuwane kosze na bieliznę są najwygodniejsze. Na bokach lub drzwiach szafy warto przykręcić wieszaki na paski, apaszki, krawaty, korale.

  • Wnętrze szafy powinno być dostosowane do potrzeb każdego domownika. Biznesmen ma dużo garniturów i koszul, potrzebuje więc prawie samych wieszaków, podobnie jak kobieta, która lubi sukienki, długie spódnice i koszule. Dziecko i dorastający młodzieniec mają najwięcej ubrań, które można składać: dżinsy, bluzy, podkoszulki, dresy, swetry, większą część w jego garderobie powinny więc zająć półki, szuflady i kosze.

  • Kosze, szuflady, pojemniki z przegrodami na drobne akcesoria, półki z uchwytami na buty, wysuwane wieszaki na spodnie czy spódnicę, wieszaki na krawaty lub paski - wszystkie te elementy wyposażenia garderoby pozwalają efektywnie wykorzystać przestrzeń i zapanować nad jej zawartością.

  • Należy utrzymywać porządek!!! Jeśli ubrania są posegregowane i poukładane, szybciej znajdziemy potrzebne rzeczy. W uporządkowanej szafie, w której każda rzecz ma swoje miejsce, zmieści się więcej ubrań i dłużej zachowają dobry wygląd.

Jak zaplanować wygodną szafę?

Ewa Milbert, architekt wnętrz
fot. otwierająca: Komandor
Komentarze

Gość krys
18-06-2020 11:53
Gdyby ktoś szukał elementów wyposażenie garderoby to polecam kosze
Elfir
14-09-2017 16:01
Tylko na 1 mb rurki zawiesisz mniej płaszczy i kurtek na wieszakach niż koszul czy t-shirtów.  
Gość CM-wieszaki
14-09-2017 15:55
trafiłam tu pytając google ile wieszaków zmieści się na rurce x cm. niestety mimo dokładnych wymiarów innych rzeczy, akurat tego nie ma :( nie wiem czy zmieszczą się wszystkie wiszące ubrania moje i męża w szafie która będzie robiona na wymiar, bo dłuższa być już nie może :(
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz