Wysypał się worek z poprawkami, czyli wykańczanie domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2015-12-02 09:24:36
Wysypał się worek z poprawkami, czyli wykańczanie domu

Nasz dom stoi od 9 lat, niestety, dopiero w tym roku zebraliśmy odpowiednie fundusze, żeby sfinalizować wykończenie. Przez lata brakowało nam dużej łazienki, która oczekiwała na swoją wielką chwilę w stanie półsurowym. Niewykończona była także kuchnia i parę innych drobiazgów.

A dlaczego „niestety”? Cóż, nasza tegoroczna historia potwierdza znany pogląd, że budowanie i wykańczanie siłami wielu ekip ma jedną ogromną wadę: wykonawcy, biorący w opiekę jedynie krótkie wyrywkowe etapy, nie biorą za swoją pracę żadnej odpowiedzialności. Wpadają jak burza, robią jak najszybciej i „po łebkach” swoje i uciekają zacierając ślady.

Choć przyznaję, że w całym przebiegu budowy trafiło nam się kilku przyzwoitych i kompetentnych majstrów, to jednak w naszych wspomnieniach pozostają oni w zdecydowanej mniejszości. Dzięki pozostałym, pracującym „na czas”, za to bez zaangażowania, nasze tegoroczne prace wykończeniowe bardziej przypominają odbudowę niż to co powinny, czyli „ostatni makijaż”. Skutkuje to ciężką opuchlizną wydatków – każda najprostsza czynność, która w wyniku zaniedbań poprzedników zmienia się w skomplikowane retuszerstwo i sztukowanie, wyceniana jest półtora albo dwa razy wyżej niż w pierwotnym kosztorysie. I nie ma czemu się dziwić.

Musieliśmy zapłacić za skucie starego tynku nad niemal całym pomieszczeniem
Zamontowanie prostego gipsowo-kartonowego ekranu na stelażu, nad ciągiem szafek kuchennych (między szafkami a sufitem) to banalna sprawa. Dopóki w trakcie montażu stalowego profilu nie spadnie na głowę kawał tynku o średnicy 0,8 m i grubości co najmniej... 3 cm! To właśnie wydarzyło się w naszej kuchni.

Nie dość, że musieliśmy przeprosić naszego montera, pana Jarka, za doznany uszczerbek, to jeszcze oczywiście musieliśmy zapłacić za skucie starego tynku nad niemal całym pomieszczeniem (dobrze trzymał się tylko przy ścianach), położenie nowego i dwukrotne malowanie. O czasie nawet nie wspomnę.

Kolejny worek z poprawkami rozpruł się w łazience. Poprzednicy wykonali tam według naszego projektu dość skomplikowaną zabudowę (murowany prysznic o rzucie skorupy ślimaka, półki wnękowe, nietypowa zabudowa wanny). Twierdzili przy tym, że wszystko jest idealnie przygotowane pod mozaikę. Ale sami już tej mozaiki kłaść nie chcieli. Wtedy sprawa rozeszła się po kościach, bo i nam kończyły się fundusze.

Dziś nowy glazurnik buduje wszystko od nowa. Blat pod umywalkę się uginał, „ślimak” prysznica był krzywy, co pokazały dopiero płytki, a grubość wszystkich półek nie uwzględniała fugi. Można oczywiście to i owo uratować, nadrzucając zaprawą klejową albo wymieniając płytę 12 mm na 6 mm, ale tyle z tym „rzeźbienia”, że racjonalniej jest postawić element od nowa. A przecież za tę zabudowę zapłaciliśmy już trzy lata temu, i to 2,5 tysiąca!

Sama świadomość, że przygotowuje się bazę do dalszych prac dla siebie, a nie dla anonimowego następcy, szalenie dyscyplinuje
Jak dowodzą nasze perypetie, najlepiej robić raz a dobrze. Oczywiście, trudno znaleźć wielozadaniową ekipę za rozsądną cenę. Każdy w czymś się specjalizuje i z reguły ten kto doskonale kładzie płytki, nie zbuduje równie perfekcyjnie schodów z drewna.

Ale już sama świadomość, że przygotowuje się bazę do dalszych prac dla siebie, a nie dla anonimowego następcy, szalenie dyscyplinuje. Nie można wtedy powiedzieć: „panie, wszystko sp...ne! Trzeba robić od nowa, a to będzie kosztowało...”. Bo jeśli sp...ne, to znaczy, że samemu się sp...ło i trzeba naprawić w ramach kosztorysu.

Dziś wiemy, że lepiej wziąć pożyczkę i zlecić wszystko jednej firmie. Summa summarum całość inwestycji wyjdzie znacznie taniej. Niestety, my już pewnie nie będziemy mieli okazji tego sprawdzić; nie planujemy kolejnej budowy. Niech nasze doświadczenia posłużą innym budującym.

Anna i Wiesław H.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

26 Lut 2011, 22:33

Cytat to moja wypowiedż i chętnie ewentulnej krytyce się poddam Nawet bym nie śmiał Widziałem zdjęcia z realizacji obiektów.Podziwiam i gratuluję zrównoważonego podejścia do tematu.

time image

26 Lut 2011, 20:19

Cytat myślę że nie zupełnie się zgadzam z tym wyborem jednego wykonawcy dzisiaj jest rynek specjalistów którzy wykonują np całą łazienkę czy inne pomieszczenie od podstaw ich narzedzia i wiedza pozwala od instalacji przyłączy po montaż ...

time image

Gość the_piotr

26 Lut 2011, 20:17

myślę że nie zupełnie się zgadzam z tym wyborem jednego wykonawcy dzisiaj jest rynek specjalistów którzy wykonują np całą łazienkę czy inne pomieszczenie od podstaw ich narzedzia i wiedza pozwala od instalacji przyłączy po montaż płytek czy mebli wykończyć wasze pomieszczenia ...

time image

15 Lis 2010, 13:59

Cytat Łatwo oskarżać inwestorów, jednak nie każdy ma zmysł techniczny czy zna się na budowlance. Inspektor nadzoru tez nie jest na budowie cały czas. Co powiecie na brak taśm skośnych w kleju na styropianie elewacji we wszystkich narożach, ...

time image

Gość Misiekk

14 Lis 2010, 12:11

Łatwo oskarżać inwestorów, jednak nie każdy ma zmysł techniczny czy zna się na budowlance. Inspektor nadzoru tez nie jest na budowie cały czas. Co powiecie na brak taśm skośnych w kleju na styropianie elewacji we wszystkich narożach, kominie w którym po 2 latach deszcz rozpuścił ...

time image

21 Maj 2010, 08:20

Moim zdaniem inwestorzy wyciagneli zupelnie nieprawidlowe wnioski. Zemscil sie na nich kompletny brak nadzoru i odbioru prowadzonych prac. Zapewne kierownik budowy byl figurantem a inwestorom sie nie chcialo. Budowanie z jedna ekipa nic by tu nie dalo. Dalej bylyby usterki tylko ladnie "przypudrowane".

time image

Gość Piotr29KR

21 Maj 2010, 08:02

Oj zgodzę się z opinią Państwa H. Ja na szczęscie oparłem budowę na kilku poleconych ekipach: murowanie komplet, dach komplet, hydraulika komplet, elektryka komplet, tynkowanie gładzie komplet, flizowanie z cudami komplet. Komplet ma na myśli jedna firma od A do Z. Takie podejście ...

time image

Gość budująca dom

19 Mar 2010, 16:40

Witam. Prztkro czytać coś takiego, zwłaszcza, że akurat jesteśmy na etapie prac wykończeniowych i trudno nie skrytykować inwestorów, którzy nie parzytli za co płacą, lub wynajmowali nie sprawdzone ekipy. Proszę wybaczyć, ale jak można płacić za taką lipę! Jeśli się nie ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak zaplanować wygodną szafę?
Jak zaplanować wygodną szafę?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA