Odpowiedź eksperta: Taką ściankę stawia się najczęściej z cegieł klinkierowych drążonych, pełnowymiarowych lub połówkowych. Ze względu na znaczny ciężar takiej przegrody - 1 m2 muru waży 150-250 kg - przy stawianiu na konstrukcji stropowej należy sprawdzić, czy nie spowoduje to nadmiernego obciążenia.
Przy budowie długiej ścianki, szczególnie z cegieł połówkowych, konieczne będzie ułożenie zbrojenia spoinowego, najlepiej w formie gotowej kratownicy. Ponieważ klinkier nie jest odporny na zabrudzenia zaprawą, do murowania należy używać specjalnej zaprawy do klinkieru o konsystencji wilgotnej ziemi. Zawarte w niej składniki pozwalają na zachowanie plastyczności przy niewielkim dodatku wody, a jednocześnie chronią przed pojawieniem się białych, solnych wykwitów związków wapnia.
Jeśli użyjemy barwnej zaprawy do murowania, to niepotrzebne będzie oddzielne spoinowanie - wystarczy podczas murowania ukształtować i wyrównać fugi. Cegieł klinkierowych przed murowaniem nie wolno moczyć, a ewentualne zabrudzenia powierzchni zaprawą należy usunąć na sucho pędzlem lub szczotką.
W przypadku ograniczonych możliwości obciążenia stropu, ceglany wygląd ściany można uzyskać przyklejając płytki klinkierowe proste i kątowe do ścianki szkieletowej lub z lekkich pustaków. Do mocowania takich płytek używa się elastycznej zaprawy klejowej nakładanej grubą warstwą pacą zębową, natomiast do spoinowania - półsuchej fugi do klinkieru.
Ściankę murowaną lub okładzinę po kilku dniach warto pokryć specjalnym preparatem oleistym, który ożywi barwę i zabezpieczy klinkier przed zabrudzeniem.
- Lampa MONO - łatwy montaż nawet w cienkich płytach g-k
- Jak wykończyć ściany w niebanalnych wnętrzach?
- Koniec z poobijanymi ścianami! Jak wzmocnić narożniki i uchronić je przed uszkodzeniami?
- Jak szpachlować płyty gipsowo-kartonowe ze spłaszczoną krawędzią?
Redakcja BD