Z jakich materiałów postawić ozdobną ściankę przylegającą do kominka?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Z jakich materiałów postawić ozdobną ściankę przylegającą do kominka?

Planuję postawienie ozdobnej ścianki ceglanej przylegającej do kominka. Jakich materiałów użyć i na co zwrócić uwagę?

aktualizacja: 2019-03-20 09:23:11

Odpowiedź eksperta: Taką ściankę stawia się najczęściej z cegieł klinkierowych drążonych, pełnowymiarowych lub połówkowych. Ze względu na znaczny ciężar takiej przegrody - 1 m2 muru waży 150-250 kg - przy stawianiu na konstrukcji stropowej należy sprawdzić, czy nie spowoduje to nadmiernego obciążenia.

Przy budowie długiej ścianki, szczególnie z cegieł połówkowych, konieczne będzie ułożenie zbrojenia spoinowego, najlepiej w formie gotowej kratownicy. Ponieważ klinkier nie jest odporny na zabrudzenia zaprawą, do murowania należy używać specjalnej zaprawy do klinkieru o konsystencji wilgotnej ziemi. Zawarte w niej składniki pozwalają na zachowanie plastyczności przy niewielkim dodatku wody, a jednocześnie chronią przed pojawieniem się białych, solnych wykwitów związków wapnia.

Jeśli użyjemy barwnej zaprawy do murowania, to niepotrzebne będzie oddzielne spoinowanie - wystarczy podczas murowania ukształtować i wyrównać fugi. Cegieł klinkierowych przed murowaniem nie wolno moczyć, a ewentualne zabrudzenia powierzchni zaprawą należy usunąć na sucho pędzlem lub szczotką.

Efekt klinkierowej przegrody można uzyskać murując ścianę z cegieł drążonych
Efekt klinkierowej przegrody można uzyskać murując ścianę z cegieł drążonych... (fot. Wienerberger)

W przypadku ograniczonych możliwości obciążenia stropu, ceglany wygląd ściany można uzyskać przyklejając płytki klinkierowe proste i kątowe do ścianki szkieletowej lub z lekkich pustaków. Do mocowania takich płytek używa się elastycznej zaprawy klejowej nakładanej grubą warstwą pacą zębową, natomiast do spoinowania - półsuchej fugi do klinkieru.

Ściankę murowaną lub okładzinę po kilku dniach warto pokryć specjalnym preparatem oleistym, który ożywi barwę i zabezpieczy klinkier przed zabrudzeniem.

Przyklejanie płytek klinkierowych
...lub na ścianę (np. murowaną lub szkieletową z płyt gipsowo-kartonowych) przykleić płytki z tego materiału (fot. Wienerberger)

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Qral

30 Lip 2019, 17:12

Moim zdaniem z klinkieru najlepiej. Ze względu na trwałość, odporność na temperatury, wodę i inne możliwe czynniki ryzyka, która mogą uszkodzić materiał albo sprawić, że płytki czy cegły odpadną.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny