Jakich materiałów trzeba użyć do budowy ścianki krzywoliniowej i jak to się robi?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2010-02-24 10:03:43
Jakich materiałów trzeba użyć do budowy ścianki krzywoliniowej i jak to się robi?

W prospektach widziałem interesujące mnie ścianki krzywoliniowe zbudowane z płyt gipsowo-kartonowych. Zamierzam zbudować podobną jako przegrodę między salonem i kuchnią. Jakich materiałów trzeba użyć do ich budowy i jak to się robi?

Odpowiedź eksperta: Do wykonania krzywoliniowej ścianki szkieletowej można użyć standardowych płyt gipsowo-kartonowych i typowych profili jeśli promień krzywizny nie jest mniejszy od ok. 1,5 m. Jedynie warto zakupić specjalne, nacięte fabrycznie profile przypodłogowe, choć nacięcia, pozwalające na ich wyginanie można również zrobić samemu na zwykłych profilach.

Wygiętą w łuk ściankę najłatwiej wykonać ze specjalnych, bardziej elastycznych, płyt gipsowo-kartonowych
Wygiętą w łuk ściankę najłatwiej wykonać ze specjalnych, bardziej elastycznych, płyt gipsowo-kartonowych (fot. Glasspol.pl Pustaki Szklane)

Prace rozpoczyna się od wygięcia i zamocowania do podłogi i sufitu profili podłogowych, przy czym miejsca gięcia u góry i na dole powinny się ze sobą pokrywać. Kolejny etap wstawienie profili słupkowych w rozstawie nie większej niż 30 cm. Do pokrycia stelaża należy użyć płyt wodoodpornych „zielonych” które przez zamontowaniem należy nawilżyć tak aby uzyskały dostateczną elastyczność.

 

Nawilżenie powinno być równomierne na całej powierzchni co można uzyskać zraszają je wodą z rozpylacza i pozostawiając przykryte szczelnie folią na pewien czas. Trzeba uważać aby zbytnio nie były namoczone, gdyż wtedy tracą wytrzymałość i przy montażu mogą po prostu się złamać.

 

Mocowanie płyt do stelaża należy prowadzić bardzo ostrożnie aby wkręty nie uszkodziły warstwy kartonu – lepiej trochę ich wstępnie nie dokręcić a dopiero gdy płyta wyschnie dociągnąć tak aby łebki nieznacznie zagłębiły się w płytę.

 

Wkręty rozmieszczamy co 15–20 cm przy czym na słupkach, gdzie płyty się łączą, wkręty rozmieszczamy w dwóch rzędach wzajemnie przesuniętych o połowę długości rozstawienia. Do zamaskowania łączy należy użyć perforowanej taśmy papierowej, która znacznie lepiej łączy styki płyt niż siatka z włókna szklanego. Końcowe szpachlowanie i wygładzenie przeprowadza się w sposób typowy dla powierzchni z płyt g-k.

 

Przy mniejszych promieniach krzywizny ścianki należy użyć specjalnych elastycznych płyt gipsowych o grubości 6 mm zbrojonych włóknem szklanym. Płyty te pozwalają na wyginanie na sucho gdy promień jest większy od 60 cm przy krzywiznach wklęsłych i od 100 cm przy krzywiznach wypukłych. Płyty mocuje się do stelaża wykonanego w sposób opisany powyżej koniecznie w układzie dwuwarstwowym z przesunięciem styków przynajmniej o dwa rozstawy profili.

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny