Jakich materiałów trzeba użyć do budowy ścianki krzywoliniowej i jak to się robi?

Jakich materiałów trzeba użyć do budowy ścianki krzywoliniowej i jak to się robi?

W prospektach widziałem interesujące mnie ścianki krzywoliniowe zbudowane z płyt gipsowo-kartonowych. Zamierzam zbudować podobną jako przegrodę między salonem i kuchnią. Jakich materiałów trzeba użyć do ich budowy i jak to się robi?

Streszczenie artykułu
Porada dotyczy budowy krzywoliniowej ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych, stanowiącej przegrodę między pomieszczeniami, np. salonem a kuchnią. Opisujemy, jakie materiały są potrzebne, jak przygotować stelaż i płyty g-k, oraz jak je odpowiednio zamocować. Przekazujemy także szczegółowe wskazówki dotyczące wykończenia połączeń i szpachlowania. Uwzględniamy w niej różne promienie krzywizny oraz zalecane techniki montażu dla standardowych i specjalnych płyt elastycznych.

Do wykonania krzywoliniowej ścianki szkieletowej można użyć standardowych płyt gipsowo-kartonowych i typowych profili jeśli promień krzywizny nie jest mniejszy od ok. 1,5 m. Jedynie warto zakupić specjalne, nacięte fabrycznie profile przypodłogowe, choć nacięcia, pozwalające na ich wyginanie można również zrobić samemu na zwykłych profilach.

Prace rozpoczyna się od wygięcia i zamocowania do podłogi i sufitu profili podłogowych, przy czym miejsca gięcia u góry i na dole powinny się ze sobą pokrywać. Kolejny etap wstawienie profili słupkowych w rozstawie nie większej niż 30 cm. Do pokrycia stelaża należy użyć płyt wodoodpornych "zielonych" które przez zamontowaniem należy nawilżyć tak aby uzyskały dostateczną elastyczność.

Nawilżenie powinno być równomierne na całej powierzchni co można uzyskać zraszają je wodą z rozpylacza i pozostawiając przykryte szczelnie folią na pewien czas. Trzeba uważać aby zbytnio nie były namoczone, gdyż wtedy tracą wytrzymałość i przy montażu mogą po prostu się złamać.

Mocowanie płyt do stelaża należy prowadzić bardzo ostrożnie aby wkręty nie uszkodziły warstwy kartonu - lepiej trochę ich wstępnie nie dokręcić a dopiero gdy płyta wyschnie dociągnąć tak aby łebki nieznacznie zagłębiły się w płytę.

Wkręty rozmieszczamy co 15-20 cm przy czym na słupkach, gdzie płyty się łączą, wkręty rozmieszczamy w dwóch rzędach wzajemnie przesuniętych o połowę długości rozstawienia. Do zamaskowania łączy należy użyć perforowanej taśmy papierowej, która znacznie lepiej łączy styki płyt niż siatka z włókna szklanego. Końcowe szpachlowanie i wygładzenie przeprowadza się w sposób typowy dla powierzchni z płyt g-k.

Przy mniejszych promieniach krzywizny ścianki należy użyć specjalnych elastycznych płyt gipsowych o grubości 6 mm zbrojonych włóknem szklanym. Płyty te pozwalają na wyginanie na sucho gdy promień jest większy od 60 cm przy krzywiznach wklęsłych i od 100 cm przy krzywiznach wypukłych. Płyty mocuje się do stelaża wykonanego w sposób opisany powyżej koniecznie w układzie dwuwarstwowym z przesunięciem styków przynajmniej o dwa rozstawy profili.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Specjalne płyty zbrojone włóknem szklanym można wyginać, kształtując łuki o bardzo małym promieniu (fot. Rigips)

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakich materiałów należy użyć do budowy krzywoliniowej ścianki z płyt gipsowo-kartonowych?

    Standardowe płyty gipsowo-kartonowe, zielone płyty wodoodporne do elastycznego formowania lub specjalne elastyczne płyty gipsowe zbrojone włóknem szklanym (do mniejszych promieni), standardowe profile oraz fabrycznie nacięte profile przypodłogowe lub samodzielnie nacinane.
  • Jak przygotować płyty g-k do montażu na krzywoliniowym stelażu?

    Zielone płyty należy nawilżyć równomiernie wodą z rozpylacza i przykryć folią, aby uzyskały elastyczność. Płyty elastyczne zbrojone włóknem szklanym można wyginać na sucho przy większych promieniach.
  • Jak wykonać stelaż dla krzywoliniowej ścianki?

    Wygiąć i zamocować profile przypodłogowe do podłogi i sufitu, upewniając się, że miejsca gięcia na dole i u góry są zgodne, a następnie wstawić profile słupkowe w rozstawie do 30 cm.
  • Jak zamocować płyty g-k do stelaża, aby ich nie uszkodzić?

    Płyty należy przykręcać ostrożnie, by wkręty nie uszkodziły warstwy kartonu – początkowo lekko, a po wyschnięciu dociągnąć. Wkręty rozmieszcza się co 15-20 cm, a na słupkach w dwóch rzędach przesuniętych o połowę długości.
  • Jak wykończyć połączenia między płytami?

    Należy użyć perforowanej taśmy papierowej do maskowania połączeń, a końcowe szpachlowanie i wygładzenie wykonać jak dla typowych powierzchni z płyt g-k.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz