Największym wyzwaniem podłóg winylowych mogą okazać się zarysowania. Dlatego zawsze proponuję wybierać panele z dodatkową powłoką ochronną np. Titanium Nano Layer. Zwiększa ona odporność na zarysowania nawet o 30%. W przypadku uszkodzenia panelu najprościej go wymienić. Produkty z dobrej jakości zamkami umożliwiają wymianę jednego, lub kilku elementów, bez konieczności zrywania całej posadzki. Potrzebna do tego jest wgłębna pilarka tarczowa, którą wycina się środek uszkodzonego panelu.
Jeśli podłoga klejona jest do posadzki, to wycina się uszkodzony panel, a z podłoża usuwa resztki kleju. Najtrudniejsza część zadania to odtworzenie podłoża - usunięcie kleju oraz wyrównanie go tak, aby zamontowany nowy panel wypełnił całkowicie miejsce naprawy bez żadnego uskoku. Następnie wkleja się deskę tak, jak w trakcie pierwotnego montażu.
W przypadku montażu na klik, istotne jest by nie uszkodzić zamków w sąsiednich elementach. Nową deskę należy dokładnie dopasować, a następnie obciąć wystający poza obrys panelu zamek. Ostateczne połączenie uzyskuje się po nałożeniu kleju na łączone krawędzie i obciążeniu miejsca naprawy do czasu jego utwardzenia.
Inny sposób, jest prostszy, ale bardziej czasochłonny. Polega na rozebraniu części podłogi od najbliższej ściany aż do uszkodzonego miejsca i zastąpieniu go nowym elementem. Podłogę winylową można rozbierać większymi fragmentami (po kilka paneli). Przed ponownym montażem trzeba dokładnie oczyścić wszystkie złącza. Deski układa się rzędami, zgodnie z zaleceniami producenta posadzki.
Rafał Cieśla
ekspert marki ARBITON
Na zdjęciu otwierającym: Wycięcie uszkodzonej deski (fot. Arbiton (Decora))
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej