Zadaszenia i balustrady do nowoczesnych budynków

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zadaszenia i balustrady do nowoczesnych budynków

Zadaszenie zewnętrznego tarasu czy balkonu nie tylko ochroni nas przed słońcem, ale także umożliwi korzystanie z przestrzeni przylegającej do domu nawet podczas gorszej pogody. Z kolei montowane przy balkonie balustrady, zapewnią bezpieczeństwo przede wszystkim dzieciom i seniorom. Mogą stanowić też oryginalną dekorację, korespondując z charakterem budynku.

aktualizacja: 2020-03-24 09:10:12
Nexhed

Taras i balkon to miejsca, z których korzysta się zwłaszcza w sezonie letnim. Decydując się na montaż zadaszenia okres ten można jeszcze przedłużyć. Wybierając rodzaj osłony warto zdecydować się na wersję przezroczystą, która będzie przepuszczała promienie słoneczne.

Chyba najprostszym rodzajem montowanego na stałe zadaszenia jest markiza. Inne, bardziej skomplikowane konstrukcje, często wymagają specjalnego, bazującego na słupach stelaża oraz wypełnienia - najczęściej w postaci szklanych lub poliwęglanowych płyt. Stelaż zwykle jest drewniany, stalowy bądź aluminiowy.

Ważne żeby jego kształt, kolor, ale także zastosowany w nim materiał pasowały do charakteru domu i jego najbliższego otoczenia. Zasada jest taka, że do budynków nowoczesnych bardziej pasują konstrukcje, w których dominuje metal i szkło, zaś w sąsiedztwie domów tradycyjnych czy rustykalnych najlepiej wygląda naturalne drewno.

Nexhed - Polska marka, polski produkt

Praktyczne zadaszenie tarasu

Idealne zadaszenie tarasu powinno komponować się z bryłą budynku, być odporne na skrajne warunki klimatyczne charakterystyczne dla danej strefy (u nas także opady śniegu) oraz funkcjonalne. Chodzi m.in. o to, aby można było zapewnić cyrkulację powietrza w obrębie tarasu, co ma znaczenie zwłaszcza w upalne dni. Innym ważnym kryterium, które należy brać pod uwagę, jest łatwość utrzymania konstrukcji w czystości.

Zadaszenie z poliwęglanu
Zadaszenie z poliwęglanu

Projekt i montaż zadaszenia na pewno warto zlecić specjalistom - wówczas unikniemy błędów i przykrych niespodzianek zarówno na etapie jego budowy, jak i późniejszej eksploatacji. W przypadku zadaszeń aluminiowych najczęściej stosowanym wypełnieniem są płyty z poliwęglanu, które układa się na uszczelkach i mocuje w specjalnych profilach. Dach powinien mieć 5-10 stopni spadku - wówczas łatwo będzie spływała z niego woda. Ważne jest także odpowiednie połączenie konstrukcji ze ścianą domu i takie ulokowanie słupów nośnych, aby nie przesłaniały okien czy drzwi.

Jedną z firm, które wyspecjalizowały się w zadaszeniach aluminiowych jest wrocławski Nexhed, stosujący w swoich konstrukcjach dwa rodzaje wypełnień: dostępne w różnych kolorach szklane płyty o grubości 8-10 mm lub lity poliwęglan o grubości 8 mm (również dostępny jest w różnych kolorach). Ten drugi materiał charakteryzuje się tym, że jest o połowę lżejszy od szkła, a jednocześnie trudniej go uszkodzić (badania pokazują, że jest aż 30 razy bardziej wytrzymały!).

Mimo że poliwęglan jest też droższy, wydaje się że jest obecnie najlepszym rozwiązaniem, także dlatego że się nie tłucze. Zadaszenia Nexhed są niezwykle trwałe, bezpieczne, charakteryzują się wysoką jakością wykonania, ale też łatwym montażem, co jest dewizą firmy. Cały czas opracowywane są nowatorskie rozwiązania poprawiające intuicyjność montażu. Docelowo chodzi o to, aby każdy inwestor był w stanie samemu zainstalować zadaszenie.

Niekiedy latem siedzącym na tarasie domownikom może przeszkadzać zbyt ostre słońce. Dlatego pod dachem ze szkła lub poliwęglanu warto zamontować dodatkowe, płócienne lub bambusowe rolety.

Nowoczesne balustrady na balkonie

Ważnym zewnętrznym elementem, wpływającym na odbiór domu jako całości, ale także podnoszącym bezpieczeństwo domowników są balustrady. Montuje się je najczęściej w obrębie "małego tarasu", którym często nazywany jest znajdujący się na poddaszu czy piętrze balkon. Kształt i materiał, z jakiego są wykonane balustrady w znacznej mierze zależy od charakteru balkonu.

W domach jednorodzinnych najczęściej spotyka się balkony z drewna lub żelbetu, które mogą mieć różne wykończenie. Często stosowane są również konstrukcje mieszane, w których drewniane deski tworzące podłogę mocowane są na żelbetowych wspornikach. Jeśli chodzi o znajdujące się wokół balkonu balustrady, to mogą one być wykonane z różnych materiałów: drewna, betonowych tralek, metalu (z wypełnieniem lub bez), ale także szkła czy tworzywa sztucznego. Elementy wypełnienia często mocuje się do słupków przytwierdzonych do żelbetowej płyty od góry lub czoła balkonu. Balustradę zawsze mocuje się na samym końcu budowy.

Podczas gdy w budynkach tradycyjnych lub o dworkowym charakterze balustrady balkonowe przeważnie robi się z drewna, w domach nowoczesnych coraz częściej dominuje aluminium w połączeniu ze szkłem. Balustrady z przezroczystym wypełnieniem nie tylko dobrze wyglądają, ale także zapewniają maksimum bezpieczeństwa.

W ofercie firmy Nexhed znajduje się np. aluminiowo-szklana balustrada NX15, montowana na słupkach, gdzie szklane tafle VSG, które są dostępne w różnych kolorach, mają 8 mm grubości. Szkło to jest całkowicie bezpieczne, bo składa się z dwóch tafli klejonych foliami PVC. Balustrada ma atest Instytutu Techniki Budowlanej, dzięki czemu może być montowana również w budynkach wielorodzinnych.

Drugim niezwykle nowoczesnym modelem balustrady, znajdującym się w ofercie wrocławskiego producenta jest balustrada całoszklana wykonana ze szkła 2 x 8 mm. Szkło jest hartowane i również klejone foliami. Mocuje się je w znajdującym się na dole, przy podłodze tarasu, aluminiowym profilu. Taki sposób montażu nadaje całej konstrukcji lekkości.

Aluminiowo-szklana balustrada NX15
Aluminiowo-szklana balustrada NX15

Przyszłościowe rozwiązania

Firma Nexhed cały czas wprowadza na rynek nowe rozwiązania, znajdujące zastosowanie w najbliższym otoczeniu domu. Obecnie w opracowaniu są m.in.

  • sterowana elektrycznie aluminiowa pergola,
  • aluminiowy płot z elektryczną, harmonijkową bramą,
  • aluminiowo-szklana, otwierana elektrycznie ścianka, która również, podobnie jak elektryczna markiza, może znaleźć zastosowania na tarasie.

Nexhed opracowuje także projekt przydomowego basenu 6 x 12 m z aluminiowo-szklaną zabudową, w którym woda będzie podgrzewana za pomocą kolektorów słonecznych.

Nexhed - Polska marka, polski produkt

Daniel Czarniecki
Prezes Spółki
tel: 0048 - 500-505-708

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny