Zmieniłem taras w przezroczysty boks

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zmieniłem taras w przezroczysty boks

Odkąd mam możliwość zamienić taras w przezroczysty boks, bardzo chętnie przebywam tu nawet w chłodne dni. Najczęściej wystarcza, gdy zakładam boczne ramy, ale wiosną i jesienią dodaję frontowe. Bez mojego zadaszenia i ścianek nie wyobrażam sobie korzystania z tarasu! - mówi Robert, Członek Klubu Budujących Dom, który taras użytkuje od 2017 r.

Taras:

 • Wymiary 5,30 x 4 m.
 • Nawierzchnia - ryflowane deski tarasowe z modrzewia krajowego.
 • Zadaszenie - pergola z roletą tkaninową i folią, ściany osłonięte zdejmowanymi ramami z folią wysokoprzezroczystą.
 • Położenie - przy tylnej ścianie domu, przy kuchni i jadalni, ekspozycja południowo-wschodnia.

Decyzja: Wszelkie moje działania szły w kierunku urządzenia na tarasie zacisznego pokoju, który zachęcałoby czteroosobową rodzinę do korzystania z niego bez względu na słońce, wiatr i deszcz. Osiągnąłem ten cel, dzięki przygotowaniu podestu, pergoli, rolety przeciwsłonecznej i zdejmowanych ścianek przeciwwiatrowych.

Elementy mocowania bocznych ścianek - ramiaki z folią wysokoprzezroczystą
Elementy mocowania bocznych ścianek - ramiaki z folią wysokoprzezroczystą.

Taras jak przezroczysty boks - rady i przestrogi:

 • Z moich obserwacji wynika, że deski tarasowe z modrzewia krajowego są ładne i wytrzymałe, jeśli nie stoi na nich długo woda. U nas krawędzie podłogi zaczynają próchnieć, bowiem były narażone na rozmaite opady. Reszta desek wygląda jak nowa, bo szybko osłoniłem je dachem, potem jeszcze na bokach i od frontu - zastawkami.

  Zacząłem od zadaszenia. Kombinowałem, co kupić, żeby mieć dach, który nie zasłoni słońca. Początkowo chciałem zamontować płyty z poliwęglanu. Zamówiłem na próbę kawałek płyty, zdjąłem folię ochronną i pozostawiłem na działanie warunków atmosferycznych, i żeby się zakurzyła. Potem przetarłem brud, a powierzchnia się... zarysowała. Stwierdziłem - nie dam 4000 zł za materiał, który rysuje się od zwykłego potarcia.

  Na naszej działce się kurzy, bo mamy jeszcze dookoła gruntowe drogi, więc szukałem materiału, który będę mógł normalnie umyć. W międzyczasie na ukośnej konstrukcji pergoli zamontowałem roletę przeciwsłoneczną. Wyszukałem w Internecie wodoodporną tkaninę na plecaki i oddałem do "obróbki" tapicerowi. Uszył na wymiar szeroką płachtę z tunelami na okrągłe profile aluminiowe. Namęczył się, oddając ją w moje ręce powiedział – niech ją pan szanuje, bo nie uszyję już następnej.

  Sam nabijałem napy na kółeczka, jednak nie poszło mi najlepiej - roleta trochę hamuje przy zaciąganiu. Zamierzam teraz ją zdjąć z linek pod krokwiami, zawieźć do firmy wyrabiającej plandeki i zamówić większe zaczepy. Ogólnie opcja z przeciwsłoneczną roletą sprawdziła się. Ale nawet z nią rodzina za mało czasu spędzała na tarasie. Kupiłem zatem folię ogrodniczą (używaną w tunelach) i zrobiłem z niej na dachu pergoli prowizoryczną osłonę przeciwdeszczową i przeciwkurzową. Najpierw przystrzeliłem ją takerem, potem zabezpieczyłem listwami i śrubami przed wyrwaniem przez wiatr.

  Szybko okazało się, że samo zadaszenie to za mało, bo nie chroni wnętrza tarasu od wiatru, więc postanowiłem otoczyć go zdejmowanymi ściankami.
Widok z tarasu
Pod dachem pergoli właściciel zawiesił roletę, uszytą przez tapicera na wymiar.
 • Zrobiłem z drewna ramy na wymiar, przytwierdziłem do nich folię przezroczystą o grubości 0,5 mm - taką, jaką wykorzystuje się w namiotach na okna. Okazała się strzałem w dziesiątkę! Nie rysuje się, nie przebarwia, nie ugina pod działaniem wiatru – jest sztywniejsza od folii ogrodniczej, nie wymaga stosowania w ramiakach wielu poprzeczek. Pracując, zauważyłem, że mięknie na słońcu i wtedy lepiej się dopasowuje i napina na ramie, nie pozostawiając fałdek. To rada dla tych, którzy chcieliby skopiować moje rozwiązanie.

  Zamierzam dorobić ramy z tą folią również na dach. Chodzi mi o to, żebym mógł je zdejmować na zimę i przechowywać w garażu - kiedy śnieg leży na dachu tarasu, w kuchni i w jadalni robi się za ciemno. Dopiero z wiatroszczelnymi ściankami taras jest w pełni funkcjonalny. Bez nich jedliśmy obiad na powietrzu z 5 razy, przeszkadzał wiatr - w tej strefie tworzy się szczególnie uciążliwy korytarz powietrzny.

  Odkąd mam możliwość zamienić taras w przezroczysty boks, bardzo chętnie przebywam tu nawet w chłodne dni. Najczęściej wystarcza, gdy zakładam boczne ramy, ale wiosną i jesienią dodaję frontowe. Bez mojego zadaszenia i ścianek nie wyobrażam sobie korzystania z tarasu!

 • Co do montażu podłogi tarasowej. Używałem specjalnych wkrętów samowiercących, radzę jednak najpierw wywiercić wiertarką otwór w desce i dopiero później przykręcać ją do legarów. Ja tak nie zrobiłem i sporo wkrętów pourywało się.

Taras jak przezroczysty boks - koszty:

 • deski tarasowe 3000 zł;
 • kantówka świerkowa na pergolę 2000 zł;
 • ramki z drewna 1000 zł;
 • kodura 12 zł/mb;
 • uszycie rolety 500 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość ajh

17 Wrz 2020, 14:09

w jakiej firmie kupił pan folię

time image

Gość Bożena Borkowska

22 Kwi 2020, 10:38

Brawo.Jest pan geniuszem.Właśnie miałam także z Bydgoszczy kupować poliwęglan na dach,bo chcę teraz obliczyć jakie belki i jakie krokwie potrzebuję i ile słupów na zadaszenie 6,60m X 3m.? Jaki spad dachu ,bo musi być wyżej na kontrłacie ponad kasetami żaluzji zewnętrznych.Wiem,że ...

time image

Gość Tom

29 Mar 2020, 11:20

Super rozwiązania. Też zastanawiałem się nad montażem zadaszenia pokrytego poliwęglanem litym ale wnioski wyciągnąłem takie same. Czy można obejrzeć więcej zdjęć rozwiązania w tym montaż karabinczykow stalowych linek itp. W jakiej firmie można kupić taką folię?

time image

Gość uu

05 Paź 2019, 19:50

a jak zawiesza Pan boczne ramy

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje