Taras w kształcie trapezu zwiększa koszty!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2017-07-26 10:12:51
Taras w kształcie trapezu zwiększa koszty!

Projektant nawierzchni zaprojektował główny taras w kształcie trapezu. Odradzamy taki zabieg, bo spowodował sporą ilość odpadów, przedłużył czas układania nawierzchni i podrożył robociznę. Efekt wizualny wcale nie jest spektakularny! - mówi Basia - Członkini Klubu Budujemy Dom, która użytkuje taras na gruncie trzeci rok.

Powierzchnia tarasu: główny w kształcie trapezu ok. 40 m2, drugi tylny 12,5 m2, trzeci w grillowni 40 m2, czwarty w drewutni 15 m2.

  • Położenie: główny taras - przy elewacji zachodniej, z boku budynku, przy salonie i gabinecie.
  • Tylny taras - przy elewacji północnej, przy sypialni małżeńskiej. Reszta - przy budynku gospodarczym; wszystkie zbudowane na sucho.
  • Nawierzchnia: z płyt betonowych 40 × 40 × 2,5 cm.
  • Podkład - warstwa tłucznia o gr. 20 cm i warstwa cementowo-piaskowa o gr. 5 cm.
  • Obrzeża - z kostki betonowej o wym. 6 × 6 × 6 cm. Fugi - z piasku.
  • Zadaszenie: tylko nad grillownią i drewutnią, pełne.

Nawet w grillowni niezaimpregnowana nawierzchnia jest czysta

Decyzja: postanowiliśmy z mężem zbudować kilka tarasów, przy domu i budynku gospodarczym, każdy metodą na sucho, bo tak jest najszybciej i najprościej. Żeby zaoszczędzić, przy domu zaplanowaliśmy dwa oddzielne tarasy, a nie jeden narożny.

Czekaliśmy na zakończenie prac związanych z budową przydomowej oczyszczalni ścieków, a potem układanie tarasów połączyliśmy z budową podjazdów, ścieżek i opasek wokół budynków. Wszędzie zastosowaliśmy kostkę i płyty z betonu, dobierając ich kolorystykę do koloru tynku i dachu. Materiał z posypką mineralną z granitu i bazaltu daje nam namiastkę naturalnego granitu, z którego zrezygnowaliśmy z powodu wysokiej ceny.

Nawierzchnie z granitu kosztowałyby 3-4 razy drożej niż betonowe, które ułożyliśmy na działce. Po przeprowadzce brakowało nam porządnej drewutni, więc utwardziliśmy fragment gruntu zwykłą, najtańszą kostką z betonu i zadaszyliśmy.

Kształt trapezu i powierzchnia ok. 40 m2 spowodowały dużą ilość odpadów bruku i wydłużyły czas pracy

Rady i przestrogi: Korzystamy ze wszystkich tarasów, bo są funkcjonalne. Te przy domu zbudowaliśmy na ziemnym nasypie. Zamówiliśmy kilka wywrotek ziemi i piachu oraz spychacz, który wyprofilował nasyp o takiej wysokości, żeby docelowo posadzki tarasów znalazły się kilka centymetrów poniżej posadzki w domu.

Kiedy fachowcy od układania bruku rozpoczęli przygotowywania podkładu, umocowaliśmy wzdłuż progów okien tarasowych izolację ze styroduru o gr. 16 cm. W podkładzie poprowadziliśmy również rury odpływu deszczówki z dachu. Po mechanicznym zagęszczeniu tłucznia, wykonawcy układali i zagęszczali gotową podsypkę cementowo-piaskową. Przywozili ją wywrotką w stanie sypkim, już zmieszaną w odpowiednich proporcjach.

Ponieważ obrzeża tarasów z kostki o grubości 6 cm, a nawierzchnię z płyt o gr. 2,5 cm, musieli inaczej przygotowywać podkład. Narzekali na dodatkowy kłopot, podobnie jak na konieczność przycinania części płyt. Projektant nawierzchni zaprojektował bowiem główny taras w kształcie trapezu. Odradzamy taki zabieg, bo spowodował sporą ilość odpadów, przedłużył czas układania nawierzchni i podrożył robociznę. Efekt wizualny wcale nie jest spektakularny!

Po kilku tygodniach trzeba było zdjąć część nawierzchni głównego tarasu, ponieważ robotnicy źle wyprofilowali spadek i w paru miejscach stała woda opadowa. Wzdłuż elewacji kostka też opadła, bo wadliwie zagęścili podkład, a na domiar złego zagnieździły się w nim mrówki. Podsypka cementowo-piaskowa związała na tyle mocno, że musieli odkuwać bruk. Naprawa trwała dzień i była bezpłatna, w ramach reklamacji.

Nie zaimpregnowaliśmy nawierzchni tarasów, ale nadal mają pierwotny kolor. Kilka plam od tłuszczu pojawiło się w grillowni. Nie myjemy tarasów myjką ciśnieniową, tylko je zamiatamy. W jednym miejscu odpadła posypka.

Córki wykorzystują nawierzchnie do zabawy w klasy, jazdę na rowerach i rolkach. Upadek na nich jest podobny w skutkach, jak upadek na asfalcie. Kolana są trochę zdarte. Jednak jesteśmy zadowoleni z antypoślizgowych nawierzchni ze szlachetną posypką - na górnym tarasie mamy posadzkę z antypoślizgowego gresu, ale nie wytrzymuje konkurencji z betonową na tarasach ziemnych.

Radzimy kupować materiały nawierzchniowe tylko z jednej partii. Ciemnoszara kostka różni się kolorystycznie, bo część pochodzi z innej dostawy.

Koszty materiałów i robocizny: wszystkie nawierzchnie utwardzane (tarasy, podjazdy, ścieżki) o łącznej powierzchni 300 m2 - 50 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak wykończyć meble ogrodowe z palet?
Jak wykończyć meble ogrodowe z palet?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny