Który rodzaj ogrodzeń jest najpopularniejszy, a które obecnie rzadko się wykonuje?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Który rodzaj ogrodzeń jest najpopularniejszy, a które obecnie rzadko się wykonuje?

Właśnie planujesz wybudować ogrodzenie? Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze rozwiązania, a których już prawie nie stosujemy. Między innymi tę kwestię porusza inwestor w rozmowie z ekspertem budowlanym.

aktualizacja: 2024-04-18 10:26:26
Streszczenie artykułu
Podczas planowania budowy ogrodzenia ważne jest sprawdzenie lokalnych przepisów dotyczących wyglądu, wysokości i materiałów, z których może być wykonane. W przypadku ogrodzeń niższych niż 2,2 m zezwolenie nie jest wymagane. Najlepiej jest budować docelowe ogrodzenie po zakończeniu wszystkich prac budowlanych na działce, aby uniknąć uszkodzeń. Sposób wykonania fundamentu zależy od rodzaju ogrodzenia i rodzaju gruntu, przy czym należy zastosować odpowiednie zabezpieczenia, takie jak izolacja przeciwwilgociowa i dylatacje. Wśród popularnych rozwiązań dominują ogrodzenia przęsłowe, zarówno metalowe o nowoczesnym wzornictwie, jak i drewniane, które pasują do różnych stylów ogrodów. Dostępne są różnorodne panele ogrodzeniowe, w tym metalowe, drewniane i betonowe, które oferują zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Betonowe panele umożliwiają szybką i ekonomiczną budowę, a lekkie panele z siatki są stosunkowo tanie i proste w montażu. Pomimo zmniejszonej popularności, mury z kamienia czy cegły nadal znajdują zastosowanie, szczególnie jako elementy konstrukcyjne ogrodzeń.
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Czy budowa ogrodzenia wiąże się z jakimiś szczególnymi formalnościami?
 • Na jakim etapie budowy domu najlepiej wybudować ogrodzenie?
 • Jak wykonać fundament pod ogrodzenie?
 • Jaki jest obecnie najpopularniejszy typ ogrodzeń?
 • Jakie panele ogrodzeniowe są do wyboru?
 • Dlaczego obecnie rzadko wykonuje się mury?
 • Jaki rodzaj ogrodzenia jest dobrą propozycją dla lubiących nowoczesne i modne rozwiązania?
 • Jakie zalety ma siatka ogrodzeniowa rozwijana z rolki?

Inwestor: - Dzień dobry, planuję wybudować ogrodzenie wokół mojej posesji. Na początek chciałbym wiedzieć, czy jego budowa wiąże się z jakimiś szczególnymi formalnościami.

Ekspert budowlany: - Przepisy prawne dotyczące budowy ogrodzeń nie są zbyt rozbudowane. Jeżeli bariera będzie niższa niż 2,2 m niepotrzebne będzie nawet zezwolenie. Najpierw trzeba jednak sprawdzić, czy wytyczne dotyczące wyglądu ogrodzenia, jego wysokości oraz rodzaju zastosowanego materiału nie wynikają z przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Ważne też, by bariera nie przekraczała granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicy, a także nie stwarzała zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Dlatego nie wolno umieszczać ostro zakończonych elementów na wysokości poniżej 1,8 m.

➡️ Przeczytaj również informację o tym, jakie typy ogrodzeń są zabronione?

- Na jakim etapie budowy domu najlepiej wybudować ogrodzenie?

- Docelowe ogrodzenie najlepiej postawić po zakończeniu budowy domu i rozmaitych robót na działce. Istnieje bowiem duże ryzyko uszkodzenia bramy podczas transportu materiałów budowlanych. W okresie tym nie zawsze wystarcza też funduszy na solidny mur - optymalnym rozwiązaniem jest zatem płot tymczasowy.

Ogrodzenie nie tylko wyznacza granice posesji, ale jest też ważnym elementem architektonicznym. Powinno być więc dopasowane stylistycznie do budynku i jego otoczenia. (fot. z lewej: Betard, fot. z prawej: Wiśniowski)

- Przejdźmy do konkretów. Jak wykonać fundament pod ogrodzenie?

- Sposób fundamentowania zależy zarówno od rodzaju ogrodzenia, jak i od podłoża. Masywne bariery wymagają oczywiście solidniejszej podstawy niż lekkie płoty z siatki.

Jeśli zaś chodzi o grunty, to w przypadku tych, które nie pęcznieją pod wpływem mrozu (niewysadzinowe, przede wszystkim piaski), nawet pod ciężki pełny mur wystarczy fundament zagłębiony na ok. 60 cm. W gruntach wysadzinowych (głównie gliniastych), mur wymaga zaś posadowienia na głębokości poniżej strefy przemarzania (80-140 cm - zależnie od regionu). Przy płytszym posadowieniu popękałby na skutek ruchów gruntu.

Gdy ogrodzenie składa się z podmurówki, murowanych słupków i metalowego lub drewnianego wypełnienia pomiędzy nimi, często pod słupki wykonuje się fundament głębszy (jego głębokość zależy od rodzaju gruntu), a pod przęsła płytszy (ok. 60 cm). Fundament wyprowadza się 15-20 cm ponad poziom gruntu, zaś na jego zwieńczeniu - w miejscu budowy słupków lub cokołu - układa poziomą izolację przeciwwilgociową z folii fundamentowej lub papy. Trzeba też pamiętać o wykonaniu dylatacji między słupkami i ich fundamentem a podmurówką - w przeciwnym razie fundament w tych miejscach będzie pękał. Przęsła metalowe i drewniane (dość ciężkie) muszą opierać się na cokole, natomiast lekkie z siatki czy paneli wystarczy zamocować do słupków stabilnie osadzonych w podłożu.

Schemat: Sposób wykonania fundamentu punktowego pod słupki
Sposób wykonania fundamentu punktowego pod słupki
Schemat: Sposób posadowienia ogrodzenia z podmurówką
Sposób posadowienia ogrodzenia z podmurówką

➡️ Przeczytaj także co robić, gdy beton z podmurówki ogrodzenia kruszy się i odpada?

- Wspomniał pan o przęsłach i panelach. Zdaje się, że to obecnie najpopularniejszy typ ogrodzeń?

- Tak. Przęsła osadza się zazwyczaj na solidnej podmurówce z cegieł, bloczków lub wylewanej z betonu. Tego typu ogrodzenia można kupić w zestawie ze słupkami i wszystkimi niezbędnymi akcesoriami.

Spośród płotów przęsłowych metalowych największym powodzeniem cieszą się te, które mają proste, nowoczesne wzornictwo. Produkowane są ze stalowych prętów, rur albo kształtowników. Opcję ekskluzywną stanowią bogato zdobione przęsła, kute ręcznie ze stali w zakładach kowalstwa artystycznego. Mniej kosztują ich imitacje w postaci żeliwnych odlewów. Ogrodzenia metalowe producenci zabezpieczają poprzez cynkowanie ogniowe, powlekanie tworzywem albo lakierowanie proszkowe. Mimo to, po kilku latach może pojawić się korozja i łuszczenie zewnętrznej powłoki. Wtedy zaleca się usunąć rdzę i farbę (papierem ściernym, drucianą szczotką lub szlifierką), przeszlifować metal, zabezpieczyć warstwą podkładową, a na koniec pomalować na kolor docelowy.

W sprzedaży są też gotowe przęsła drewniane w rozmaitym wzornictwie, produkowane ze sztachet prostych bądź profilowanych. Pasują zarówno do ogrodów w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnym. Należy jednak pamiętać, że drewno nie jest zbyt trwałym materiałem - niezabezpieczone szybko ulega korozji biologicznej. Musi być zabezpieczone przed działaniem wilgoci i grzybów. Producenci oferują zaimpregnowane przęsła czy panele z drewna, jednak nawet właściwie chroniony materiał trzeba po kilku latach odnawiać. W tym celu usuwa się odchodzącą farbę i zmurszałe fragmenty (małe papierem ściernym i twardą szczotką, duże szlifierką). Niewielkie ubytki maskuje się szpachlą, większe - fragmentami drewna. Na koniec całość należy przeszlifować, zaimpregnować i pokryć lakierem lub farbą.

Spośród płotów przęsłowych metalowych największym powodzeniem cieszą się te, które mają proste, nowoczesne wzornictwo. Produkowane są ze stalowych prętów, rur albo kształtowników.

- A jakie panele są do wyboru?

- Oferta jest bardzo szeroka. Przykładowo delikatniejszą formę metalowych ogrodzeń stanowią panele z cienkich prętów ocynkowanych i pomalowanych proszkowo (tzw. panele z siatki). Są lekkie, znacznie stabilniejsze i estetyczniejsze od siatki z rolki, ale i droższe. Mocuje się je do metalowych słupków, znajdujących się w zestawie. Przęsła takie mogą być płaskie albo mieć wyprofilowane pręty. Zakończone bywają one elementami dekoracyjnymi. Aby ogrodzenie lepiej izolowało, można je obsadzić roślinnością albo przepleść pomiędzy pionowymi drutami specjalne taśmy z tworzywa sztucznego, dostępne w różnych kolorach. Panele ogrodzeniowe produkowane są również z drewna. Jednak takie pełnią raczej funkcję ozdobną, bo nie tworzą solidnej zapory. Z powodzeniem mogą też dzielić ogród na części czy osłaniać miejsce wypoczynku - taras, altanę itd. Dostępne są jako pełne i ażurowe (np. w formie kraty). Osadza się je na drewnianych słupkach, kupowanych w komplecie.

Ogrodzenia z drewna
Ogrodzenia z drewna bardzo dobrze prezentują się wokół działek położonych pod miastem, na wsi albo w lesie. (fot. Altax)

Prefabrykowane panele betonowe umożliwiają budowę trwałego ogrodzenia niedużym kosztem i w krótkim czasie. Beton w tym wydaniu może jednak wyglądać nieco przytłaczająco, dlatego najlepiej wybrać elementy w stonowanym kolorze i po zamontowaniu obsadzić pnączami. Panele mogą być pełne bądź ażurowe, z rozmaitymi wytłoczeniami (np. imitującymi mur z cegły czy bloczków kamiennych). Montaż (i demontaż) płotu jest łatwy i szybki - panele wsuwa się w pionowe bruzdy w słupkach wchodzących w skład systemu.

Aluminiowe ogrodzenie panelowe
Aluminiowe ogrodzenie panelowe. (fot. Joniec)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

- Obecnie chyba rzadko wykonuje się mury?

- Tak, są mniej popularne niż dawniej. Stosowany kiedyś powszechnie kamień jest drogi i trudniej dostępny, dlatego wykonuje się z niego zazwyczaj tylko podmurówkę. Stanowi ona oparcie dla lżejszych przęseł - najczęściej z drewna bądź metalu. Takie ogrodzenia prezentują się niezwykle elegancko i są bardzo solidne. Ich trwałość zależy od rodzaju zastosowanego kamienia - największą charakteryzuje się granit, bazalt, sjenit, kwarcyt i porfir.

Zamiast kamienia, do wykonania części konstrukcyjnej muru wykorzystuje się też cegły silikatowe i klinkierowe. Oferowane są w rozmaitych fakturach i kolorach. Nie wymagają wykończenia. Inaczej jest z cegłami zwykłymi, które trzeba otynkować, a następnie pomalować lub przykleić płytki.

Mur można również wznieść z bloczków silikatowych bądź betonowych, które także występują w wielu barwach i fakturach. Ich zaletą jest możliwość wykonania tzw. suchego muru, bez używania zaprawy. Umożliwiają to specjalnie wyprofilowane zamki, ułatwiające dopasowanie elementów. Po wzniesieniu muru bloczki zbroi się prętami stalowymi i wypełnia betonem.

Kolejnym sposobem na wykonanie muru jest wylanie cokołu z betonu w deskowaniu lub wymurowanie go z pustaków. Taka konstrukcja wymaga pomalowania lub obłożenia płytkami.

Jeżeli zależy nam na prywatności, powinniśmy zdecydować się na pełne ogrodzenie. (fot. z lewej: Forbet, fot. z prawej: Polbruk)
Na słupach ogrodzenia można zamontować oświetlenie
Na słupach ogrodzenia można zamontować oświetlenie, które pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i poprawia bezpieczeństwo w otoczeniu domu. (fot. Joniec)
Stosowany kiedyś powszechnie kamień jest drogi i trudniej dostępny, dlatego wykonuje się z niego zazwyczaj tylko podmurówkę. Stanowi ona oparcie dla lżejszych przęseł - najczęściej z drewna bądź metalu.

- Zauważyłem, że modne są dziś ogrodzenia wykonywane z metalowych siatek, które wypełnione są kamieniami.

- To gabiony. Kosze z siatki mogą być wypełnione nie tylko kamieniami, ale też tłuczniem, gruzem, drewnem czy szkłem. Ten rodzaj ogrodzeń to propozycja dla wszystkich lubiących nowoczesne i modne rozwiązania. Gabiony gwarantują, że ogrodzenie będzie stabilne i szczelne, dobrze izolujące od hałasu i kurzu.

Z masywnych koszy często powstają tylko cokoły i słupy, do których montuje się przęsła innego rodzaju. Dzięki temu ogrodzenie nie wygląda ciężko. Na rynku można również znaleźć płaskie panele gabionowe, które pełnią rolę przęseł. Ogrodzenia takie mają dość surowy charakter i najlepiej pasują do nowoczesnej architektury. Ich wygląd zależy jednak od rodzaju siatki i materiału wypełniającego. Najczęściej powstają ze stalowego drutu ocynkowanego ogniowo. Mogą być dodatkowo zabezpieczone powłoką z PVC bądź lakierem proszkowym.

Na płoty polecane są kosze z siatki plecionej (ma mniej spawów narażonych na korozję niż siatka zgrzewana), powleczonej tworzywem. Wielkość oczek musi być dostosowana do rodzaju wypełnienia. Montaż jest dość prosty. Masywne kosze nie wymagają fundamentu i można je w dowolny sposób rozstawiać (nawet na różnych poziomach). Płaskie panele osadza się natomiast na specjalnych prostokątnych słupach (znajdujących się w zestawie), które trzeba zabetonować w podłożu.

Z gabionów tworzy się stabilne i szczelne przegrody, dobrze izolujące od hałasu i kurzu. (fot. Konsport)

- Takie ogrodzenia są pewnie dość drogie. A jakie możliwości ma inwestor z mniej zasobnym portfelem?

- Najtańszy sposób na ogrodzenie to siatka rozwijana z rolki. W sprzedaży są wyroby plecione i zgrzewane (z prostokątnymi oczkami), z drutu ocynkowanego lub dodatkowo powleczonego tworzywem w różnych kolorach. Sztywność (a zatem i trwałość) takiego ogrodzenia zależy przede wszystkim od grubości drutu - nie powinien być on cieńszy niż 3 mm - oraz wielkości oczek (im mniejsze, tym lepiej).

Siatki powleczone warstwą tworzywa nie wymagają konserwacji. Wersje z powłoką cynkową co kilka lat należy odnawiać (szczególnie gdy nie została przez nas pomalowana farbą). Z czasem cynk się bowiem utlenia i dochodzi do korozji. Rdzę należy usunąć, a następnie zaaplikować farbę podkładową i nawierzchniową.

Montaż siatki nie jest zbyt trudny. Rozciąga się ją na słupkach - najczęściej z kątowników lub rur stalowych zamkniętych od góry (tak, by woda nie wniknęła do ich wnętrza). Pomiędzy skrajnymi słupkami u góry i u dołu rozpina się linki stalowe i mocuje do nich siatkę.

Druciana siatka ogrodzeniowa, sprzedawana w rolkach
Druciana siatka ogrodzeniowa, sprzedawana w rolkach, wybierana jest przez licznych inwestorów przede wszystkim ze względu na niską cenę. (fot. Betafence)

- Dziękuję za rozmowę.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Joniec

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czy budowa ogrodzenia wiąże się z jakimiś szczególnymi formalnościami?

  Budowa ogrodzenia wiąże się z formalnościami tylko w przypadku, gdy wysokość bariery przekroczy 2,2 m. Wtedy wymagane jest zezwolenie. Niezależnie od wysokości, należy sprawdzić lokalne przepisy dotyczące wyglądu, wysokości oraz rodzaju materiału, z którego ogrodzenie może być wykonane.
 • Na jakim etapie budowy domu najlepiej wybudować ogrodzenie?

  Najlepiej jest wybudować docelowe ogrodzenie po zakończeniu budowy domu i robót na działce, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia bramy podczas transportu materiałów budowlanych. W międzyczasie warto rozważyć postawienie tymczasowego płotu.
 • Jak wykonać fundament pod ogrodzenie?

  Wykonanie fundamentu zależy od rodzaju ogrodzenia i podłoża. Dla masywnych barierek potrzebna jest solidniejsza podstawa, często głębokość fundamentu musi być dostosowana do warunków gruntowych i regionu. Pod lżejsze ogrodzenia wystarczy płytsze posadowienie, ale ważne jest również zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej oraz dylatacji.
 • Jaki jest obecnie najpopularniejszy typ ogrodzeń?

  Najpopularniejsze obecnie są ogrodzenia przęsłowe, zazwyczaj montowane na solidnej podmurówce i dostępne w zestawach z słupkami i akcesoriami. Modne są przęsła metalowe o nowoczesnym wzornictwie oraz drewniane, które dodają uroku ogrodom w stylu nowoczesnym czy rustykalnym.
 • Jakie panele ogrodzeniowe są do wyboru?

  W ofercie są panele metalowe z cienkich prętów, panele z siatki, oraz drewniane panele dekoracyjne. Dostępne są także prefabrykowane panele betonowe, które pozwalają na szybkie i kosztowo efektywne wznoszenie ogrodzeń. Panele te mogą być pełne lub ażurowe, co umożliwia różnorodność w wyglądzie i funkcji ogrodzenia.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!