Jakie typy ogrodzeń są zabronione?

Jakie typy ogrodzeń są zabronione?

Przede mną budowa ogrodzenia. Czy taka inwestycja wymaga pozwolenia na budowę lub zgłoszenia? Jakie typy ogrodzeń są zabronione?

Odpowiedź eksperta: W większości przypadków budowa ogrodzenia - zarówno tymczasowego, jak i docelowego - nie wymaga pozwolenia, ani zgłoszenia. Jeśli jednak będzie ono wyższe niż 2,2 m, zamiar budowy należy zgłosić w starostwie. W przypadku działek niezabudowanych konieczne bywa też uzyskanie zgody zarządcy drogi na budowę płotu od jej strony. Zgody zarządcy wymaga również lokalizacja zjazdu do bramy.

Ponadto żadne ogrodzenie nie może przekraczać granic posesji oraz linii rozgraniczającej ulicę. Nie może też stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt (zabrania się umieszczania drutu kolczastego, tłuczonego szkła, ostro zakończonych elementów na wysokości poniżej 1,8 m). Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, a ich progi umożliwiać swobodny wjazd osobom na wózkach inwalidzkich.

Ponadto przegroda musi spełniać warunki zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. Ten pierwszy może określać np. jego rodzaj, wysokość, kolor. Czasem priorytetem jest bowiem nawiązanie do tradycji regionu i okolicznej zabudowy.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: L. Jampolska

Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus

Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz