Co robić, gdy beton z podmurówki ogrodzenia kruszy się i odpada?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Co robić, gdy beton z podmurówki ogrodzenia kruszy się i odpada?

Po 20 latach od postawienia ogrodzenia, na podmurówce mojego płotu pojawiły się pęknięcia i ubytki. Bardzo solidna, głęboka na 70 cm podmurówka wygląda w wielu miejscach jak na załączonych zdjęciach. Żona oczekuje, że naprawię pęknięcia i ubytki. Kiedyś potrafiłem murować, ale kiedy to było. Wiem, że teraz są jakieś gotowe zaprawy czy kleje, ale potrzebuję łopatologicznych wskazówek materiałowych.

aktualizacja: 2022-01-19 07:26:10

Przedstawione na fotografiach zniszczenia podmurówki ogrodzenia wskazują przede wszystkim na niską jakość użytego betonu, który nie zapewniał dostatecznej mrozoodporności. Beton ten powstał prawdopodobnie w wyniku użycia niewłaściwego kruszywa, np. piasku z dużą zawartością pyłów, oraz niedostatecznej ilości cementu.

O przyspieszenie niszczenia materiału podejrzane jest również całkowicie bezużyteczne "zbrojenie" - chyba z rur stalowych - które w chłonącym wodę betonie skorodowały, a puste przestrzenie w ich wnętrzu umożliwiały długotrwałe utrzymywanie się zawilgocenia.

Jakie są sposoby wyremontowania podmurówki?

Sposób wyremontowania takiej podmurówki zależy głównie od rozległości uszkodzeń. Czy występują one na krótkim odcinku, czy też dotyczą niemal całego ogrodzenia, o długości kilkudziesięciu lub nawet kilkuset metrów?

Niestety, ze względu na znaczne prawdopodobieństwo użycia betonu o niskiej wytrzymałości, przeprowadzenie lokalnych napraw nie gwarantuje, że w niedługim czasie podobne uszkodzenia nie pojawią się również i w innych miejscach. Prace remontowe można jednak przeprowadzić etapami, zaczynając od najbardziej zniszczonych odcinków. Wybór technologii zależeć będzie od możliwości sprzętowych oraz wykonawczych i, oczywiście, przewidywanych kosztów.

Przy wyborze sposobu wyremontowania tej podmurówki można brać pod uwagę trzy technologie:

  • uzupełnienie ubytków,
  • wylanie nowej osłony podmurówki w szalunku,
  • utworzenie podmurówki z elementów prefabrykowanych.

Ze względu na znaczną powierzchnię odspojonego materiału, a także złą jakość starego podłoża, uzupełnienie jedynie ubytków przy użyciu specjalistycznych zapraw w tym przypadku nie będzie zbyt racjonalne, biorąc pod uwagę wysoką cenę materiałów renowacyjnych i ich przewidywane bardzo duże zużycie.

Remont podmurówki przez wykonanie nadlewu w szalunku poszerzonym

Natomiast pewnym, względnie racjonalnym rozwiązaniem, może być wykonanie nadlewu w szalunku poszerzonym. Wokół podmurówki utworzy się wtedy np. 3-4 cm warstwa ochronna z betonu mrozoodpornego i o dużej wytrzymałości. Jest to jednak dość pracochłonny sposób naprawy, a długofalowy efekt trudny do przewidzenia - ze względu na pozostawienie wodochłonnego "rdzenia", który może np. pęcznieć, powodując pękanie utworzonej osłony.

Pewne zastrzeżenia estetyczne oraz formalne może też budzić poszerzenie podmurówki o kilka centymetrów po obu stronach, stając się np. powodem konfliktu sąsiedzkiego, jeśli nowa podmurówka wejdzie na teren sąsiada.

Schemat: Naprawa ogrodzenia przez wylanie nowej osłony podmurówki w szalunku
Jednym ze sposobów naprawy ogrodzenia jest wylanie nowej osłony podmurówki w szalunku.

Niemniej, decydując się na takie rozwiązanie, prace remontowe polegać będą na przygotowaniu podłoża, ustawieniu szalunku i wypełnieniu go betonem. Przygotowanie podłoża rozpoczynamy od usunięcia luźnych fragmentów podmurówki, zwracając przy tym uwagę, czy pozostawiony materiał jest dostatecznie mocno związany. Oczyszczenie podmurówki może sprawiać kłopoty ze względu na zabetonowane w niej brzegu siatki ogrodzeniowej - odstający beton trzymany jest wtedy przez druty ogrodzenia i w takich miejsca trzeba ją przeciąć.

Należy też usunąć dostępne odcinki metalowego "zbrojenia", wycinając je np. szlifierką kątową. Naprawiany obszar warto oczyścić myjką wysokociśnieniową, która usunie kurz i porosty. Jako szalunek można wykorzystać deski, płyty szalunkowe lub OSB, ewentualnie wypożyczone deskowanie systemowe.

W przypadku użycia desek grubości przynajmniej 25 mm, zbijamy z nich tzw. tarczę, łącząc je co ok. 1 m prostopadle przybitymi króciakami. Szerokość deskowania powinna odpowiadać wysokości podmurówki, z uwzględnieniem 4-5 cm nadlewu. Przy ustawianiu deskowania na wymaganą szerokość trzeba zapewnić ok. 4 cm odstęp od starej podmurówki, wykorzystując jako dystans np. betonowe płytki przyklejone do jej dołu.

Unieruchomić deskowanie można w klasyczny sposób - wstawiając poziomą rozpórkę u dołu i skośnie ustawioną podpierającą je u góry, obie oparte na wbitym w ziemię kołku i ustabilizowane gwoździami. W podobny sposób ustawiane jest deskowanie z płyt, przy czym OSB warto pokryć folią, zabezpieczając ją w ten sposób przed wchłanianiem wody z betonu. Stabilne ustawienie deskowania systemowego przeprowadza się według zaleceń jego producenta, np. unieruchamiając je wbitymi u dołu kołkami, a na górze wstawiając łączniki dystansowe.

Deskowanie wypełniamy betonem klasy C16/20, używając mieszanki betonowej z dodatkiem preparatu uszczelniającego.

Ze względu na niewielką ilość zużywanego jednorazowo betonu, przygotujemy go samodzielnie w następujących proporcjach:

  • 25 kg cementu portlandzkiego CEM I 32,5 R,
  • 40 litrów piasku płukanego,
  • 80 litrów żwiru frakcji 2-8 mm,
  • 12 litrów wody,
  • uszczelniacz, dodany w ilości zgodnej z zaleceniami producenta (najczęściej ok. 1% ilości cementu).

Składniki zmieszane w betoniarce powinny mieć konsystencję półpłynną. Deskowanie musi mieć zabezpieczone końce przed wypływaniem betonu. Wypełnia się je po zwilżeniu starej podmurówki. Szalunek można zdjąć po 2-3 dniach, dbając w międzyczasie o utrzymanie dostatecznej wilgotności betonu (trzeba go zraszać).

Remont podmurówki przez zastąpienie jej elementami prefabrykowanymi

Optymalnym sposobem na wyremontowanie tak zniszczonej podmurówki jest zastąpienie jej elementami prefabrykowanymi, których koszt to ok. 15 zł za m.b. Najtrudniejszym etapem prac będzie usunięcie starej podmurówki - na głębokość pozwalającą na wstawienie nowych paneli (zazwyczaj 20-25 cm, zależnie od ich szerokości). Na całej długości naprawianego ogrodzenia musimy też odciąć zabetonowaną w podmurówce siatkę. Do skruszenia podmurówki można użyć ręcznego, dużego młota, dłut lub posłużyć się młotem udarowym, szlifierką kątową, albo przecinarką z dużą tarczą diamentową.

Schemat: Remont ogrodzenia przez zastąpienie zniszczonej podmurówki elementami prefabrykowanymi
Optymalna metoda remontu to zastąpienie zniszczonej podmurówki elementami prefabrykowanymi

Podczas tych prac warto starać się, aby pozostająca w ziemi część starej podmurówki miała możliwie równą powierzchnię. Ułatwi to ustawienie prefabrykowanych elementów. Podmurówki systemowe przystosowane są wymiarowo do określonego rozstawienia słupków ogrodzeniowych i może się zdarzyć, że nie będą pasować do remontowanego ogrodzenia. Ponieważ prefabrykaty osadzane są w gotowych łącznikach, należy wybrać gładki, jednolity model prefabrykowanej podmurówki, co pozwoli przecinać je w dowolnym miejscu. Przykładowo - panel ma długość 200 cm, a słupki stoją co 300 cm i po wstawieniu łączników pozostaje do wypełnienia 280 cm. Wykorzystujemy wtedy dwa odpowiednio skrócone panele połączone dodatkowym łącznikiem między słupkami.

Montaż nowej podmurówki zaczynamy od wstawienia łącznika przy słupku. Elementy te mają niesymetryczne wycięcia - większe pozostawia miejsce na słupek. Pierwszy łącznik osadza się na podkładzie z gęstego betonu, regulując jego wysokość względem poziomu siatki. Na betonowym podkładzie umieszczamy następnie panel podmurówki, odpowiednio go poziomując i blokując łącznikiem słupkowym bądź pośrednim. Stabilizację podmurówki uzyskujemy poprzez wypełnienie zaprawą cementową zamków łączników słupkowych i pośrednich i ewentualnym obsypaniu ziemią u dołu nowej podmurówki.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Cezary Jankowski

Zdaniem naszych Czytelników

13 Jun 2022, 12:35

Zostaw tak jak jest, trzymaj kaskę na wegiel, zasłoń roślinnością. 

12 Jun 2022, 21:01

1 godzinę temu, Gość DZIALKOWIEC napisał:  DORADZCIE CO ROBIC Z TYM MURKIEM   Odpowiedź jest tuż nad Twoim postem. "Można oczywiście reanimować trupa, ale nie wiem czy ma to do końca sens"

Gość DZIALKOWIEC

12 Jun 2022, 19:11

a umnie na dzialce po 30 latach polozylo sie ogrodzenie siadkowo slupkowe wraz z murkiem calkowicie lezy na ziemi niema dostempu do prandu ani wody jest to dlugosc okolo 20 metr trzeba chyba kilofem pomalu rozbijiac dzialka jest polozona w kielcach na terenie podz imienia stokrotka tereny ...

Gość plot-bud

13 Dec 2020, 14:43

Można oczywiście reanimować trupa, ale nie wiem czy ma to do końca sens, tymbardziej, że to wcale tanio nie wychodzi. Oczywiście wszystko zależy jak ta degradacja daleko się posunęła, bo jak to są małe spękania to jakieś otynkowanie wystarczy, ale jak ten murek się sypie to ...

Gość SS

21 Feb 2019, 09:38

O matko ale lipa jak u Wojewódziego

Gość PZ

31 Jul 2014, 10:20

Klej elastyczny do kafli,będzie dobrze

Gość mazowszanin

07 May 2014, 22:43

... stosować zaprawę do naprawy konstrukcji betonowych .. he he dobre dzisiaj objechałem trzy markety i inne małe sklepy i NIC takiego nie jest produkowane .... tak więc nie ma takich gotowych zapraw .... trzeba kombinować i samemu zmieszać np. posadzkową z tynkarską .... męczarnia na całego .....

Gość Lol

09 Aug 2013, 13:49

Co za ekspert, nie powiem doradził, że ho ho. Chciałbym być takim ekspertem.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!