Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Co zrobić, by rośliny bezpiecznie przezimowały do wiosny?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co zrobić, by rośliny bezpiecznie przezimowały do wiosny?

Zimowe mrozy mogą być niebezpieczne dla niektórych roślin - zwłaszcza gatunków egzotycznych, wrażliwych odmian i tych niedawno posadzonych. By bezpiecznie przezimowały do wiosny wymagają odpowiedniego okrycia.

aktualizacja: 2020-11-30 05:08:46

Okrywanie najlepiej rozpocząć po pierwszych przymrozkach, jednak dopiero wtedy, gdy przez kilka dni będzie utrzymywać się temperatura -5°C, a gleba przemarznie na kilka cm (zwykle najwcześniej dopiero w połowie listopada). Nie warto się jednak spieszyć, gdyż okrycie założone zbyt wcześnie może spowodować więcej szkody, niż pożytku, gdyż podniesie temperaturę wokół rośliny i niepotrzebnie wydłuży wegetację, opóźniając wejście w okres spoczynku. Pierwsze, niewielkie spadki temperatury nie będą groźne dla większości z nich, poza gatunkami egzotycznymi. Groźne będą dopiero ostre mrozy (najczęściej dopiero w lutym) i towarzyszące im silne wiatry.

Nie trzeba jednak zabezpieczać wszystkich roślin, tylko skupić się na gatunkach i odmianach wrażliwych na mrozy (np. żywotniki wschodnie, hortensje ogrodowe, młode magnolie, ostrokrzewy, budleje oraz młode drzewka i krzewy owocowe, niektóre byliny - np. lawenda) oraz tych niedawno posadzonych, gdyż nie zdążyły się jeszcze zaaklimatyzować i ukorzenić w nowym miejscu. Wiele rodzimych gatunków poradzi sobie doskonale bez naszej pomocy! Informacje o wrażliwości na mróz i potrzebie ochrony można łatwo znaleźć w katalogach roślin oraz na stronie e-katalogroslin.pl, należącej do Związku Szkółkarzy Polskich.

Okrywanie jest szczególnie potrzebne gatunkom zimozielonym - np. różanecznikom, wrzosom, bukszpanom, laurowiśniom. Nie tyle mróz im straszny, co susza! W czasie ostrych mrozów gleba jest tak zmarznięta, że pobieranie wody przez korzenie jest utrudnione. Efekt ten dodatkowo potęguje silny mroźny wiatr. W czasie słonecznego dnia roślina usycha z braku wody, a nie z zimna. Aby temu zapobiec, trzeba rośliny osłonić od słońca i wiatru - najlepiej agrowłókniną lub specjalną matą cieniującą. Różom, krzewom i drzewom owocowym (zwłaszcza młodym) warto zabezpieczyć podstawę pędu i system korzeniowy poprzez usypanie przy podstawie kilkunastocentymetrowego kopczyka z ziemi, kompostu lub kory sosnowej. By nie rozwiał go wiatr, warto obłożyć go gałązkami świerkowymi.

Materiały do zabezpieczania roślin muszą być przewiewne dla powietrza i przepuszczalne dla wody. Do okrywania nie nadaje się folia, która szybko może doprowadzić do przegrzania i zawilgocenia roślin. Zdecydowanie najlepszym, tanim i najczęściej wybieranym materiałem jest biała agrowłóknina o gramaturze 50 g/m². Można ją bez problemu kupić w każdym centrum ogrodniczym, markecie typu Dom i Ogród lub zamówić przez internet. Część nadziemną rośliny należy 2-3 krotnie owinąć i zabezpieczyć sznurkiem, by tkanina się nie rozwiązała. Donice dodatkowo trzeba osłonic styropianem - jeśli to możliwe to także od spodu.

Warto pamiętać, że decydujący wpływ na bezpieczne zimowanie ma posadzenie rośliny we właściwym miejscu (dostosowanym do konkretnych wymagań i strefy mrozoodporności) oraz odpowiednia pielęgnacja w sezonie (np. racjonalne nawożenie jesienne).

Paweł Romanowski
Redaktor portalu zielonyogrodek.pl
fot. ©7MONARDA / Fotolia

Zdaniem naszych Czytelników

time image

04 Gru 2017, 12:55

Jeśli krzewy rosną w zacisznym miejscu, to jest duża szansa, że przetrwają bezpiecznie mrozy nawet bez naszej pomocy. Hortensje bukietowe i krzewiaste dobrze zimują nawet bez okrycia. Nawet jeśli zimą przemarzną ich pędy, to w przyszłym roku zakwitną, bo ich pąki kwiatowe formują ...

time image

Gość Max

04 Gru 2017, 12:40

A co będzie, jak nie okryję hortensji?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje