Co zrobić, by rośliny bezpiecznie przezimowały do wiosny?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co zrobić, by rośliny bezpiecznie przezimowały do wiosny?

Zimowe mrozy mogą być niebezpieczne dla niektórych roślin - zwłaszcza gatunków egzotycznych, wrażliwych odmian i tych niedawno posadzonych. By bezpiecznie przezimowały do wiosny wymagają odpowiedniego okrycia.

Okrywanie najlepiej rozpocząć po pierwszych przymrozkach, jednak dopiero wtedy, gdy przez kilka dni będzie utrzymywać się temperatura -5°C, a gleba przemarznie na kilka cm (zwykle najwcześniej dopiero w połowie listopada). Nie warto się jednak spieszyć, gdyż okrycie założone zbyt wcześnie może spowodować więcej szkody, niż pożytku, gdyż podniesie temperaturę wokół rośliny i niepotrzebnie wydłuży wegetację, opóźniając wejście w okres spoczynku. Pierwsze, niewielkie spadki temperatury nie będą groźne dla większości z nich, poza gatunkami egzotycznymi. Groźne będą dopiero ostre mrozy (najczęściej dopiero w lutym) i towarzyszące im silne wiatry.

Nie trzeba jednak zabezpieczać wszystkich roślin, tylko skupić się na gatunkach i odmianach wrażliwych na mrozy (np. żywotniki wschodnie, hortensje ogrodowe, młode magnolie, ostrokrzewy, budleje oraz młode drzewka i krzewy owocowe, niektóre byliny - np. lawenda) oraz tych niedawno posadzonych, gdyż nie zdążyły się jeszcze zaaklimatyzować i ukorzenić w nowym miejscu. Wiele rodzimych gatunków poradzi sobie doskonale bez naszej pomocy! Informacje o wrażliwości na mróz i potrzebie ochrony można łatwo znaleźć w katalogach roślin oraz na stronie e-katalogroslin.pl, należącej do Związku Szkółkarzy Polskich.

Okrywanie jest szczególnie potrzebne gatunkom zimozielonym - np. różanecznikom, wrzosom, bukszpanom, laurowiśniom. Nie tyle mróz im straszny, co susza! W czasie ostrych mrozów gleba jest tak zmarznięta, że pobieranie wody przez korzenie jest utrudnione. Efekt ten dodatkowo potęguje silny mroźny wiatr. W czasie słonecznego dnia roślina usycha z braku wody, a nie z zimna. Aby temu zapobiec, trzeba rośliny osłonić od słońca i wiatru - najlepiej agrowłókniną lub specjalną matą cieniującą. Różom, krzewom i drzewom owocowym (zwłaszcza młodym) warto zabezpieczyć podstawę pędu i system korzeniowy poprzez usypanie przy podstawie kilkunastocentymetrowego kopczyka z ziemi, kompostu lub kory sosnowej. By nie rozwiał go wiatr, warto obłożyć go gałązkami świerkowymi.

Materiały do zabezpieczania roślin muszą być przewiewne dla powietrza i przepuszczalne dla wody. Do okrywania nie nadaje się folia, która szybko może doprowadzić do przegrzania i zawilgocenia roślin. Zdecydowanie najlepszym, tanim i najczęściej wybieranym materiałem jest biała agrowłóknina o gramaturze 50 g/m². Można ją bez problemu kupić w każdym centrum ogrodniczym, markecie typu Dom i Ogród lub zamówić przez internet. Część nadziemną rośliny należy 2-3 krotnie owinąć i zabezpieczyć sznurkiem, by tkanina się nie rozwiązała. Donice dodatkowo trzeba osłonic styropianem - jeśli to możliwe to także od spodu.

Warto pamiętać, że decydujący wpływ na bezpieczne zimowanie ma posadzenie rośliny we właściwym miejscu (dostosowanym do konkretnych wymagań i strefy mrozoodporności) oraz odpowiednia pielęgnacja w sezonie (np. racjonalne nawożenie jesienne).

Paweł Romanowski
Redaktor portalu zielonyogrodek.pl
fot. ©7MONARDA / Fotolia

Zdaniem naszych Czytelników

time image

04 Gru 2017, 12:55

Jeśli krzewy rosną w zacisznym miejscu, to jest duża szansa, że przetrwają bezpiecznie mrozy nawet bez naszej pomocy. Hortensje bukietowe i krzewiaste dobrze zimują nawet bez okrycia. Nawet jeśli zimą przemarzną ich pędy, to w przyszłym roku zakwitną, bo ich pąki kwiatowe formują ...

time image

Gość Max

04 Gru 2017, 12:40

A co będzie, jak nie okryję hortensji?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje