Dekoracyjne oświetlenie w romantycznym ogrodzie

Dekoracyjne oświetlenie w romantycznym ogrodzie

Maj to doskonały czas na aktywność w przydomowym ogrodzie. Jeśli dopiero planujesz aranżację tej przestrzeni, dobrze ją zaprojektuj. Twój ogród ma być nie tylko funkcjonalny, ale również wprowadzać Cię w idealny, relaksacyjny nastrój. Świetnie sprawdza się ogród w stylu romantycznym, którego już sam design uspokaja i odpręża. Nie zapomnij o dekoracjach, a jednym z głównych elementów niech będzie ogrodowe oświetlenie.

Światło jako element praktyczny czy dekoracyjny w ogrodzie?

To prawda, że właściwie dobrane oświetlenie w ogrodowej przestrzeni będzie wpływać na praktyczny aspekt korzystania z przydomowego terenu. Zamontowane na tarasie, elewacji domu, przy furtce, wzdłuż ogrodowych alejek czy przy wjeździe do garażu rzeczywiście sprawdza się jako element typowo funkcjonalny, pozwalający na sprawne korzystanie z tej przestrzeni. Światło można jednak dobrać na tyle sprawnie, że jednocześnie będzie piękną dekoracją ogrodu albo sprawdzi się do uwydatnienia poszczególnych elementów na zewnątrz.

Ozdobne światło w ogrodzie

Sprawdzą się kinkiety na elewacji domu i latarenki wzdłuż chodników z ornamentem. Świetnie komponuje się też oświetlenie punktowe, dające jasne światło o niewielkim promieniu. W aranżacjach romantycznych pięknie wygląda światło ciepłe, żółte, to zimne i białe lepiej pasuje w ogrodach nowoczesnych.

By ogród nabrał cech romantycznych, warto zainwestować w lampy solarne typu kule albo lampiony o różnych kształtach. Lampy solarne są energooszczędne, przy tym nadają wyjątkowy klimat. Świetnie sprawdzają się do dodatkowej ozdoby kwiatowych rabat, skalniaków czy innych elementów ogrodu. Mają być raczej dodatkiem, ponieważ światło jest w tym przypadku lekkie, raczej dekoracyjne, aniżeli praktyczne. Inny rodzaj oświetlenia należy zamontować na tarasie, w altanach czy przy ogrodowym placu zabaw dla najmłodszych domowników.

Uwagę warto zwrócić na oczko wodne, które w romantycznych ogrodach jest typowym elementem. Oczko wodne również można wyeksponować oświetleniem i w tym celu doskonale sprawdzą się lampy ogrodowe Aquael. To między innymi reflektory montowane pod wodą albo kolorowe światło punktowe zakładane w bliskości z wodą. Takie światło może oświetlać taflę wody albo roślinność, która okazale prezentuje się przy oczku wodnym.

Parametry techniczne światła w ogrodzie

Oświetlenie w ogrodowej przestrzeni może być ozdobne i bez problemu udaje się wybrać elementy wedle indywidualnych preferencji czy gustu. Zawsze jednak priorytetem powinna być jakość poszczególnych elementów punktów świetlnych. Światło w ogrodzie powinno być dostosowane do warunków, jakie panują na zewnątrz. Musi być odporne na działanie wody, niskich lub wysokich temperatur. Nie może ulegać korozji ani być zagrożeniem w przydomowej przestrzeni. Zawsze warto zainwestować w najlepszą jakość, by później móc cieszyć się długą żywotnością wszelkich elementów. Pamiętajmy, że oświetlenie ogrodowe bardzo często jest planowane już na etapie tworzenia projektu domu i przydomowej przestrzeni. Nierzadko to cały system elementów, które zamontowane tworzą spójną całość, pozwalając uzyskać zamierzony, romantyczny charakter ogrodu.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz