Tak szeroka paleta odcieni jest możliwa tylko w przypadku ceramiki. To zasługa zastosowania rodzajów gliny o różnym składzie mineralnym oraz naturalnych komponentów, które bez użycia sztucznych pigmentów są finalnie wypalane w temperaturze ponad 1100°C by stać się cegłą klinkierową. Dzięki temu kolor to nie tylko cecha powierzchni - barwa przenika przez cały przekrój cegły brukowej.
Wypalanie klinkieru brukowego, podobnie jak elewacyjnego czy dachówek z ceramiki sprawia, że kolor nie blaknie z czasem i nie wymaga odświeżania. Wysoka temperatura wypału nie tylko nadaje klinkierowi głęboki, naturalny odcień, ale też znacząco zwiększa jego trwałość oraz odporność - na zmienne warunki atmosferyczne, zabrudzenia, a nawet działanie środków chemicznych czy kwasów. To sprawia, że klinkier Penter długo zachowuje wygląd i właściwości bez potrzeby intensywnej pielęgnacji.
Kreatywne projektowanie
Klinkier brukowy to ogromna swoboda projektowa. Klasyczny kształt cegły, różnorodność formatów i odcieni pozwalają na układanie wielu wzorów - od jodełki, przez układ blokowy, po bardziej dekoracyjne kompozycje. Cegły świetnie komponują się z każdym materiałem: drewnem, granitem, szkłem czy betonem, a dzięki temu, że każda kostka ma aż pięć powierzchni użytkowych można z nich tworzyć także obrzeża, schody, klomby czy murki, zachowując spójność aranżacji. Lekko chropowata powierzchnia klinkieru brukowego ma właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu świetnie sprawdzi się zarówno na tarasie, jak i ścieżkach, czy podjeździe.
Dodatkowym atutem bruku klinkierowego jest możliwość użytkowania obu powierzchni licowych- w razie uszkodzenia wystarczy odwrócić cegłę, by dalej cieszyć się jej perfekcyjnym wyglądem. Kostka klinkierowa nie jest trwale mocowana do podłoża, co umożliwia jej ponowne wykorzystanie w innym miejscu bez utraty jakości.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej