Montaż lamp ogrodowych krok po kroku. Sprawdź najlepsze wskazówki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Montaż lamp ogrodowych krok po kroku. Sprawdź najlepsze wskazówki

Lampy ogrodowe to wręcz obowiązkowy element wyposażenia każdej posesji. Generowane przez nie światło rozświetla otoczenie zewnętrzne domu, pozwalając poruszać się swobodnie nawet po zapadnięciu zmroku. Lampy ogrodowe zapewniają również bezpieczeństwo posiadłości, odstraszają złodziei oraz wszelkich nieproszonych gości. Większość popularnych modeli instalacji oświetleniowych można zainstalować samodzielnie - wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad.

aktualizacja: 2023-07-10 08:04:29

Planowanie rozmieszczenia lamp ogrodowych

Aby móc w pełni cieszyć się efektownym ogrodem, należy najpierw zadać sobie nieco trudu i skrupulatnie zaprojektować rozkład lamp ogrodowych. Dobrze wykonany plan nie tylko pomoże podkreślić piękno terenów zielonych, lecz również ułatwi montaż wszystkich poszczególnych elementów oświetleniowych.

Dla większości osób pierwszym odruchem jest powierzenie opracowania projektu profesjonalnemu architektowi. Jednak biorąc pod uwagę koszt takiego przedsięwzięcia, zaczyna to być mało opłacalne. Zamiast tego można samemu zasiąść do stołu i nakreślić wszystkie niezbędne elementy. Dzięki temu zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na zakup wyższej klasy lamp ogrodowych, co odwdzięczy się ich dłuższą żywotnością oraz większą ilością emitowanego przez nie światła.

Wybór lamp ogrodowych

Po zaplanowaniu położenia lamp ogrodowych można przejść do wyboru konkretnych urządzeń. Wśród najpopularniejszych z nich od wielu lat królują ozdobne kinkiety zewnętrzne, małe zakopywane w ziemi latarnie, a także praktyczne słupki oświetleniowe, które doskonale przyozdobią ścieżki i chodniki.

Ciekawym wyborem są także ogrodowe lampy solarne. Ich największą zaletą jest brak konieczności zakopywania w ziemi jakichkolwiek przewodów. Zamiast tego wystarczy umieścić je w gruncie, a wbudowane panele fotowoltaiczne, w połączeniu ze zintegrowanym akumulatorem i czujnikiem zmroku, pozwolą im jasno świecić przez całą noc.

Przygotowanie narzędzi i materiałów

Przed rozpoczęciem montażu niezbędne jest zgromadzenie wszystkich niezbędnych narzędzi oraz materiałów. Do podstawowych przyrządów należą m.in.:

  • szpadle i łopaty;
  • mała saperka;
  • uniwersalna wiertarko-wkrętarka;
  • nóż o izolowanej rękojeści posiadającej certyfikację VDE;
  • ściągacz do izolacji;
  • szczypce i kombinerki posiadające certyfikację VDE;
  • próbnik napięcia;
  • pistolet do kleju na gorąco;
  • dmuchawa gorącego powietrza;
  • lutownica.

Pod ręką dobrze jest też mieć zestaw uniwersalnych kluczy płaskooczkowych, nasadowych oraz imbusowych. Przydadzą się one do skręcania lamp ogrodowych i mocowania kotew. Z kolei w przypadku montażu elementów oświetleniowych do betonowych chodników oraz ścian budynków, niezbędne będzie posiadanie wydajnej młotowiertarki udarowej SDS Plus.

Przed przystąpieniem do prac konieczne jest również zgromadzenie odpowiednich materiałów. Dotyczy to przede wszystkim przewodów o przekroju umożliwiającym bezpieczne zasilanie podłączonych lamp ogrodowych. Oprócz tego warto mieć również przygotowane taśmy izolacyjne oraz koszulki termozgrzewalne.

Decydując się na montaż pełnowymiarowych latarni, należy pamiętać o zakupie kilku opakowań wstępnie zmieszanego betonu. Zdecydowanie będzie on potrzebny w trakcie realizacji.

Jak zamontować lampy ogrodowe?

Lampy ogrodowe na ścianie budynku

Montaż lampy ogrodowej na ścianie budynku

Chcąc zamontować lampy ogrodowe na ścianie domu lub budynku gospodarczego, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W tym celu należy oczyścić powierzchnię, na której zostanie dokonany odwiert, a następnie zaznaczyć miejsca wykonania otworów pod kołki montażowe.

Kolejny krok to wykonanie wszystkich niezbędnych odwiertów. Wykonuje się je za pomocą młotowiertarki udarowej SDS Plus wyposażonej w wiertło o odpowiedniej średnicy (zgodnie z dokumentacją techniczną danej lampy ogrodowej). Po zakończeniu pracy warto wyczyścić otwory przy pomocy odkurzacza - zagwarantuje to prawidłowe osadzenie się w nich kołków rozporowych.

Do tak przygotowanego miejsca można zamontować lampę ogrodową. W tym celu należy podłączyć ją do wyprowadzonej wcześniej instalacji elektrycznej, pamiętając o poprawnym podpięciu przewodów zgodnie z ich oznaczeniami. Gdy wszystko będzie już gotowe, wystarczy przykręcić lampę ogrodową do kołków montażowych.

Montaż lampy ogrodowej w ziemi

Montaż lampy ogrodowej w ziemi

W celu zamontowania elementów oświetleniowych w ziemi niezbędne będzie wykopanie odpowiedniej wielkości dołków, służących jako fundamenty pod lampy ogrodowe. Po wykonaniu otworów należy również zadbać o wyrycie niewielkiej średnicy rowka, w którym położony zostanie przewód dostarczający energię elektryczną. Kanał na kabel musi zostać poprowadzony od źródła zasilania (najczęściej zlokalizowanego przy ścianie budynku) do wszystkich wykonanych wcześniej otworów pod lampy ogrodowe. Gdy całość będzie już gotowa, kolejnym krokiem jest podłączenie wszystkich elementów oświetleniowych do przydomowej instalacji elektrycznej, a następnie zakopanie wykonanego wcześniej rowu.

Podłączanie lamp ogrodowych, a kwestie bezpieczeństwa

Praca z prądem elektrycznym niesie ze sobą pewne zagrożenia. Co prawda, jeśli przestrzega się należytych zasad bezpieczeństwa oraz postępuje zgodnie z instrukcją dodawaną do wszystkich lamp ogrodowych, ryzyko jest niewielkie, ale nie należy go lekceważyć. Dlatego też osoby, które nie czują się na siłach, powinny skorzystać z usług profesjonalnego elektryka posiadającego niezbędne uprawnienia. Będzie się to wiązało z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, ale zyskuje się gwarancję poprawnego podłączenia zakupionych lamp ogrodowych.

Artykuł partnera

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!